• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hammersmith

  Przeczytaj także...
  Charing Cross, obecnie część Westminsteru w centralnym Londynie, pierwotnie wioska Charing, gdzie król Edward I Długonogi umieścił pomnik ku czci swej żony Eleonory Kastylijskiej. Znajduje się tam stacja kolejowa Charing Cross.Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
  Osram GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo, produkujące sprzęt i akcesoria oświetleniowe, do 2013 r. część koncernu Siemens AG. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Monachium.
  Budynek POSK-u

  Hammersmith - dzielnica Londynu położona 8 km na północny zachód od Charing Cross w gminie London Borough of Hammersmith and Fulham. Dzielnica jest od kilkudziesięciu lat centrum mniejszości polskiej w Londynie. W Hammersmith znajduje się Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, będący siedzibą powstałej w 1942 Biblioteki Polskiej – jednej z większych tego typu instytucji poza granicami Polski.

  Autostrada M25 – autostrada w Wielkiej Brytanii o długości 117 mil (188 km), otaczająca Londyn. Jest niemal kompletną obwodnicą Londynu, jedyne miejsce niebędące autostradą to Dartford Crossing (A282) łączący oba brzegi Tamizy. Jest to druga pod względem długości obwodnica w Europie, po berlińskim Ringu. Łączy się z autostradami M20, M26, M23, M3, M4, M40, M1, A1(M) oraz M11.EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

  Położenie[]

  Dzielnica leży w północno-zachodniej części miasta, na północnym brzegu Tamizy. Położone jest przy drodze A4 łączącej centrum z autostradą M 25. Sąsiaduje od północy z Shepherd’s Bush, od wschodu z West Kensington, od południa z Fulham a od zachodu z Chiswick. W dzielnicy znajdują się dwie stacje metra linii Hammersmith & City Line.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (w skrócie: POSK, ang. Polish Social and Cultural Association) - w Londynie w dzielnicy Hammersmith założony i ufundowany w 1974 przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii z inicjatywy inż. Romana Wajdy.

  Historia[]

  Początkowo część Fulham, samodzielny rozwój nastąpił w czasach nowożytnych. Dzielnica rozwinęła się dzięki położeniu przy drodze łączącej centrum Londynu z zachodnią Anglią; w r. 1800 liczyła 4500 mieszkańców. W okresie rewolucji technicznej przez Hammersmith biegła linia kolejowa; powstały również liczne zakłady przemysłowe m.in. Osram w r. 1908.

  Fulham – dzielnica w zachodnim Londynie, położona na terenie gminy London Borough of Hammersmith and Fulham. W przeszłości siedziba diecezji Fulham i Gibraltar. W Fulham mieszczą się trzy znane angielskie kluby piłkarskie – Fulham F.C., Chelsea F.C. oraz Queens Park Rangers.Coca-Cola (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako Coke) – marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Coca-Cola jest jedną z ikon kultury masowej XX wieku.

  Kultura i biznes[]

  Hammersmith jest jednym z londyńskich centrów kulturalnych. Tu ma swą siedzibę Lyric Theatre, specjalizujący się w awangardowych i niekonwencjonalnych sztukach oraz teatr Hammersmith Apollo. W Hammersmith znajdują się siedziby m.in. brytyjskich oddziałów firm Coca-Cola, Disney, EMI, L’Oréal, Sony Ericsson, Universal Music Group.

  Grupa L’Oréal – światowy koncern kosmetyczny z siedzibą w Clichy we Francji, obecny w ponad 130 krajach. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1909 roku przez Eugène Schuellera jako Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux.Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

  Przypisy

  1. Marysia Lachowicz: Polish Culture In London. [dostęp 9 listopada 2009].
  2. By Terry Kirby: 750,000 and rising: how Polish workers have built a home in Britain (ang.). The Independent, 11/2/2006. [dostęp 9 listopada 2009].
  3. Biblioteka Polska POSK w Londynie (pol.). [dostęp 9 listopada 2009].
  4. Description and History from 1868 Gazetteer (ang.). [dostęp 9 listopada 2009].
  5. British history online - Hammersmith (ang.). [dostęp 9 listopada 2009].
  6. Ian McNeil: An encyclopaedia of the History of technologu. [dostęp 9 listopada 2009].
  7. About the Lyric (ang.). [dostęp 9 listopada 2009].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chiswick – jeden z okręgów w Londynie leżący w London Borough of Hounslow, 9,5 km na zachód od Charing Cross. Nazwa pochodzi od staroangielskiego słowa oznaczającego Cheese Farm, serową fermę. W 2001 roku Chiswick zamieszkiwało ok. 31 500 ludzi. Po II wojnie światowej zamieszkała spora liczba Polaków; stworzono tu sobotnią szkołę polską im. Mikołaja Reja.
  The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  London Borough of Hammersmith and Fulham – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hammersmith and Fulham (ang. Hammersmith and Fulham London Borough Council).
  Sony Mobile Communications (do 2011 jako Sony Ericsson lub Sony Ericsson Mobile Communications) – producent urządzeń telekomunikacyjnych, głównie telefonów komórkowych i akcesoriów. Firma oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 1 października 2001 przez połączenie Sony Corporation i Telefonaktiebolaget LM Ericsson na zasadach joint venture przy równych udziałach obu firm. Pierwszym prezesem nowego podmiotu został Katsumi Ihara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.