• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hannibal - film 2001

  Przeczytaj także...
  Hannibal. Po drugiej stronie maski (tytuł oryginalny Hannibal Rising) – film fabularny z 2007 roku w reżyserii Petera Webbera oparta na scenariuszu Thomasa Harrisa. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 18 lat (wg KRRiT).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Julianne Moore, prawdziwe nazwisko Julie Anne Smith (ur. 3 grudnia 1960 w Fayetteville, w Północnej Karolinie) – amerykańska aktorka, czterokrotnie nominowana do Oscara.

  Hannibalfilm fabularny z roku 2001 w reżyserii Ridleya Scotta, kontynuacja (sequel) Milczenia owiec Jonathana Demme’a.

  Tak jak i w przypadku Milczenia owiec, scenariusz Hannibala oparto na książce Thomasa Harrisa.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Anthony Hopkinsdr Hannibal Lecter
 • Julianne Moore – Clarice Starling
 • Giancarlo Giannini – Rinaldo Pazzi
 • Gary Oldman – Mason Verger
 • Ray Liotta – Paul Krendler
 • Ivano Marescotti – Carlo Deogracias
 • Spike Jonze – Donnie Barber
 • Francesca Neri – Allegra Pazzi
 • Gano Grills – Red Scarf Gang Banger (niewymieniony w czołówce)
 • Douglas Crosby – tajny agent DEA (niewymieniony w czołówce)
 • Robert Randolph Caton – biznesmen (niewymieniony w czołówce)
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Doktor Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego osiadł we Florencji, gdzie został kustoszem w muzeum. Wiedzie spokojne, wysmakowane życie. Agentka FBI Clarice Starling (Julianne Moore), która przeżywa załamanie nerwowe po nieudanej akcji, otrzymuje pewnego dnia list od doktora. Z nową energią zaczyna go szukać. Szuka go także Mason Verger, jeden z nielicznych ludzi, którzy przeżyli atak Hannibala. Tożsamość doktora odkrywa florencki komisarz policji Pazzi, jednak na swoje nieszczęście nie upublicznia tego, tylko próbuje wykorzystać dla własnych korzyści. Pazzi, Verger i Starling prowadzą swoje gry, lecz Lecter nie daje się schwytać i wyprzedza zamierzenia swych przeciwników.

  Ray Liotta, właściwie Raymond Allen Liotta (ur. 18 grudnia 1954 w Newark, w stanie New Jersey) – amerykański aktor oraz producent filmowy i telewizyjny.Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.

  Film ten różni się nieco od swojego poprzednika. Nie ma tu śledztwa w sprawie masowych morderstw, a film skupia się na osobie Hannibala Lectera, który jest tu przedstawiony głównie jako elegant, geniusz, smakosz, dżentelmen i erudyta.

  W kilku aspektach film różni się od książki, na podstawie której powstał. Nie ma w nim ani słowa o przeszłości doktora Lectera, podczas gdy w książce czytamy sporo o jego dzieciństwie i traumatycznych przeżyciach z czasów wojny (wątek rozwinięty później w prequelu – książce i filmie – Hannibal. Po drugiej stronie maski). Również późniejsze losy bohatera, przebiegły odmiennie, niż miało to miejsce w książce.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Milczenie owiec (ang. The Silence of the Lambs) – amerykański thriller psychologiczny z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demme.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hannibal w bazie IMDb (ang.)
 • Hannibal w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Robert Jonathan Demme (ur. 22 lutego 1944 w Baldwin w stanie Nowy Jork) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat Oscara w 1991 za reżyserię filmu Milczenie owiec.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hannibal Lecter – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów powieści Thomasa Harrisa Czerwony smok, Milczenie owiec, Hannibal i Hannibal – po drugiej stronie maski oraz główny bohater filmów pod tymi samymi tytułami opartymi na powieściach. Powieść Czerwony smok została zekranizowana dwukrotnie – Manhunter (1986) Michaela Manna i Red Dragon (2002) Bretta Ratnera.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Spike Jonze, właśc. Adam Spiegel (ur. 22 października 1969 w Rockville w stanie Maryland) – amerykański reżyser i producent filmowy oraz autor teledysków, epizodycznie aktor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.