• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Happy Tree Friends

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Łoś (Alces alces) – największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Alces. Żyje w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek A. a. alces – łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Rzadki i objęty całorocznym okresem ochronnym.

  Happy Tree Friendsserial animowany, opowiadający o grupie wesołych zwierząt mieszkających w lesie, którym zawsze – czasem niezależnie od nich, czasem z ich winy – przytrafia się coś niemiłego. Serial produkowany jest przez Mondo Mini Shows i publikowany nieodpłatnie w Internecie (np. w portalu YouTube) w formacie flash. Wydany został także na DVD, obejrzeć można go też w telewizji (np. w polskiej, niemieckiej, holenderskiej i brazylijskiej MTV), przetłumaczono jego tytuł na język polski – Przyjaciele z wesołego lasu. Jest także emitowany HBO Comedy. Ze względu na swoją treść serial wywołuje kontrowersje na całym świecie, zyskał sobie jednak ogromną rzeszę fanów.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty (Myrmecophaga tridactyla) – gatunek ssaka z rodziny mrówkojadów. Zwierzęta tego gatunku występują w Ameryce Środkowej i Południowej.

  Postaci jest dwadzieścia a od kwietnia 2010 dwadzieścia jeden. Zazwyczaj kilka (od jednej do czterech) z nich występuje w pojedynczym odcinku. Serial jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia. Twórcy na początku każdego odcinka zamieszczają informację, że jest to bardzo brutalna "bajka" i nie powinna być oglądana przez dzieci, ponieważ może mieć na nie zły wpływ.

  Bóbr kanadyjski, zwany niekiedy także bobrem amerykańskim (Castor canadensis) – gatunek dużego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae), blisko spokrewniony z bobrem europejskim (Castor fiber). Jest jednym z dwóch współcześnie żyjących gatunków bobrów. Dawniej bóbr europejski i bóbr kanadyjski uważane były za jeden gatunek.Afro - sposób ułożenia włosów. Są to włosy kręcone ułożone stercząco - te z brzegu na boki, pośrodku ku górze tak, aby fryzura tworzyła kształt kuli. Nazwa pochodzi od amerykańskiego wyrażenia "Afro-American", odnoszącego się do czarnoskórych Amerykanów

  Fabuła[]

  Serial Happy Tree Friends opowiada o pogodnych, ciepłych stworzonkach, których działania i przygody, często bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne, mają zawsze tragiczny i krwawy finał. Głównym założeniem fabuły jest doprowadzenie do mniej lub bardziej widowiskowej śmierci większości lub wszystkich bohaterów odcinka, w większości wypadków każdy z nich źle się kończy.

  Ananas (Ananas Mill.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Południowej.Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) - rodzaj zaburzenia lękowego będący efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia.

  Postacie[]

