Hannah Montana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hannah Montanaamerykański sitcom dla młodzieży, należący do kanonu Disney Channel Original Series. Zadebiutował 24 marca 2006 na Disney Channel USA i szybko zdobył popularność, a od 2 grudnia 2006 jest emitowany w polskim Disney Channel, zaś od 6 września 2008 można go w Polsce oglądać w TVP1. Serial opowiada o dziewczynie prowadzącej podwójne życie jako Miley Stewart, przeciętna nastolatka, i Hannah Montana, światowej sławy nastoletnia piosenkarka pop. Jej druga osobowość jest jednak sekretem, o którym wie tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Moises Arias (ur. 18 kwietnia 1994 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, grał w serialu produkcji programu Disney Channel, Hannah Montana. Jego ojciec to Irańczyk, a matka Kolumbijka.

Hannah Montana był bijącym rekordy popularności na świecie serialem i najchętniej oglądanym Disney Channel Original Series. W USA, emisja ostatniego, czwartego, sezonu serialu o nazwie „Hannah Montana Forever” zakończyła się 16 stycznia 2011 r. Oprócz tego serial doczekał się licznych ścieżek dźwiękowych, trasy koncertowej Best of Both Worlds Tour i filmu koncertowego pod tym samym tytułem oraz kinowej ekranizacji Hannah Montana: Film wydanej w kwietniu 2008. W 2007, 2008 i 2009 otrzymywał nominację do nagrody Emmy w kategorii „Najlepszy Program Dziecięcy”, jednak ani razu nie zwyciężył.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Jordan McCoy (ur. 17 września 1991 w Mount Vernon w stanie Illinois) – amerykańska piosenkarka, finalistka American Juniors, przeznaczonej dla dzieci i nastolatków wersji amerykańskiego Idola.

Produkcja[ | edytuj kod]

Współtwórcą Hannah Montany jest Michael Poryes, który jest współtwórcą wcześniejszego hitu Disney Channel Świat Raven. Serial jest produkowany przez It’s a Laugh Productions i Michael Poryes Productions wraz z Disney Channel Original Productions i kręcony w Sunset Bronson Studios w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Disney Channel Polska – polskojęzyczna satelitarno–kablowa stacja telewizyjna o profilu familijnym, polski oddział międzynarodowego Disney Channel. Specjalizuje się w emisji programów Disneya, w tym seriali fabularnych dla młodzieży i animowanych dla dzieci, klasycznych i nowszych filmów z tej wytwórni oraz produkcji własnych – Disney Channel Original. Disney Channel Polska wystartował 2 grudnia 2006 i obecnie jest dostępny poprzez sześć polskich platform cyfrowych – Cyfrę+, Cyfrowy Polsat, n, Telewizję na kartę, TnK HD i Orange TV – oraz niektóre sieci kablowe. Disney Channel zajmuje drugie miejsce (po MiniMini +) na rynku młodzieżowym pod względem oglądalności

Pomysł na ten serial narodził się wraz z odcinkiem serialu Świat Raven „Goin’ Hollywood”, który miał pierwotnie służyć jako pilot serialu Better Days, w którym dzieciak grający w serialu pod tym samym tytułem miał zmagać się z normalnym życiem. Odcinek „New Kid in School” miał być jego pierwszym odcinkiem. Finalistka programu American Juniors Jordan McCoy i piosenkarka pop/R&B JoJo (która odrzuciła rolę) dostały propozycję głównej roli Zoe Stewart. Miley Cyrus miała pierwotnie zagrać jej „najlepszą przyjaciółkę” Lilly Romero, później zmienioną na Lilly Truscott. Twórcy doszli do wniosku, że dziewczyna byłaby lepsza w głównej roli, dlatego obsadzono ją jako Zoe Stewart/Hannah Montana. Potem imię Zoe Stewart zmieniono na Miley, oprócz tego często zmieniano nazwisko Hannah Montany (m.in. na Anna Cabana, Samantha York i Alexis Texas).

