• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hanemann  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stefan Chwin pseud. Max Lars (ur. 11 kwietnia 1949 w Gdańsku) – polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

  Hanemann – powieść napisana w 1995 roku przez Stefana Chwinagdańskiego pisarza, eseistę, krytyka literackiego i historyka literatury.

  Tematyka powieści[ | edytuj kod]

  Wielowątkowe dzieło przedstawia dzieje mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska na tle lat trzydziestych XX wieku, dramatycznych wydarzeń z końca II wojny światowej oraz pierwszych lat po jej zakończeniu. Głównym bohaterem powieści jest Hanemann, gdańszczanin niemieckiego pochodzenia, profesor anatomii w miejscowej Akademii Medycznej, którego splątane losy stanowią przyczynek dla opisu przemian społeczno-narodowościowych zachodzących w Gdańsku w przełomowym okresie jego dziejów przypadającym na upadek hitleryzmu i przejęcie władzy nad miastem przez polską administrację. Dla autora jest to okazja do ukazania dwóch oblicz Gdańska: dawnego – niemieckiego i nowego – nowopolskiego, ze wszystkimi ich zaletami i ułomnościami. Nie ma tu jednak mowy o dosłownych porównaniach. Stary świat ukazuje się czytelnikowi w drobiazgowych opisach dostatnich gdańskich domów pozostawionych przez uciekających w popłochu niemieckich właścicieli; natomiast nowy świat – to obraz powojennego życia z typowymi zachowaniami i mentalnością nowych osiedleńców, głównie repatriantów ze wschodu, dla których Gdańsk w tym momencie jest jedynie obcym miastem o korzeniach sięgających daleko poza granice ich poznania kulturowego. Swoją opowieść autor snuje z perspektywy narratora zaciekawionego losami tajemniczego Niemca, jednak nie poprzestaje na tym. Dociekając motywów jego postępowania, stawia szereg trudnych pytań o sens życia, o istotę miłości, o ułomność ludzkiej natury, o cenę śmierci i znaczenie tolerancji. Powieść wpisuje się w nurt tzn. literatury pogranicza poruszającej zawiłą tematykę relacji międzyludzkich zachodzących w społecznościach lub na terenach o strukturze wielonarodowej i wielokulturowej.

  Mirosław Michał Baka (ur. 15 grudnia 1963 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykonawca piosenki aktorskiej, absolwent PWST we Wrocławiu.Sebastian (Seb) Majewski (ur. 1971 r. we Wrocławiu) — polski reżyser teatralny, dramaturg, scenograf, aktor teatralny.

  Wydania polskie[ | edytuj kod]

  Pierwsze wydanie[ | edytuj kod]

  Wydawnictwo Marabut, Gdańsk, 1995

  W tekście wykorzystano:

 • Fragmenty listów Heinricha Kleista i Adolfiny Henrietty Vogel oraz Zeznania Stimminga w przekładzie Wandy Markowskiej (źródło: H. von Kleist, Listy, Warszawa 1983),
 • C. Oknińska, Ostatnie 13 dni życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, „Kierunki” 1976, nr 13,
 • J. Z. Brudnicki, Ostatnia droga Witkacego, „Przegląd Humanistyczny” 1977, nr 10
 • J. Siedlecka, Witkacowa, w: Mahatma Witkac, Warszawa 1992.
 • Opracowanie graficzne: Tomasz Bogusławski.

  Ewa Andruszkiewicz (właśc. Ewa Andruszkiewicz-Guzińska, ur. 9 czerwca 1977 w Gdyni) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także recytatorka. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (2001).Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.

  Na okładce została umieszczona reprodukcja fragmentu obrazu Caspara Davida Friedricha pt. „Wschód księżyca nad morzem”

  Książka została wydana dzięki dotacji Wydziału Kultury i Nauki Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

  Kolejne wydania[ | edytuj kod]

 • Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria, Gdańsk, 1997, seria „Pasaże”, (​ISBN 83-87316-55-5​)
 • Wydawnictwo: Warszawa: Świat Książki, 1998 (​ISBN 83-7129-652-5​)
 • Wydawnictwo: „Tytuł”, Gdańsk, 2001 (​ISBN 83-911617-5-7​)
 • Wydawnictwo: „Tytuł”, Gdańsk, 2008 (​ISBN 978-83-89859-11-2​)
 • Wydawnictwo: „Tytuł”, Gdańsk, 2010 (​ISBN 978-83-89859-11-2​)
 • Wydawnictwo: „Tytuł”, Gdańsk, 2011 (​ISBN 83-911617-5-7​)
 • II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – samorządowa instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Koszalinie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Joanna Bogacka (ur. 17 grudnia 1945 w Gdańsku, zm. 26 listopada 2012 w Sopocie) – polska aktorka filmowa i teatralna.
  Ryszard Ronczewski (ur. 27 czerwca 1930 w Puszkarni, zm. 17 października 2020 w Sopocie) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser.
  Świat Książki sp. z o.o. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1994, należące do grupy Weltbild.
  Dorota Kolak-Michalska (ur. 20 czerwca 1957 w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nauczyciel akademicki; w latach 1980–1982 aktorka Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, od 1982 aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
  Paszport „Polityki” – nagroda ustanowiona w 1993 r. przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od roku 2002, obejmująca nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Igor Michalski (ur. 10 stycznia 1957 w Sopocie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, od 2007 dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, od 2008 dyrektor Kaliskich Spotkań Teatralnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.