Han Solo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Han Solo – fikcyjna postać z mitologii Gwiezdnych wojen, jeden z głównych bohaterów w serii filmów, grany przez aktora Harrisona Forda (w pięciu częściach), a także w jednej części przez Aldena Ehrenreicha. Solo jest dowcipnym przemytnikiem z planety Korelia, który lata na Sokole Millennium ze swoim przyjacielem, drugim pilotem, wookieem Chewbaką.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

Oprócz Harrisona Forda który jest najbardziej ikonicznym odtwórcą tej postaci, w rolę Hana Solo wcielił się Perry King, który użyczył głosu bohaterowi w adaptacji radiowej Gwiezdnych wojen w amerykańskim radiu publicznym w 1981. Początkowo rola Hana Solo została zaproponowana Alowi Pacino, ten jednak ją odrzucił. W filmie Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (będącym spin-offem serii Gwiezdne wojny) w roli młodego Hana pojawił się Alden Ehrenreich.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Bitwa o Endor – jedna z potyczek zbrojnych w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen. Ten stoczony w 4 r. ABY bój między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego stanowi ważną część fabuły i punkt kulminacyjny filmu Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi.

W Nowej nadziei Han jest przemytnikiem, który z trudem wiąże koniec z końcem. Pod koniec filmu pomaga Luke’owi Skywalkerowi zniszczyć Gwiazdę Śmierci i zostaje bohaterem Sojuszu Rebeliantów. W Imperium kontratakuje (które dzieje się trzy lata później) wciąż jest w czynnej służbie Rebelii, ale chce od niej odejść, by spłacić dług u Jabby. Zostaje pochwycony przez łowcę nagród Bobę Fetta i zamrożony w bryle karbonitu. Rok później – w Powrocie Jedi – przyjaciele Hana uwalniają go z pałacu Jabby i Solo bierze udział w bitwie przeciwko Imperium, którą Rebelia wygrywa. Ożenił się z Leią, która urodziła mu syna o imieniu Ben. 30 lat później, w Przebudzeniu Mocy dalej był przemytnikiem. Odzyskał wcześniej straconego Sokoła Millenium i pomagał w poszukiwaniach zaginionego Luke’a Skywalkera.

Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.

Życiorys[ | edytuj kod]

Spotkanie Skywalkera i Kenobiego[ | edytuj kod]

Siedząc w lokalnej Kantynie na Tatooine, dowiedział się, że Chewbacca znalazł klientów – na pokładzie Sokoła miało znaleźć się miejsce dla starszego mężczyzny, młodziana z farmy, dwóch droidów i żadnych pytań. Han zgodził się na kuszącą ofertę – dwa tysiące w gotówce, plus piętnaście, gdy dowiezie pasażerów do celu, czyli na Alderaan. Gdy ci odeszli, chciał przygotować swój frachtowiec do lotu, ale zatrzymał go Greedo, podrzędny łowca nagród i wykidajło. Po burzliwej dyskusji doszło do wymiany ognia, w której poważnemu uszkodzeniu uległ blat stolika i tors samego Greedo. Han przeprosił za bałagan i udał się do Doku 94, gdzie stał jego statek. Tam odbył rozmowę z Jabbą, którego udobruchał i zaczął grzebać przy statku. Do Doku przybył Chewbacca wraz z pasażerami (młodszy z nich nie był zbyt zachwycony wyglądem Sokoła). Tuż za nimi przybył oddział szturmowców, których Han ostrzelał, po czym wyprowadził statek z doku i, po wymknięciu się niszczycielom skoczył w nadprzestrzeń. Był świadkiem, jak staruszek, zwący się Obi-Wan Kenobi naucza młokosa, Luke’a Skywalkera używania archaicznego miecza świetlnego i opowiada historie o spajającej cały wszechświat potężnej Mocy. Han nie omieszkał wyrazić swojej opinii na ten temat. Gdy Sokół wyszedł z nadprzestrzeni, okazało się, że Alderaan został zniszczony. Chwilę później frachtowiec został przechwycony przez promień ściągający potężnej stacji bojowej wielkości małego księżyca. Nie chcąc poddać się bez walki, Han postanowił, przy współpracy z Obi-Wanem i Lukiem zdezaktywować promień ściągający i wydostać się ze stacji. Po drodze uwolnił z celi skazaną na śmierć księżniczkę Leię, przeżył niemiłe chwile w zgniataczu odpadów i odbył regularną bitwę z Szturmowcami. Gdy uciekli ze stacji, już bez Obi-Wana, który zjednoczył się z mocą, podczas walki z Darthem Vaderem, obronił Sokoła za pomocą górnej wieżyczki laserowej, niszcząc dwa myśliwce TIE (pozostałe dwa zniszczył Luke, co bardzo Korelianinowi zaimponowało). Na Yavinie IV Han odebrał nagrodę i odleciał. W ostatniej chwili, po namowach Chewbakki, wrócił, zestrzelił myśliwce z ogona Luke’a, czym umożliwił mu zniszczenie Gwiazdy Śmierci.

