• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hans Alexis von Biehler

  Przeczytaj także...
  Twierdza Moguncja (niem. Festung Mainz) – jedna z 5 twierdz federalnych w Niemczech. Jest położona w Moguncji w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Pierwsze mury miejskie zaczęto wznosić w 1619 roku. W 1675 roku miasto otoczone było 16 basztami. W latach 1710–1730 zbudowano 5 fortów wokół miasta. Kolejna faza budowy przypadała na lata 1841–1848. Po 1904 roku twierdza straciła znaczenie militarne i na zlecenie cesarza Wilhelma II wiele obiektów zostało rozebranych. Od 1909 roku w promieniu ok. 26 kilometrów od miasta wybudowano 318 nowoczesnych schronów. W 1918 roku na mocy traktatu wersalskiego Twierdza Moguncja została zdeklasowana. W czasie II wojny światowej liczne korytarze i pomieszczenia podziemne pełniły rolę schronienia przed nalotami. Twierdza służyła również jako obóz jeniecki (Oflag XII-B).Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,35 km² liczy 126 732 mieszkańców (31 grudnia 2011).
  Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.
  Plan typowego fortu biehlerowskiego
  Zwischenwerk VIIIB w Kolonii

  Hans Alexis von Biehler (ur. 16 czerwca 1818 w Berlinie, zm. 30 grudnia 1886 w Charlottenburgu) - pruski generał piechoty.

  Życiorys[]

  Od 1836 roku służył w gwardyjskim oddziale pionierów. Od 1839 roku, po ukończeniu szkoły artylerii i inżynierii wojskowej, służył w 2. oddziale pionierów. W 1845 r. rozpoczął służbę w rozbudowywanej Twierdzy Szczecin. W 1853 r. ukończył przyspieszone praktyki biorąc udział w pracach komisji do spraw ufortyfikowania Berlina. Od 1855 roku wykładał w szkole artylerii i inżynierii wojskowej. Od 1863 r. był szefem inżynierii w Twierdzy Moguncja (Mainz). W 1865 roku został mianowany na stanowisko inspektora 7. Inspektoratu Fortecznego, a w 1868 - 3. Inspektoratu Inżynieryjnego. W 1873 roku został generalnym inspektorem twierdz oraz szefem Korpusu Inżynierów i Pionierów. Stanowisko to piastował do 1884 roku.

  Fort IV Twierdzy Toruń – standardowy fort artyleryjski położony w Toruniu przy ulicy Chrobrego. W przeszłości nosił nr II i nazwę Yorck od imienia pruskiego feldmarszałka von Wartenburga. Po przejściu Torunia pod rządy polskie w 1920 przemianowany na fort Stanisława Żółkiewskiego. Po 1960 r. opuszczony przez wojsko i używany jako pieczarkarnia, od 1996 r. remontowany. Obecnie jako jedyny fort w Toruniu przystosowany do celów rekreacyjno-turystycznych.Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.

  Forty Biehlera[]

  Forty artyleryjskie, które projektował Hans von Biehler, przeszły na trwałe do historii i były nazywane nazwiskiem autora. Od 1873 roku były masowo budowane w następujących miastach: Kolonia, Strasburg, Poznań, Toruń, Królewiec, Ingolstadt, Metz, Kostrzyn, Spandau, Ulm, Moguncja i Magdeburg.

  Twierdza Ulm (niem. Bundesfestung Ulm) - jedna z 5 twierdz federalnych w Niemczech. Położona jest w mieście Ulm w Wirtembergii. Została zaprojektowana została przez austriackiego inżyniera von Scholla, a zbudowana w latach 1842-1859 pod kierownictwem Moritza von Prittwitza.Cytadela Spandau (Zitadelle Spandau, Cytadela Szpandawska) – to twierdza położona w Spandau, obecnie dzielnicy Berlina i jego najstarsza budowla.

  Przypisy

  1. Festung Mainz - Fort Biehler (niem.). 2005-10-05. [dostęp 2012-07-23].

  Bibliografia[]

 • Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Szymon Kucharski, Mariusz Wojciechowski: Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku., Poznań 2006
 • Fort III (Graf-Kirchbach, Gröber, Józefa Niemojewskiego) – jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Znajduje się na Malcie przy ul. Krańcowej.Twierdza Kostrzyn (niem. Festung Küstrin) – to zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV, a XX wiekiem w Kostrzynie nad Odrą i jego okolicach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Metz – miasto i gmina w północno-wschodniej Francji nad Mozelą, stolica regionu Lotaryngia i departamentu Mozela. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 119 594 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2852 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Metz plasuje się na 1. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 20.).
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Piechota (lub infanteria) – wojsko walczące pieszo. Dawniej przemieszczało się pieszo, dzisiaj wykorzystuje inne środki transportu. Znane i wykorzystywane od starożytności do czasów współczesnych jako jeden z podstawowych składników armii. Piechota zawsze walczyła w najbliższej odległości wroga.
  Twierdza Toruń (niem. Festung Thorn) – pruska twierdza fortowa z II połowy XIX wieku wzniesiona za pieniądze uzyskane z kontrybucji po wojnie francusko-pruskiej. Składa się z ponad 200 różnych dzieł pasa fortecznego, którego obwód wynosi ok. 22 km. Prawie wszystkie zachowały się w niezmienionym stanie do dziś. Forty i schrony twierdzy są własnością wojska, prywatnych firm lub też stoją niezagospodarowane. W Forcie IV znajduje się hotel o charakterze pruskiej twierdzy, schronisko i trasa turystyczna. Poszczególne forty toruńskie są połączone szlakiem pieszym w kolorze czarnym (Szlak Forteczny) o łącznej długości 44 km.
  Twierdza Szczecin (niem. Festung Stettin) – pruska twierdza w Szczecinie, wzniesiona w latach 1724-1740, zlikwidowana w 1873 roku, reaktywowana przez władze hitlerowskie w czasie II wojny światowej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.