Hans Szyc
Okręg wyborczy nr 11 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował województwo gdańskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 15 posłów w systemie proporcjonalnym.Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz Akcji Wyborczej Solidarność – klub parlamentarny istniejący w Sejmie II kadencji. Powstał w połowie maja 1996, jako Federacyjny Klub Parlamentarny BBWR i KPN. Skupiał posłów wybranych z listy Konfederacji Polski Niepodległej (po rozłamie w tej partii i utworzeniu ugrupowania Konfederacja Polski Niepodległej - Obóz Patriotyczny) oraz Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. Początkowo liczył 21 posłów. Przewodniczącymi zostali Janina Kraus oraz Andrzej Gąsienica-Makowski. Równolegle do tego klubu działały też osobne koła BBWR oraz KPN. W końcówce kadencji doszło do zmiany nazwy klubu na "Federacyjny Klub Parlamentarny na rzecz AWS". Pod koniec kadencji klub liczył 15 posłów, którymi byli:
Stocznia Gdańska (od 2006 roku: Stocznia Gdańsk SA) – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach, gdzie wcześniej istniały niemieckie stocznie Jana Klawittera (od 1804), następnie Kaiserliche Werft Danzig (od 1844) oraz Schichau (od 1890). Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku. Jest także kolebką NSZZ „Solidarność”, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. W 1996 roku postawiona w stan upadłości, następie na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.
Hans Bernard Szyc (ur. 21 października 1941 w Gdańsku) – polski polityk, poseł na Sejm RP II kadencji.
Życiorys[ | edytuj kod]
Ukończył w 1970 studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, a także studia podyplomowe z zakresu zastosowania komputeryzacji w projektowaniu (1975) oraz organizacji i zarządzania przemysłem (1978). Był m.in. dyrektorem Stoczni Gdańskiej.
W 1993 uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji. Został wybrany w okręgu gdańskim z listy Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. W trakcie kadencji należał do stowarzyszenia i koła poselskiego Nowa Polska, później przystąpił do Federacyjnego Klubu Parlamentarnego na rzecz AWS.
Zasiadał w Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą, Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących reformy Centrum Administracyjnego i Gospodarczego Rządu, Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Lustracyjnych oraz w Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Paktu o Przedsiębiorstwie Państwowym w Trakcie Przekształceń. Był także członkiem dwóch podkomisji. W 1997 nie ubiegał się o reelekcję.
W późniejszym okresie przewodniczący Sekcji Emerytów i Rencistów „Solidarności” Okręgu Gdańskiego. W 2010 bez powodzenia kandydował z listy SLD do sejmiku pomorskiego.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Z klubu do klubu. rp.pl, 6 września 1996.
- Serwis PKW – Wybory 2010