• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Royal Australasian Ornithologists Union (skrót RAOU; znane także jako Birds Australia)- australijska organizacja ornitologiczna, założona w 1901 w celu badania i ochrony rodzimych gatunków ptaków. RAOU jest australijskim partnerem organizacji BirdLife International. Również organizacja ta była pomysłodawca wydania atlasu poświęconego Ptakom Australii, jest również wydawcą (we współpracy z Oxford University Press) Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds (w skrócie HANZAB) - opracowanie naukowe, które zawiera informacja na temat ptaków zamieszkujących region Australii, Nowej Zelandii, Antarktydy oraz Oceanu Południowego. W opracowaniu zostało opisanych 957 gatunków ptaków.

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Południowy.

  HANZAB jest największym projektem w historii Royal Australasian Ornithologists Union, który był opracowywany przez 20 lat, a opublikowany został przez Oxford University Press w siedmiu tomach, które ukazały się między 1990 a 2006

  Antarktyda – kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.Oxford University Press – wydawnictwo Oxford University, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie. Publikuje m.in. Oxford English Dictionary i wiele monografii naukowych w wielu dyscyplinach.

  Tomy[]

  1. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 1: Ratites to Ducks (wyd. 1990, składa się z dwóch części)
  2. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 2: Raptors to Lapwings (wyd. 1993)
  3. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 3: Snipe to Pigeons (wyd. 1996)
  4. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 4: Parrots to Dollarbird (wyd. 1999)
  5. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 5: Tyrant-flycatchers to Chats (wyd. 2001)
  6. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 6: Pardalotes to Shrike-thrushes (wyd. 2002)
  7. Handbook of Australian, New Zealand and Antarctic Birds. Volume 7: Boatbill to Starlings (wyd. 2006, składa się z dwóch części)

  Linki zewnętrzne[]

 • HANZAB at Birds Australia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.