• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hangzhou

  Przeczytaj także...
  Klasztor buddyjski (chiń. si 寺; kor. sa 사; jap. 寺 ji lub tera; wiet. tự lub chùa) – budynek lub kompleks budynków, w którym przebywają i praktykują mnisi buddyjscy lub mniszki buddyjskie. Jest to centrum religijnego, duchowego i nieraz naukowego życia w buddyzmie.Dynastia Song (chiń.: 宋朝; pinyin: Sòng Cháo; Wade-Giles: Sung Ch’ao) – dynastia panująca w Chinach od 960 do 1279 roku, po okresie Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw, a przed panowaniem dynastii Yuan. Był to pierwszy rząd na świecie, który emitował pieniądz papierowy i pierwszy rząd chiński, który ustanowił stałą marynarkę wojenną. Za czasów tej dynastii po raz pierwszy użyto prochu strzelniczego, jak również odróżniono północ prawdziwą od magnetycznej.
  Dynastia Yuan (chiń.: 元朝; pinyin: Yuán Cháo) – mongolska dynastia władająca imperium chińsko-mongolskim w latach 1279 – 1368, a następnie jako dynastia północnych Yuan do 1635 w Mongolii.
  Zdjęcie satelitarne miasta

  Hangzhou (chiń.: 杭州; pinyin: Hángzhōu wymowa ) – miasto we wschodnich Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Zhejiang, port u ujścia rzeki Qiantang Jiang do zatoki Hangzhou (Morze Wschodniochińskie). W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 1 920 846. Zespół miejski w 1999 roku liczył 8 087 394 mieszkańców.

  Dynastia Ming (1368–1644) (chiń.: 明朝; pinyin: Míng Cháo; Wade-Giles: Ming Ch’ao; IPA: [mǐŋ tʂʰɑ̌ʊ̯]) – dynastia cesarska Chin, panująca po upadku mongolskiej dynastii Yuan. Była to ostatnia narodowa dynastia chińska.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Ośrodek kulturalno-naukowy, turystyczny i przemysłowy (przemysł włókienniczy, herbaciany, elektroniczny, metalowy, papierniczy). Siedziba katolickiej archidiecezji.

  W Hangzhou znajduje się południowy kraniec Wielkiego Kanału.

  Miasto zostało założone około 2200 lat temu w czasach dynastii Qin. Było wymieniane jako jedna z siedmiu starożytnych stolic Chin. W średniowieczu było to jedno z największych miast świata. Jako Lin’an (臨安) było stolicą dynastii Song. W XIII wieku miasto odwiedził Marco Polo, który opisał je pod nazwą Kinsaj.

  Marco Polo (ur. 15 września 1254 w Wenecji lub Korčuli, zm. 8 stycznia 1324 w Wenecji) – wenecki kupiec i podróżnik. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Byli oni jednymi z pierwszych przedstawicieli Zachodu, którzy dotarli do Państwa Środka. Jego podróże zostały spisane w książce znanej jako Opisanie świata przez Rustichella z Pizy w czasie, gdy Marco Polo przebywał w niewoli w Genui po przegranej bitwie morskiej pomiędzy Wenecją i Genuą. Obecnie Marco Polo jest uważany za jednego z największych podróżników, chociaż współcześni mu uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne. Pewne elementy jego relacji oraz brak bezpośrednich śladów jego obecności na dworze cesarskim w kronikach chińskich sprawiły jednak, że pojawiają się głosy powątpiewające w podróże Marco Polo.Qiantang Jiang (chiń. upr.: 钱塘江; chiń. trad.: 錢塘江; pinyin: Qiántáng Jiāng); w górnym biegu nosi nazwę Xin’an Jiang (chiń.: 新安江; pinyin: Xīn’ān Jiāng) – rzeka w południowo-wschodnich Chinach. Jej długość wynosi 688 km, dorzecze zajmuje powierzchnię ok. 55 600 km².

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Hangzhou.