Finn (początkowo nazywany FN-2187) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku, gdzie w jego rolę wcielił się John Boyega.Naturalny satelita (księżyc) – ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Słowo „Księżyc” pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.

W służbie Rebelii[ | edytuj kod]

Przez następne lata wciąż coś stawało Hanowi na drodze, by spłacić dług Jabbie – co prawda próbował zawieźć mu pieniądze, ale został zaatakowany i obrabowany przez piratów Karmazynowego Jacka. Han brał udział w wielu drobniejszych i większych misjach dla Sojuszu i do czasu, gdy Rebelia umiejscowiła bazę na Hoth VI, Han ścigany był nie tylko przez Hutta, ale i Imperium – uszkodził między innymi napęd Executora i pomógł ewakuować bazę na Yavin IV. Na Hoth ocalił przed pewną śmiercią Luke’a i zniszczył imperialnego probota. Pomógł uciec Lei i C-3PO z Bazy Echo i w brawurowym pościgu przez Pas Asteroid Hoth zdołał zgubić pościg. Wtedy też dość wyraźnie dał do zrozumienia Lei, że coś do niej czuje. Zdołał dotrzeć pozbawionym hipernapędu Sokołem na Bespin, gdzie Lando Calrissian stał się nowym Baronem-Administratorem Miasta Chmur. Wcześniej jednak z zepsutym napędem Han wylądował na Gwiezdnym Niszczycielu, ale później odleciał. Niestety, na Bespinie Lando został zmuszony do wydania przyjaciela w ręce Imperium i Han najpierw był torturowany, następnie został zamrożony w karbonicie. Zanim jednak to się stało, Leia wyznała mu miłość. Han odpowiedział krótko: „Wiem”.

Przemyt (kontrabanda, pot. szmugiel) – przemieszczenie towarów pomiędzy państwami z pominięciem opłat celnych, akcyzy, podatku VAT i innych należności wobec państwa, na którego terytorium wwieziono towar, lub też wwiezienie towaru, którym obrót jest w danym kraju zakazany przez prawo. Omija się również, rzadko co prawda występujące, opłaty i ograniczenia wywozowe.Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

Zamrożony Han stał się obiektem walk między Rebeliantami a Bobą Fettem, a także między Bobą Fettem a pozostałymi łowcami nagród pragnącymi nagrody od Jabby. Nikomu jednak nie udało się odbić Hana i Fett dostarczył Huttowi „jedyne w galaktyce dzieło sztuki wykonane przez Dartha Vadera”.

Gdy odzyskał przytomność, był już w pałacu Jabby. Uwolniła go Leia, która wdarła się do pałacu w przebraniu łowcy nagród, pod pozorem odebrania nagrody za złapanie Chewiego. Niestety chwilę później Han trafił do więzienia, a Leia stała się niewolnicą Jabby. Han na pewien czas stracił wzrok, co było efektem ubocznym zamrożenia w karbonicie. Do pałacu Jabby wkrótce zawitał Luke, który przyszedł z żądaniem uwolnienia przyjaciół. Został on również pojmany przez żołnierzy Jabby, ale ten był na to przygotowany. Han razem z Lukiem i Chewbaką miał być stracony w jamie Sarlacca, ale Rycerz Jedi odzyskał miecz świetlny i wprowadził na statku zamieszanie, w wyniku którego zginęli prawie wszyscy żołnierze Jabby, Boba Fett wylądował w jamie Sarlacca, ale przeżył. Także sam Jabba zginął, uduszony przez Leię.

Chewbacca (znany też jako Chewie) – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen, przedstawiciel rasy Wookieech pochodzący z planety Kashyyyk. Jest wojownikiem i pilotem-mechanikiem. Od trzeciej do siódmej części grał go Peter Mayhew. W ósmej i dziewiątej części cyklu oraz w filmie Han Solo: Gwiezdne wojny – historie zastąpił go Joonas Suotamo. Jabba Desilijic Tiure (lub prościej: Jabba the Hutt, 600 BBY – 4 ABY) – fikcyjna postać z sagi filmowej George’a Lucasa Gwiezdne wojny. Należał do rasy Huttów i zajmował się działalnością przestępczą. Występował epizodycznie w części I i IV oraz jako ważna postać w części VI i animowanych Wojen Klonów.