Protagonista (z greckiego (πρωταγωνιστής) – główny aktor w teatrze starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce. W teatrze późniejszych epok określano tym mianem osobę, wokół której toczy się akcja, która jest jej głównym motorem, a także której przemiana jest opisywana. Protagonista w tym ujęciu nie musi być osobą graną przez jakiegokolwiek aktora w dramacie. Protagonistą jest obecnie nazywany również odtwórca głównej roli w filmie lub główny bohater książki. Pojęcie jest stosowane również w odniesieniu do innych sytuacji pozateatralnych, np. do „sceny naszego życia”, na której:Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

W grudniu 2006 Disney potwierdził plany wydania wszelkich produktów związanych z Hannah Montany, takich jak ubrania, biżuteria, ozdoby i lalki w różnych sklepach. Play Along Toys wydał lalki Hannah Montana z ubraniami, śpiewające i lalki Miley Stewart, a także inne produkty w sierpniu 2007. Więcej lalek Hannah, jak i lalki Lilly, Olivera i Jake’a Ryana zostały wydane w listopadzie 2007. Były one jednymi z najpopularniejszych świątecznych lalek w 2007 roku.

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Robbie Nevil, właściwie Robert S Nevil (ur. 2 października 1958 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański piosenkarz, kompozytor i gitarzysta.

Według Daily Dispatch, Hannah Montana miała w 2008 aż 200 milionów widzów. „Gdyby widzowie Miley tworzyli państwo, mogłoby ono mieć piątą pod względem liczebności populację świata – z Brazylią na miejscu pierwszym”. W lutym 2008 odbyło się międzynarodowe spotkanie z udziałem 80 osób, na którym dyskutowano o przyszłości Hannah Montana. Na spotkaniu były reprezentowane wszystkie biznesowe części Disneya.

Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

Czołówka[ | edytuj kod]

W czołówce serialu jest wykorzystywany utwór Hannah Montany „Best of Both Worlds”. Został on napisany przez Matthew Gerrarda oraz Robbie Nevila i wyprodukowany przez Gerrarda. Znalazł się on na ścieżce dźwiękowej do pierwszego sezonu serialu, Hannah Montana. Słowa piosenki opowiadają o prowadzeniu podwójnego życia jako normalna dziewczyna i gwiazda, a sam tytuł oznacza „Najlepsze z obu światów”. Pełna wersja piosenki trwa niecałe trzy minuty, lecz w czołówce używany jest fragment trwający niecałą minutę (pierwsza zwrotka i refren). Przed „Best of Both Worlds” na piosenkę w czołówce były typowane „Just Like You” i „The Other Side of Me”.

Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Czołówka pierwszego sezonu składa się głównie z fragmentów odcinków. Zostają w niej przedstawieni główni aktorzy, oprócz tego możemy w niej zobaczyć Hannah na koncercie. W drugim sezonie czołówka minimalnie się zmieniła, bo choć jej budowa wyglądała tak samo, to pojawiły się nowe fragmenty odcinków, a do głównej obsady dołączył Moisés Arias jako Rico.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dyskografia amerykańskiej wokalistki Miley Cyrus składa się z siedmiu albumów studyjnych, jednego albumu koncertowego, czterech minialbumów, trzydziestu singli, dwudziestu pięciu teledysków oraz jednej ścieżki dźwiękowej. Debiutancki album Hannah Montana 2/Meet Miley Cyrus, którego pierwsza płyta to ścieżka dźwiękowa do drugiego sezonu serialu Hannah Montana, ukazał się w czerwcu 2007 roku. Wydawnictwo promowały dwa single „Start All Over” i „See You Again”. Album uplasował się na pierwszej pozycji Billboard Hot 100. Pierwszy album koncertowy Best of Both Worlds Concert został wydany w marcu 2008 roku, gdzie Cyrus wykonuje siedem piosenek jako ona sama i siedem jako fikcyjna postać Hannah Montana.