  Zabytki oraz interesujące miejsca[]

 • Jezioro Zachodnie
 • Pagoda Baochu z 968 roku
 • Pagoda Liuhe z 970 roku
 • Pagoda Leifeng, odbudowana w 2002 roku pagoda z 975 roku, która zawaliła się w 1924 r.
 • Trzy Stawy, w Których Odbija się Księżyc (Santan Yinyue), wyspa usypana w epoce Ming
 • Wyspa Samotnego Wzgórza (Gushan Dao), w środku wyspy powstał w 1752 roku Zielony park Gushan jako prywatny kurort cesarza z dynastii Tang
 • klasztor Lingyin, jeden z bardziej znanych klasztorów buddyjskich w Chinach
 • Góra, Która Przyleciała z Daleka (Feilai Feng), mieści 470 buddyjskich rzeźb w kamieniu, wykonanych za czasów dynastii Yuan, a także cztery święte jaskinie
 • Muzeum Chińskiej Herbaty
 • Zakład Drukowania i Farbowania Jedwabiu (Hang Si Lian), jest największy w Chinach
 • Przypisy

  1. Hangzhou (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-27].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-12-27].
  3. Hangzhou. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-12-27].
  4. Suzanne Conklin Akbari, Amilcare Iannucci: Marco Polo and the Encounter of East and West. Toronto: University of Toronto Press, 2008, s. 100. ISBN 978-0-8020-9928-0.
  5. Andrew Forbes: Szanghaj. Przewodnik National Geographic. National Geographic Society, 2008. ISBN 978-83-60006-97-9.
  Pagoda Liuhe (chiń.: 六和塔; pinyin: Liùhé tǎ; dosł. „Pagoda Sześciu Harmonii”) – pagoda znajdująca się w mieście Hangzhou w prowincji Zhejiang w Chinach. Budynek wznosi się u podnóży wzgórza Yuelun, niedaleko brzegu rzeki Qiantang Jiang, na południe od Jeziora Zachodniego.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pagoda Baochu (chin. 保俶塔, pinyin Bǎochù tǎ) – pagoda znajdująca się w mieście Hangzhou w prowincji Zhejiang w Chinach. Wybudowana w latach 968-975 wznosi się na wzgórzu Baoshi, przy północnym brzegu Jeziora Zachodniego. Mierzy 45,3 m wysokości i składa się z siedmiu sześciobocznych pięter. Stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Hangzhou, służąc jako wieża widokowa.
  Jezioro Zachodnie (chiń.: 西湖; pinyin: Xī Hú) – zbiornik wodny w mieście Hangzhou, w prowincji Zhejiang, we wschodnich Chinach. Położone na zachód od centrum miasta, do czasów dynastii Tang było zatoką rzeki Qiantang Jiang. W czasach Tang zostało oddzielone od rzeki i pogłębione do głębokości 1,5-2 m.
  Wielki Kanał – najdłuższy na świecie sztuczny kanał transportowy, budowany w Chinach od V wieku p.n.e.. Zaczyna się w Hangzhou i dociera do Pekinu. Liczy ok. 1 800 km długości i 20 - 350 m szerokości. Przecina pięć większych rzek: Jangcy, Rzekę Żółtą, Hai He, Huai He i Qiantang Jiang. Na kanale są 24 śluzy.
  Morze Wschodniochińskie (chin. 东海 Dōng Hǎi, jap. 東シナ海 Higashi Shina Kai, kor. 동중국해 Dong Jungguk Hae) - morze położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na południe od Morza Żółtego. Leży między wybrzeżem chińskim a Wyspami Riukiu należącymi do Japonii. W jego południowej części leży wyspa Tajwan, a z Morzem Południowochińskim łączy je Cieśnina Tajwańska.
  Feilai Feng (chiń. upr.: 飞来峰; chiń. trad.: 飛來峰; dosł. „Wierzchołek, który Przyleciał z Daleka”) – urwisko położone na zachód od Jeziora Zachodniego w Hangzhou w Chinach. Znane z 470 kamiennych płaskorzeźb buddyjskich pochodzących z X-XIV wieku. Nazwa urwiska pochodzi z legendy, wedle której w cudowny sposób przyleciało ono z Indii.
  Lingyin si (Klasztor Odosobnienia Dusz, chiń. upr.: 灵隐寺; chiń. trad.: 靈隐寺) – chiński klasztor buddyjski szkoły chan, położony w prowincji Zhejiang. Jest to największy klasztor Gór Wulin (武林山, pinyin Wǔlínshān).
  Archidiecezja Hangzhou (łac. Archidioecesis Hamceuvensis, chin. 天主教杭州总教区) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Hangzhou, w Chińskiej Republice Ludowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.