Bitwa o Endor[ | edytuj kod]

Zaraz po uwolnieniu, Han z przyjaciółmi poleciał na zebranie Sojuszu. Przedstawiono na nim plan, który na celu miał zniszczenie Drugiej Gwiazdy Śmierci, a także zamordowanie Imperatora Palpatine’a, który miał na niej przebywać. Han, wraz z Leią, Lukiem, Chewiem i kilkoma żołnierzami, polecieli na księżyc Endor, ukradzionym promem imperialnym. Na jego orbicie znajdowała się Gwiazda Śmierci, a Han i reszta mieli zniszczyć bunkier, który emitował pole ochronne niegotowej jeszcze Gwiazdy Śmierci. Na Endorze wylądowali bez problemu, ale rozdzielili się z Leią, która rozbiła swój śmigacz w pogoni za szturmowcami. Odnalazł ją Ewok o imieniu Wicket, który zaprowadził ją do swojej wioski. Wkrótce Han, Luke, Chewie i droidy wpadli w pułapkę Ewoków i również trafili do wioski, tylko że oni mieli skończyć jako kolacja. Od opresji wybawił ich C-3PO, którego Ewoki uznały za bóstwo. Namówił on później swoich „wiernych”, by pomogli im stoczyć bój ze szturmowcami. Ewoki przystały na tę propozycję. Po tym wydarzeniu, przyjaciel Hana, Luke Skywalker postanowił, że odda się w ręce swego ojca, by go nawrócić na Jasną Stronę. Tymczasem mieszkańcy Endoru pokazali Rebeliantom tylne wejście do bunkra, które było bardzo słabo bronione. Jeden z Ewoków odwrócił uwagę szturmowców, dzięki czemu Rebelianci weszli do bunkra. Niestety, wpadli w pułapkę Imperatora. Zostali aresztowani, a przy bunkrze otoczyły ich tłumy żołnierzy. Zapewne Rebelia poniosłaby klęskę, gdyby z pomocą nie przyszły Ewoki. Zaatakowały one wojska Imperium i z pomocą żołnierzy Rebelii pokonały je. Chewbacca za to, wraz z kilkoma Ewokami rozwiązał problem otwarcia bunkra. Zdobył on maszynę typu AT-ST, dzięki czemu Han mógł skontaktować się z obsługą schronu. Podszywając się pod imperialnego żołnierza, namówił obsługę do wyjścia na zewnątrz. Gdy otwarły się drzwi schronu, żołnierzy ze środka aresztowano, a sam bunkier zdetonowano. Dzięki temu znikło pole ochronne i piloci maszyn walczących na orbicie mogli zaatakować Gwiazdę Śmierci. Tymczasem na jej pokładzie zginął Imperator, zabity przez Vadera, który nie mógł znieść widoku umierającego syna, torturowanego przez Palpatine’a. Vader nawrócił się na Jasną Stronę, ale doznał zbyt dużych obrażeń podczas walki z Lukiem, a także gdy wrzucał Imperatora do szybu. Luke zdążył z nim porozmawiać, a później uciekł ze stacji, która za moment eksplodowała.

Perry Firestone King (ur. 30 kwietnia 1948 w Alliance) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser.Hoth to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Jest szóstą planetą w odległym systemie słonecznym o tej samej nazwie, pokryta jest wiecznym lodem i śniegiem, ma liczne księżyce i bombardowana jest przez meteoryty z pobliskiego pasa asteroid. Zamieszkują ją m.in. wampy oraz tauntauny. Na samej planecie rosną także mchy, porosty oraz anemiczne gatunki traw (rosną głównie w lodowych jaskiniach).

Na Endorze po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, Han myśląc, że Leia kocha Luke’a oznajmił jej, że zamierza odlecieć i im nie przeszkadzać. Księżniczka wyznała mu wtedy, że kocha Luke’a, ale jako brata, bo nieco wcześniej odkryła tajemnicę. Han był ogromnie zdziwiony, ale także ucieszony. Solo jeszcze długo po tych słowach całował Leię. Na zabawie, którą urządzono na powierzchni planety, spotkali się prawie wszyscy Rebelianci. Hana i jego przyjaciół uznano za bohaterów. Wraz ze zniszczeniem Gwiazdy Śmierci II, zaczął się powolny rozpad Imperium.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

Po zakończeniu galaktycznej wojny domowej[ | edytuj kod]

Około rok po Bitwie o Endor, Han poślubił Leię i urodził im się wrażliwy na Moc syn Ben, którym interesował się potężny użytkownik ciemnej strony Snoke. Leia, by go chronić, wysłała go na szkolenie Jedi do swojego brata Luke’a. Jednak Ben był do takiego stopnia zafascynowany Darthem Vaderem, że przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, zabił wszystkich padawanów Skywalkera, przystał do Snoke’a i przyjął przydomek Kylo Ren. Ta tragedia doprowadziła do oddalenia się od siebie Hana i Leii.

