• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harambee

  Przeczytaj także...
  Stefan Moszoro-Dąbrowski (ur. 16 listopada 1957 w Rosario (Argentyna)) – kapłan rzymskokatolicki, numerariusz, wikariusz regionalny Prałatury Personalnej Opus Dei w Polsce. Obecnie mieszka w Warszawie.Suahili, swahili (nazwa w języku suahili: kiswahili) – język z rodziny bantu. Używany w Afryce Środkowej i Wschodniej (Kenia, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga, Uganda), jest językiem kontaktowym. Zapisywany zarówno alfabetem łacińskim (obecnie) jak i arabskim (dawniej). Składa się z ok. 20 dialektów (kiamu, kimwita, kingwana i inne). Najczęściej używanym (tzw. standard swahili) jest dialekt unguja wywodzący się z Zanzibaru. Językiem suahili jako ojczystym posługuje się około 800 tysięcy ludzi.
  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

  Harambee (w języku suahili oznacza „wszyscy za jednego”) – projekt charytatywny mający na celu wsparcie procesów edukacyjnych w Afryce.

  Historia[]

  Projekt powstał w 2002 z okazji kanonizacji ks. Josemarii Escrivy, założyciela Opus Dei.

  Hasłem projektu było: 5 euro – i możesz tworzyć Harambee. Podczas uroczystości kanonizacji zebrano bardzo wiele kopert zawierających 5 euro lub większą sumę pieniędzy. „Każdy dał tyle, na ile go było stać”.

  Josemaría Escrivá de Balaguer (ur. 9 stycznia 1902 w Barbastro, zm. 26 czerwca 1975 w Rzymie) – hiszpański duchowny katolicki, założyciel i pierwszy prałat Opus Dei, święty Kościoła katolickiego.Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.

  W projekt od początku zaangażowana była m.in. Margaret Ogola.

  Środki i pomoc[]

  Do września 2007 w ramach projektu udało się zgromadzić 1 008 123.36 euro. Za te pieniądze udało się pomóc przy 26 różnych projektach, w 14 krajach Afryki.

  Niektóre z projektów finansowanych przez Harambee:

 • Nairobi, Kenia: Outreach Program w Centrum Kimlea – kursy doskonalenia nauczycieli szkół podstawowych i średnich;
 • Kinszasa, Kongo: szpital Monkole;
 • Sudan: Dokształcanie zawodowe młodzieży oraz kobiet pochodzących z południa kraju, którzy zbiegli ze swoich domów z powodu wojny domowej;
 • Sudan: Vocational Training Center;
 • Madagaskar: warsztaty rzemiosła, udoskonalające technikę i organizację pracy mające na celu wzmocnienie lokalnej gospodarki;
 • Kongo: budowa obiektów sanitarnych i utworzenie służby higienicznej na obszarach wiejskich w okolicach Kinszasy.
 • Linda Corbi, koordynator akcji, twierdzi, że „wszystkie projekty są realizowane przez lokalne organizacje afrykańskie. Afrykanie są w stanie sami rozwiązać własne problemy. Potrzebują jedynie pomocy polegającej na podtrzymaniu tych ludzi, którzy już pracują dla rozwoju kontynentu”.

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Kinszasa (dawniej Léopoldville) – stolica i największe miasto Demokratycznej Republiki Konga. Jest to największe miasto Afryki położone na południe od równika. Liczy ok. 9,5 miliona mieszkańców.

  Ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski: „Ktoś mnie kiedyś zapytał, jakie pytanie chciałbym postawić Danowi Brownowi, autorowi książki Kod da Vinci. W 2002 r. w związku z kanonizacją założyciela Opus Dei uruchomiliśmy program Harambee – pomoc dla Afryki. Dotychczas na ten cel zebraliśmy prawie 1 mln euro. Na produkcję filmu wydano 200 mln $, książka przyniosła dochód 40 mln $. Chciałbym zapytać Dana Browna, czy gotów byłby podzielić się tym co zarobił z ubogimi w Afryce?”

  Kod da Vinci (ang. The Da Vinci Code) – ekranizacja powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci wydanej w 2004. Film kręcono m.in. w oryginalnych wnętrzach francuskiego muzeum Luwr i anglikańskiej katedrze w Lincoln. Światowa premiera filmu: 17 maja 2006.Opus Dei (łac. Dzieło Boże; pełna nazwa: Prałatura Świętego Krzyża i Opus Dei) – prałatura personalna w Kościele katolickim.

  Przypisy

  1. Za jego inspiracją. Projekt Harambee 2002. josemariaescriva.info. [dostęp 2016-04-25].
  2. Prezentacja HARAMBEE 2006. opusdei.pl, 22 marca 2006. [dostęp 2016-04-25].
  3. Irena Świerdzewska: "Odkodować" Opus Dei. opusdei.pl, 12 czerwca 2006. [dostęp 2016-04-25].

  Linki zewnętrzne[]

 • Pierwsze kroki Harambee 2002. opusdei.pl, 24 marca 2003. [dostęp 2016-04-25].
 • Opus Dei pomaga Afryce. opoka.org.pl, 16 lutego 2006. [dostęp 2016-04-25].
 • Harambee Africa International
 • Nairobi – miasto i prowincja w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.Kongo (Republika Konga, fr. Congo, République du Congo) – państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Angolą (Kabinda), Demokratyczną Republiką Konga.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.