 • Lumpy – niebieski łoś o wyjątkowo niskiej inteligencji, ogromna niezdara. Za jego sprawą bardzo często giną inne zwierzęta; sam ginie rzadziej od innych i mniej efektownie. Pomimo swojej niezdarności w serialu ma wiele ról, np. jako stróż prawa, sprzedawca w sklepie mięsnym, ratownik, chirurg, egzorcysta czy iluzjonista. Często pełni funkcję opiekuna grupy zwierzątek, np. na wycieczce do zoo. Nigdy nie zastanawia się nad tym, co robi. W przeciwieństwie do większości postaci, mimo zniekształconej mowy, można go zrozumieć w większości wypadków. Panicznie boi się krwi.
 • Toothy – jasnofioletowy bóbr kanadyjski. Ginie często i boleśnie. Najczęściej przyczyną jego śmierci są rany, utrata głowy lub utrata oczu.
 • Giggles – różowoskóry pręgowiec amerykański z czerwoną kokardką. Jest dziewczynką, bardzo radosną i uczuciową. Jest jedynym zwierzątkiem, które ma mamę (ukazana została w epizodzie Helping Helps), równie uczuciową, co ona. Ginie w serialu 46 razy, czasem jest jedyną postacią, która przeżywa odcinek (np. Dance Upon a Time), jest przyjaciółką Cuddlesa oraz Petunii. W ciągu serialu występuje 74 razy. Denerwuje się kiedy ktoś (np. Lumpy) niszczy środowisko.
 • Petunia – niebieski skunks, dziewczynka nosząca na szyi samochodowy odświeżacz powietrza w kształcie drzewka. Najlepsza przyjaciółka Giggles. Ma wstręt do brudu.
 • Sniffles – niebieski mrówkojad wielki w okularach. Chętnie poluje na mrówki, jednak przeważnie to on staje się ich ofiarą. Bardzo lubi się uczyć. Jest w stanie zbudować wehikuł czasu, lub rakietę z części samochodowych, co mu nie przeszkadza w częstej i bolesnej śmierci.
 • Cuddleskrólik florydzki o żółtej barwie, jedna z najczęściej i najbardziej efektownie ginących postaci. Nosi różowe kapcie w kształcie królików. Bardzo lubi Giggles, najlepszy przyjaciel Flaky. Jest pierwszą postacią Happy Tree Friends, jaka została wymyślona.
 • Cro-Marmot – zamrożony w bryle lodu żółty świszcz. Mimo tego, że jest zamrożony, potrafi uśmiercać (np. rozpłaszczając leżące na ziemi zwierzątka). Pojawia się dość rzadko. Kiedy go nie widać, jest w stanie wykonywać czynności jak rzucanie śnieżek, sprzedawanie lodów itp. Chociaż często zabija inne zwierzęta, sam nigdy nie ginie.
 • Cub – miś-dziecko, mający bardzo troskliwego ojca, dbającego o jego bezpieczeństwo. Nosi pieluchę i czapkę z wiatrakiem. Podobnie jak jego tata, należy do gatunku niedźwiedź brunatny. Ginie bardzo często przez troskliwość ojca.
 • Pop – wzorowy ojciec. Dba o bezpieczeństwo swojego syna Cuba, jednak mimo to często doprowadza do jego niechcianej śmierci, o czym najczęściej nie wie. Podobnie jak jego syn należy do gatunku niedźwiedź brunatny. W przeciwieństwie do synka, zwykle nie ginie. Nosi czerwony szlafrok i czapkę.
 • Disco Bear – pomarańczowy niedźwiedź brunatny z włosami ułożonymi w fryzurę afro i ubraniem w stylu Elvisa; Ilekroć zaczyna tańczyć, popada w kłopoty. W niektórych odcinkach podrywa Giggles i Petunię.
 • Flaky – czerwony jeżozwierz, której kolce są pełne białych płatków podobnych do łupieżu. Jest jedną z najpopularniejszych postaci w serii. Jest bardzo płochliwa. Jest także ostrożna przez co jest jedną z najinteligentniejszych postaci w serialu. W odcinku A to zoo widzimy że boi się piskląt. Często postrzegana jest jako tchórzliwa lub bardzo nieśmiała. Jej przyjaciółmi są Cuddles i Sniffles. Ponadto gdy znajduje się z Cuddles często zostaje siłą wciągnięta do sytuacji która kończy się śmiercią jednego bądź obojga z nich. W ciągu serialu ginie 34 razy – pierwszy raz w odcinku Treasure These Idol Moments. Ginie zazwyczaj rzadziej od innych i mniej widowiskowo. Czasem udaje jej się przeżyć jako jedynej z bohaterów odcinka. Dowodem na to są odcinki The Wrong Side of the Tracks i A to zoo. Jednak przez swoje kolce czasem powoduje śmierć innych zwierzątek. Boi się także że Flippy mógłby ją zabić. Widać to między innymi w odcinku Without A Hitch. Zazwyczaj używa się rodzaju żeńskiego, bo głos postaci podkłada kobieta. W jednym z wywiadów ekipa HTF mówiła, że nie wiedzą jakiej płci jest Flaky. 2011-08. Lecz zostało oficjalne potwierdzone przez twórców że Flaky to dziewczyna.
 • Flippy – bladozielony niedźwiedź, wojskowy. Weteran ze Stanów Zjednoczonych, cierpi na zespół stresu pourazowego i zaburzenie tożsamości – prawdopodobnie uczestniczył w wojnie (w odcinku Operation: Tiger Bomb, Flippy walczył z tygrysami, podczas tej operacji, niechcąco zabij swoich dwóch przyjaciół, właśnie w ten sposób pierwszy raz dostał ataku szału), dlatego gdy coś skojarzy mu się z wojną dostaje ataków szału, podczas których brutalnie zabija pozostałych bohaterów. Wystarczy do tego dzięcioł, ananas, plama po ketchupie lub ognisko. Ubiera się w wojskowy strój: zielony beret i mundur z nieśmiertelnikiem. Ma stopień sierżanta (według odznaczeń Amerykańskich). Kiedy nie ma ataków szału jest miły i lubiany przez pozostałe postacie.
 • Handybóbr kanadyjski, złota rączka. Kiedy coś naprawia, kończy się to czyjąś śmiercią, ponieważ pozbawiony jest rąk. Nosi żółty hełm i pas z narzędziami. Ginie bardzo efektownie, najczęściej poprzez utratę głowy. Kiedy go nie widać, jest w stanie wykonywać czynności do których posiadanie rąk jest nieodzowne (n.p. budowa domu).
 • Lifty i Shifty – dwa zielone szopy pracze. Kleptomani, złodzieje i oszuści. Są bardzo przebiegłe. Ich kradzieże zwykle kończą się czyjąś śmiercią – wyjątkiem jest odcinek Happy Trails Part 2: Jumping the Shark, w którym chcieli pomóc bohaterom wydostać się z bezludnej wyspy. Często wybuchają między nimi kłótnie o zdobycze, co się nierzadko kończy śmiercią jednego z nich.
 • Mime – fioletowo-biały jeleń szlachetny, mim. Nie może patrzeć na cierpienie innych, stara się więc zawsze im jakoś pomóc. Zazwyczaj skutkuje to śmiercią osoby, której pomaga. Ubiera się jak typowy mim, w czarno-białe ubranie. Nigdy nie mówi.
 • The Mole – niewidomy różowy kret, ubrany we fioletowy golf zakrywający usta. Postać ta, jako że pozbawiona jest wzroku, stwarza scenarzystom duże możliwości zabijania zwierzątek; sama ginie jednak rzadko, za to bardzo efektownie.
 • Nutty – zielona wiewiórka ze szklanym okiem. Jest silnie uzależniony od słodyczy. Pojawia się w niektórych odcinkach lecz ginie dość efektownie, np. obdarty ze skóry przez Flippy'ego (epizod Party Animal).
 • Russell – turkusowa wydra morska – pirat. Jego śmierć często jest długa, powolna i praktycznie zawsze związana z wodą. Ma drewniane nogi, kapelusz kapitana piratów, hak zamiast lewej ręki, bluzkę w biało-czerwone paski.
 • Splendid – niebieska polatucha, superbohater, niosący pomoc potrzebującym. Przeważnie jednak jego ofiary giną wkrótce po uratowaniu, np. tracąc głowę na pobliskim drzewie. Najrzadziej ginąca postać. Ginie w odcinku "Gems the Breaks" rozsadzony przez pył szkodliwego diamentu. Stanowi ewidentne nawiązanie do supermana: pracuje w redakcji oraz traci swoją moc w obecności radioaktywnego materiału nieszkodliwego dla pozostałych postaci a następnie umiera.
 • Posążek (The Cursed Idol) – nie jest to ożywiony, ale występuje w niektórych odcinkach. Jest przeklęty. Przynosi zwierzątkom pecha, co oznacza że zwykle przyczynia się do ich śmierci.
 • Lammy & Mr Pickels – owieczka płci żeńskiej z ogórkiem. Nowy bohater serii. Ma kolor fioletowy i nosi wełniany sweterek. Cierpi na schizofrenię. Ogórek czyli Mr Pickels tak naprawdę nie jest żywą postacią. Jest to tylko wyobraźnia bohaterki. Lammy wydaje się że żyje i zabija jej przyjaciół.
 • W Happy Tree Friends występuje także dodatkowa postać, pojawiająca się jako główny bohater w niektórych odcinkach serii KA-POW.

  Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – program komputerowy, technologia tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Powstałe pliki .swf, zwane często "plikami Flash" można odtwarzać na stronie za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką (np. Adobe Flash Player) lub w oddzielnym programie do tego przeznaczonym. Od wersji Flash 5, program wyposażony został w język programowania do obsługi zdarzeń (np. kliknięcie elementu myszą) – ActionScript. Dzięki temu we Flashu można tworzyć interaktywne animacje i programy, np. popularne w sieci WWW gry Flash. Oprócz tego, pliki Flash są wykorzystywane do internetowych reklam i prezentacji. Istnieją również strony internetowe całkowicie oparte na plikach Flash.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • Buddhist Monkey – małpa, będąca buddyjskim mnichem, zawsze wychodząca cało ze wszystkich sytuacji. Nigdy nie są to także sytuacje przypadkowe – małpka zawsze walczy ze swymi wrogami, zwierzątkami zazwyczaj będącymi wojownikami ninja. Buddhist Monkey jest także bohaterem filmów, w zwykłej serii Happy Tree Friends (epizody Blind Date oraz Keeping it Reel).
 • Spis odcinków[]

  Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).Ognisko – płonący stos, najczęściej z drewna lub innej substancji łatwopalnej. Dawniej używane do ogrzewania i gotowania, obecnie pełni rolę miejsca spotkań towarzyskich, służy także do spalania odpadów roślinnych na działkach i przydomowych ogródkach, np. gałęzi, liści.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydra morska, kałan, wydrozwierz (Enhydra lutris) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Enhydra.
  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.
  HBO3 – trzeci kanał telewizyjny należący do HBO, w którym emitowane są głównie seriale produkcji HBO. Stacja nadaje również filmy fabularne amerykańskiego HBO oraz lokalnych oddziałów.
  Pręgowiec amerykański (Tamias striatus) – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych występujący we wschodniej Ameryce Północnej.
  Świszcz (Marmota monax) – gatunek dużego gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Scuridae), największy z przedstawicieli rodzaju Marmota. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli tego rodzaju jest zwierzęciem nizinnym. Zamieszkuje tereny Stanów Zjednoczonych i Kanady.
  Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Zamieszkuje Azję, Europę Północną i Amerykę Północną. Niezagrożony wyginięciem.
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.