• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hans Aabech

  Przeczytaj także...
  Eerste klasse B/Division 1B – drugi poziom rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Belgii, po raz pierwszy zorganizowany w 1905 (w latach 1923-1926, 1931-1952 był podzielony na dwie grupy). W rozgrywkach bierze udział 8 klubów. Mistrz awansuje do Eerste klasse A, a trzy następne drużyny walczą o awans do Ligi Europejskiej z drużynami z miejsc 7-15 Eerste klasse. Najsłabsza drużyna ligi spada do Derde klasse (Trzecia Klasa), a druga walczy o utrzymanie w niej w barażach. Do 2016 liga nosiła nazwę Tweede klasse/Division 2. Obecnie, ze względów sponsorskich, nazywana Proximus League. National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  Lyngby Boldklub – duński klub piłkarski, grający obecnie w Superligaen, mający siedzibę w mieście Kongens Lyngby, leżącym na wyspie Zelandia.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Hans Vilhelm Aabech (ur. 1 listopada 1948 w Kopenhadze, zm. 8 stycznia 2018 tamże) – duński piłkarz występujący na pozycji napastnika. Ojciec Kima, również piłkarza.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Vereniging Betaald Voetbal De Graafschap, De Graafschap (wym. [də ˈɣraːfsxɑp]) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Doetinchem. Został założony 1 lutego 1954 roku. Od 2000 roku swoje mecze rozgrywa na stadionie De Vijverberg. Klub nosi przydomek De Superboeren.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Aabech karierę rozpoczynał w zespole Skovshoved IF. W 1973 roku został graczem pierwszoligowego klubu Hvidovre IF. W sezonie 1973 zdobył z nim mistrzostwo Danii, a także został uznany piłkarzem roku w Danii. W 1974 roku przeszedł do belgijskiego Club Brugge. W sezonie 1974/1975 zajął z nim 4. miejsce w pierwszej lidze belgijskiej.

  Superligaen (SAS Ligaen lub Danish Superliga) – jest najwyższą piłkarską ligą w Danii. W każdym sezonie bierze udział 12 zespołów. Zwycięzca zostaje mistrzem Danii i bierze udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów. W zależności od miejsca Danii w rankingu UEFA kolejne zespoły mają prawo startu w eliminacjach do Ligi Europy UEFA. Także zdobywca Pucharu Danii bierze udział w tych rozgrywkach.Eerste klasse 1A/ Division 1A (oficjalna nazwa Jupiler Pro League) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Belgii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1895 roku i zarządzana przez Pro League, a do 2008 przez Belgijski Związek Piłki Nożnej (KBVB). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 16 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Belgii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste klasse B (II ligi belgijskiej).

  W 1975 roku Aabech wyjechał do Holandii, gdzie grał w zespołach EredivisieFC Twente oraz De Graafschap. W 1977 roku odszedł do belgijskiego drugoligowca, AS Oostende. Spędził tam dwa sezony, a następnie wrócił do Hvidovre IF. Występował tam w sezonie 1979, a potem odszedł do KB. W sezonie 1980 zdobył z nim mistrzostwo Danii, a także został królem strzelców pierwszej ligi duńskiej z 19 bramkami na koncie.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Eredivisie – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Holandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1956 roku i zarządzana przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB). Jej triumfator zostaje Mistrzem Holandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste divisie (holenderskiej I ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów, liga Europejska. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Wcześniej nosiła różne oficjalne nazwy, nadawane czasowo od sponsorów: PTT-telecompetitie (1990–1999), KPN-Telecompetitie (1999/2000), KPN Eredivisie (2000–2002), Holland Casino Eredivisie (2002–2005), od 2005 jako Eredivisie.

  W 1983 roku Aabech został graczem klubu Lyngby BK. W sezonie 1983 wywalczył z nim mistrzostwo Danii, po czym zakończył karierę.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Danii Aabech zadebiutował 13 października 1973 w zremisowanym 2:2 towarzyskim meczu z Węgrami. W latach 1973–1974 w drużynie narodowej rozegrał 3 spotkania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hans ‘Baronen’ Aabech er død | BT Fodbold – www.bt.dk, www.bt.dk [dostęp 2018-01-11] (duń.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hans Aabech w bazie DBU (duń.)
 • Hans Aabech w bazie EU.FOOTBALL (ang.)
 • Hans Aabech w bazie WorldFootball (ang.)
 • Hans Aabech w bazie National Football Teams (ang.)
 • Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Athletische Sportvereniging Oostende Koninklijke Maatschappij w skrócie ASV Oostende KM – belgijski klub piłkarski, grający w niegdyś w pierwszej lidze belgijskiej, mający siedzibę w mieście Ostenda.
  Warto wiedzieć że... beta

  Club Brugge Koninklijke Voetbalvereniging (wym. [ˈklʏˈbrʏʝə ˈkoː.nɪŋk.lə.kə ˈvut.bɑɫ.və.ˌreːnə.ʝɪŋ]) – belgijski klub piłkarski z siedzibą w Brugii.
  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  Reprezentacja Węgier w piłce nożnej swój pierwszy mecz rozegrała w 1902 z Austrią. Pierwsze poważne osiągnięcie węgierskiej drużyny to finał MŚ w 1938, gdzie przegrali z Włochami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.