Boba Fett – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, jeden z najbardziej znanych łowców nagród. Klon Jango Fetta wychowywany przez niego jako syn.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Han Solo wrócił do swojego dawnego życia jako przemytnik. Razem z Chewbaką, stracili Sokoła Millenium. Po latach udało im się odzyskać statek dzięki zbieraczce złomu – Rey, byłemu szturmowcowiFinnowi oraz droidowi – BB-8. Po tym jak Han dowiedział się, że w BB-8 ukryta jest mapa z kryjówką Luke’a Skywalkera, postanowił polecieć na Takodanę, do starej znajomej, Maz Kanaty i stamtąd dostarczyć BB-8 do bazy Ruchu Oporu. Han był pod wrażeniem umiejętności pilotażu Rey i zaoferował jej pracę na Sokole. Ona jednak, mimo chęci odrzuciła jego ofertę by wrócić na swoją rodzinną planetę. Po dotarciu do zamku Kanaty, Takodanę zaatakowały siły Najwyższego Porządku. Dzięki X-wingom Ruchu Oporu, atak złowrogich sił został odparty. Han zauważył jednak jak jego syn, Kylo Ren zabrał nieprzytomną Rey na pokład swojego promu.

Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wśród delegacji Ruchu Oporu znalazła się Leia – przywódczyni rebeliantów. Odbyła z Hanem rozmowę o ich przeszłości i o ich synu. Potem polecieli na D’Qar, gdzie znajdowała się siedziba Ruchu Oporu. Tam rebelianci planowali atak na bazę Starkiller. Finn pokazał słaby punkt superbroni. Konieczne było jednak wyłączenie osłon. Na ochotnika do tego zadania zgłosił się Han, a wraz z nim mieli polecieć Chewbacca i Finn. Przed odlotem Han odbył jeszcze rozmowę z żoną. Stwierdził, że zawiedli jako rodzice, ale Leia odparła, że winny jest Snoke. Poprosiła męża, by sprowadził Bena do domu, gdyż wierzyła, że jest w nim jeszcze dobro.

Timothy Zahn (ur. 1 września 1951 roku w Chicago) - amerykański pisarz science fiction. Najbardziej znany jest z książek z serii Star Wars (trylogia Thrawna i dylogia "Ręka Thrawna"), jest też autorem cyklów "Kobra" i "Conquerors". W 1984 otrzymał Nagrodę Hugo za opowiadanie Cascade Point.Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.

Po dostaniu się do wnętrza placówki Najwyższego Porządku, Han, Chewbacca i Finn schwytali kapitan Phasmę i kazali jej wyłączyć pole ochronne. Po pozbyciu się dowódczyni szturmowców, poszli znaleźć Rey. Okazało się, że zdołała sama się wydostać z celi. Han zauważył swojego syna kroczącego po moście nad przepaścią reaktora. Podszedł do niego i przekonywał go, by wrócił na Jasną Stronę Mocy. Ten jednak, po wewnętrznej walce z sobą, pchnął go mieczem w wyniku czego Han spadł do reaktora.

A-Wing - fikcyjny myśliwiec z uniwersum Gwiezdnych wojen, pojawia się w Powrocie Jedi (VI cz. sagi); rebeliancki myśliwiec z okresu Bitwy O Drugą Gwiazdę Śmierci pod Endorem.Kylo Ren, właściwie Ben – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku, gdzie w jego rolę wcielił się Adam Driver.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.
{{Organizacja z Gwiezdnych Wojen infobox}} Nieznane pola: "kolor". Nowa Republika (także Nowa Republika Galaktyczna) – fikcyjne państwo występujące w uniwersum sagi Gwiezdne wojny.
C-3PO (siːˈθriːpi.oʊ, nazywany także skrótowo 3PO) – droid grany przez Anthony’ego Danielsa w serii filmowej Gwiezdne wojny.
Świat przedstawiony – jeden ze składników dzieła literackiego, reprezentuje ogół świata przedstawionego w utworze (czas akcji, miejsce akcji, bohaterów, zdarzenia, procesy życiowe, świat fizyczny itd.).
Yavin 4 to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen, będąca w istocie księżycem planety Yavin w systemie o tej samej nazwie. Na powierzchni i wokół tego księżyca rozgrywa się wiele wydarzeń kluczowych dla Gwiezdnej Sagi.
Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
Karbonit - materiał wybuchowy amonowo-saletrzany, stosowany w kopalniach węglowych, w których występuje pył węglowy.

Reklama