• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hans Pleydenwurff

  Przeczytaj także...
  Hof – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-Ost oraz powiatu Hof, chociaż do niego nie należy. Leży nad Soławą. Liczy 45 904 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowy zachód, Praga ok. 100 km na wschód i Lipsk ok. 150 km na północny wschód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. Hof leży przy granicy z krajem związkowym Saksonia.Bamberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-West oraz powiatu Bamberg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.
  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.

  Hans Pleydenwurff (ur. ok. 1420 w Bambergu, pochowany 9 stycznia 1472 w Norymberdze) – niemiecki malarz i witrażysta późnego gotyku.

  Był synem cenionego malarza bamberskiego Kunza. W 1457 już jako mistrz uzyskał obywatelstwo Norymbergi. W 1473 jego warsztat przejął Michael Wolgemut, który poślubił wdowę po zmarłym rok wcześniej właścicielu.

  Jego syn Wilhelm był malarzem i grafikiem.

  Kościół św. Wawrzyńca (niem. St. Lorenz-Kirche) - jeden z najważniejszych i największych średniowiecznych kościołów w Norymberdze w Niemczech.Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.

  Tworzył pod wpływem Rogiera van der Weydena i Dirka Boutsa. Do jego głównych dzieł zalicza się ołtarz główny (1462) w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu, który w 1497 częściowo został zniszczony od uderzenia pioruna. Jego fragment (Ofiarowanie w świątyni) przedstawiający Marię i św. Józefa znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projektował też witraże m.in. dla opactwa w Heilbronn.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

 • Św. Leonard - ok. 1460, 121,9 x 48,6 cm, North Carolina Museum of Art, Raleigh (przypisywany)
 • Maria i Józef (fragm. ołtarza z kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu) - 1462, 91,5 × 75 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Portret prawnika - 1463, Germanisches Nationalmuseum, Norymberga
 • Ukrzyżowanie - ok. 1470, 192 x 181 cm, Stara Pinakoteka, Monachium
 • Dyptyk Löwensteina
 • * Chrystus jako Mąż Boleści (lewe skrzydło) - ok. 1456, 34 x 26 cm, Muzeum Sztuki w Bazylei
 • * Portret kanonika Gregora von Löwenstein (prawe skrzydło) - ok. 1456, 34 x 26 cm, Germanisches Nationalmuseum, Norymberga
 • Zdjęcie z krzyża (fragm. ołtarza z kościoła Świętej Trójcy w Hof) - 1465, 177 x 112 cm, Stara Pinakoteka, Monachium
 • Portret Gregora von Löwenstein, (ok. 1456) Germanisches Nationalmuseum, Norymberga

  Stara Pinakoteka (niem. Alte Pinakothek) – muzeum sztuki w Monachium. Mieści się w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Lea von Klenze. Kolekcja, której historia zaczyna się już w XVI wieku, zawiera dzieła malarstwa niemieckiego, holenderskiego, flamandzkiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego od wieków średnich po rokoko.Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu (zwany Farą Elżbietańską lub kościołem Garnizonowym) – gotycki kościół z wieżą o wysokości 91,46 m przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście.
 • Ołtarz Trzech króli, (ok. 1460) Kościół św. Wawrzyńca w Norymberdze

 • "Maria i Józef" Muzeum Narodowe w Warszawie

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wym. Plaidenwurf. Inna forma nazwiska - Pleidenwurff.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Dulewicz, Encyklopedia sztuki niemieckiej, Warszawa: WAiF ; Wydaw. Nauk. PWN, 2002, ​ISBN 83-01-13637-5
 • Wolfgang Hütt, Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu, Sławomir Błaut (tłum.), Warszawa: PWN, 1985, ISBN 83-01-04621-X, OCLC 749922177.
 • Leksykon malarstwa od A do Z, Warszawa: Muza S.A., 1992, ​ISBN 83-7079-076-3
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Wolgemut (ur. 1434 r. w Norymberdze; zm. 30 listopada 1519 r. tamże) - niemiecki malarz i drzeworytnik, nauczyciel Albrechta Dürera.
  Rogier van der Weyden (1399/1400 w Tournai – 18 czerwca 1464 w Brukseli) – malarz, przedstawiciel szkoły niderlandzkiej. W 1435 roku został malarzem miejskim Brukseli. Nie sygnował i nie datował swoich dzieł.
  Witraż – ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelazne sztaby. Ramki stanowią kontur rysunku, kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami podkreśla charakterystyczne elementy (głowę, oczy, ręce, fałdowanie szat, cieniowanie figur itp.). Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była w starożytności jednak została rozpowszechniona od wczesnego średniowiecza, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w sztuce secesji.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Heilbronn – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, siedziba regionu Heilbronn-Franken oraz powiatu Heilbronn. Leży nad rzeką Neckar, liczy 122 879 mieszkańców (31 grudnia 2010).
  Muzeum Sztuki w Bazylei (niem. Kunstmuseum Basel) – szwajcarskie muzeum sztuki, którego kolekcja zawiera dzieła od XV wieku do współczesności. Prezentuje obrazy, rzeźby, instalację, sztukę wideo i fotografię, a także rysunki i grafikę. Posiada największy na świecie zbiór dzieł Holbeinów, a ponadto prace takich mistrzów jak Konrad Witz, Martin Schongauer, Lucas Cranach Starszy czy Mathias Grünewald. Większość skarbów sztuki dawnej wchodziła niegdyś w skład prywatnej kolekcji prawnika Basiliusa Amerbacha, która została zakupiona przez miasto w 1661. W dziale sztuki dziewiętnastowiecznej jednymi z najważniejszych jest zbiór urodzonego w Bazylei Arnolda Böcklina. Kolekcja sztuki dwudziestowiecznej to przede wszystkim kubizm, niemiecki ekspresjonizm, ekspresjonizm abstrakcyjny i sztuka amerykańska po 1950. Dzieła sztuki współczesnej eksponowane są w osobnym budynku – Muzeum Sztuki Współczesnej (niem. Museum für Gegenwartskunst).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.