W trzecim sezonie pojawiła się zupełnie nowa czołówka. Jest ona stylizowana na Times Square, pojawiają się nowe fragmenty odcinków. Aktorzy przedstawieni są na nowych tablicach, podobnych do telebimów. Oprócz tego zmianie uległa piosenka w tle – wciąż jest to „Best of Both Worlds”, lecz zremixowane, znane oficjalnie jako 2009 Movie Mix; nowa wersja pochodzi z filmu Hannah Montana i jego ścieżki dźwiękowej, za to nie uwzględniony na ścieżce do trzeciego sezonu serialu.

Dyskografia fikcyjnej postaci Hannah Montany z serialu pod tym samym tytułem, w rolę której wciela się Miley Cyrus, składa się z pięciu ścieżek dźwiękowych, jednego albumu koncertowego, dwóch albumów z remiksami i trzydziestu singli.Hannah Montana Forever – ścieżka dźwiękowa do czwartej serii amerykańskiego serialu Disney Channel Hannah Montana, która jest tak samo zatytułowana. Została ona wydana 15 października w Niemczech przez Walt Disney Records. Jest to już piąty i ostatni album z dyskografii fikcyjnej postaci Hannah Montany, w którą wciela się Miley Cyrus. Na albumie można usłyszeć trzy duety, z Iyazem, Sheryl Crow i Billym Rayem Cyrusem.

Proces sądowy[ | edytuj kod]

23 sierpnia 2007 Buddy Sheffield oskarżył Disneya o plagiat pomysłu na serial. Oskarżyciel stwierdził, że w 2001 zaproponował Disney Channel produkcję swojego serialu Rock and Roland, który opowiadał o nastolatku, który prowadzi podwójne życie jako uczeń szkoły średniej oraz gwiazda rocka. Proces wykazał, że stacji początkowo pomysł spodobał się, ale ostatecznie został odrzucony.

Lista piosenek pojawiających się w serialu Disney Channel Hannah Montana i na jego ścieżkach dźwiękowych. Większość z nich jest wykonywana przez Miley Cyrus jako Hannah Montana, oprócz tego pojawiają się utwory innych wykonawców, niewydawane na ścieżkach dźwiękowych.Best of Both Worlds Tour to trasa koncertowa, która odbyła się w Ameryce Północnej na przełomie 2007-2008 r. Wystąpiła w niej piosenkarka, autorka piosenek i aktorka serialu produkcji Disney Channel pt. Hannah Montana - Miley Cyrus. Śpiewała jako serialowa bohaterka Hannah i jako Miley. Trasa koncertowa zawdzięcza swoją nazwę tytułowi piosenki z czołówki serialu "The Best of Both Worlds", która opowiada o podwójnej osobowości bohaterki. Trasa była najlepszym wydarzeniem rozrywkowym w 2007 roku. Choreografię do występów koncertowych układał Kenny Ortega reżyser i choreograf takich filmów jak High School Musical, High School Musical 2, i The Cheetah Girls 2.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

TV Guide – tygodnik telewizyjny, ukazujący się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Magazyn publikuje wiadomości związane z telewizją oraz dodatkowo wywiady, plotki i recenzje filmowe.
JoJo, właściwie Joanna Noelle Levesque (ur. 20 grudnia 1990 w Brattleboro w stanie Vermont) - amerykańska piosenkarka pop/R&B. Ma mieszane pochodzenie polsko-francusko-irlandzko-szkocko-angielskie. Angażuje się w akcje charytatywne.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Lista programów emitowanych przez Disney Channel, polskojęzyczną stację familijną, emitującą głównie produkcje Disneya. Zostały one pogrupowane na seriale, filmy i koncerty.
Poniżej znajduje się lista odcinków amerykańskiego sitcomu dla młodzieży Hannah Montana, należącego do kanonu Disney Channel Original Series i emitowanego oryginalnie przez Disney Channel, zaś w Polsce przez Disney Channel i TVP1. Serial pokazuje życie Miley Stewart (Miley Cyrus), na pozór zwykłej nastolatki, która wieczorami zmienia się w międzynarodową gwiazdę pop Hannah Montanę.
Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.

Reklama