• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hans Makart

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Malarstwo historyczne – przedstawienia malarskie, których tematem są wydarzenia historyczne związane z dziejami państw, narodów i wybitnych osobistości oraz zdarzenia rozgrywające się współcześnie.
  Ermitaż, Państwowe Muzeum Ermitażu (Эрмитаж, z fr. ermitage – "pustelnia") – rosyjskie muzeum państwowe w Sankt Petersburgu. Mieści się w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Nazwa muzeum pochodzi od jednego z pałaców zimowych Piotra I.
  Pomnik Hansa Makarta w Wiedniu
  Hans Makart, Pięć zmysłów (1884)

  Hans Makart (ur. 28 maja 1840 w Salzburgu, zm. 3 października 1884 w Wiedniu) – austriacki malarz, grafik i projektant dekoracji wnętrz, przedstawiciel akademizmu.

  Był jednym z najpopularniejszych malarzy wiedeńskich II połowy XIX w., miał wpływ na modę i wyposażenie wnętrz. Podejmował tematykę historyczną i mitologiczną, malował alegorie, portrety, sceny rodzajowe. Projektował wnętrza mieszkalne, dekoracje, kostiumy, przygotowywał oprawy artystyczne uroczystości. Dekoracyjnie ukierunkowana sztuka Makarta wywarła silny wpływ na modę, wnętrza mieszkalne i rzemiosło artystyczne okresu grynderskiego. Był członkiem Berlińskiej Akademii Sztuki od 1874 r., i profesorem wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1879).

  Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.

  Malarstwo Makarta łączące ze sobą cechy neorenesansu i neobaroku było poddawane przez współczesnych surowej krytyce. Znani malarze Anselm Feuerbach i Emil Jakob Schindler zarzucali mu nadmierne eksponowanie luksusu i zmysłowości. Jednak nie miało to żadnego wpływu na popularność Makarta wśród zamożnego mieszczaństwa. Twórczość Makarta wywołała silne wrażenie na Richardzie Wagnerze. Jego prace (oprócz schyłkowych) wysoko cenił sobie również Adolf Hitler.

  Akademizm to kierunek w sztuce europejskiej rozwijający się od XVII do XIX wieku, przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie. Polegał na odwoływaniu się do zasad i ideałów sztuki antycznej oraz renesansowej, a także naśladowaniu dzieł uznanych za doskonałe, preferujący tematykę historyczną, religijną i mitologiczną. Propagowany głównie przez Akademie Sztuk Pięknych.Nowa Pinakoteka (niem. Neue Pinakothek) – muzeum sztuki w Monachium, jedno z pierwszych (obok założonego w 1818 r. paryskiego Muzeum Luksemburskiego) muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję obrazów współczesnych artystów. Zawiera kolekcję sztuki europejskiej od czasów klasycyzmu do art nouveau. Jest oddziałem Bawarskich Państwowych Kolekcji Malarstwa (niem. Bayerische Staatsgemäldesammlungen), do których należy m.in. Stara Pinakoteka. Znajduje się sławny obraz Vincenta van Gogha Wazon z dwunastoma słonecznikami.

  Wybrane dzieła[]

 • Alegoria Miłości, Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie
 • Amalie Makart (1871-72), Residenzgalerie, Salzburg
 • Dary Ziemi (1887), Luwr, Paryż
 • Eugenie Scheuffelen (1867), Österreichische Galerie Belvedere, Wiedeń
 • Faust i Małgorzata (1879), Germanisches Nationalmuseum, Norymberga
 • Portret kobiety (1821), Ermitaż, Sankt Petersburg
 • Portret młodej kobiety, Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Sokolnik (1880), Nowa Pinakoteka, Monachium
 • Śmierć Kleopatry (1875), Staatliche Museum, Kassel
 • Triumf Ariadny (1873-74), Österreichische Galerie Belvedere, Wiedeń
 • Wjazd cesarza Karola V do Antwerpii (ok. 1875), Österreichische Galerie Belvedere, Wiedeń
 • Wjazd cesarza Karola V do Antwerpii (1878), Kunsthalle w Hamburgu
 • Zwycięstwo światłości na ciemnością (1884), Österreichische Galerie Belvedere, Wiedeń
 • Przypisy

  1. "Adolf Hitler - rozmowy przy stole", Wyd. Charyzma 1996, ISBN 83-85820-02-07

  Bibliografia[]

 • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 410. ISBN 83-213-4157-8.
 • Maria Poprzęcka, Akademizm, Warszawa: WAiF, 1989. ISBN 83-221-0448-0
 • Linki zewnętrzne[]

 • artrenewal.org – biografia, galeria
 • Malarstwo mitologiczne – kompozycja malarska oparta na tematyce zaczerpniętej z mitologii, najczęściej greckiej i rzymskiej.Malarstwo rodzajowe (fr. peinture de genre) – odrębny gatunek malarski, który wyróżnia tematyka związana z życiem codziennym, obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą. W przeciwieństwie do portretu indywidualnego czy zbiorowego, w scenach rodzajowych bohaterami są zwykle anonimowe osoby, przedstawiane bez upiększeń i idealizacji, podczas wykonywania zwykłych czynności.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.
  Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.
  Österreichische Galerie Belvedere, Galeria Austriacka Belvedere – muzeum sztuki mieszczące się w pałacu Belweder w Wiedniu.
  Muzeum Kolekcji Jana Pawła II zbioru państwa Zbigniewa Karola (1919-1998) i Janiny (1928) Porczyńskich w Warszawie założone zostało w 1986 r. Kolekcję państwo Porczyńscy gromadzili od roku 1981. W Warszawie obrazy zostały pokazane po raz pierwszy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 5 listopada 1987. W końcu 1989 roku władze miasta przekazały na stałą siedzibę Kolekcji budynek zbudowany w roku 1825 przez Antonia Corazziego, z przeznaczeniem na siedzibę Banku Polskiego i Giełdy, zajmowany w czasach PRL przez Muzeum Ruchu Rewolucyjnego. W skład kolekcji wchodzi 450 obrazów malarstwa europejskiego, przypisywanych m.in. Pablowi Picasso, Vincentowi van Gogh czy Rubensowi. Galeria podzielona jest na kilka cyklów tematycznych, m.in.: "Portrety", "Mitologia i alegoria", "Martwa natura", "Biblia i święci". Zbiory w chwili obecnej mieszczą się na Placu Bankowym 1.
  Emil Jakob (Jacob Emil) Schindler (ur. 27 kwietnia 1842 w Wiedniu, zm. 9 sierpnia 1892 w Westerland na wyspie Sylt) – austriacki malarz pejzażysta.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.