Hammerfall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HammerFall – szwedzka grupa muzyczna wykonująca power metal utworzona w roku 1993 w Göteborgu.

Niklas Sundin (ur. 13 sierpnia 1974 roku w Göteborgu, Szwecja) - gitarzysta zespołu melodic death metalowego Dark Tranquillity i death metalowego zespołu Laethora. Jest on także autorem tekstów utworów pochodzących z pierwszych dwóch albumów tej grupy, a także z pierwszych dwóch albumów In Flames. W późniejszym czasie tylko tłumaczył teksty In Flames ze szwedzkiego na angielski, do momentu w którym wokalista In Flames, Anders Fridén, był w stanie robić to samodzielnie. Grał on także w zespole Hammerfall, ale nie nagrał z nim żadnego albumu.Pontus Norgren to obecny gitarzysta szwedzkiego zespołu power/heavymetalowego Hammerfall. Jest również byłym gitarzystą The Poodles. Do Hammerfall dołączył po tym, jak Stefan Elmgren zdecydował na skupienie się na karierze pilota. Wcześniej występował też w wielu innych zespołach takich jak: Great King Rat, Talisman, Humanimal, The Ring czy Zan Clan.

Historia[ | edytuj kod]

Oscar Dronjak, 2015

Zespół HammerFall powstał 1993 roku w szwedzkim mieście Göteborg z inicjatywy Oscara Dronjaka oraz Jespera Strömblada we współpracy z Niklasem Sundinem i Mikaelem Stannem, muzykami grupy Dark Tranquillity. Początkowo pierwszym wokalistą tego zespołu był Mikael Stanne, jednakże od 1996 roku aż do dzisiaj na jego miejsce tego typu rolę muzyczną pełni Joacim Cans, z kolei Oscar Dronjak jest w chwili obecnej jedynym członkiem zespołu, który gra utwory muzyczne od początku istnienia grupy.

Oscar Dronjak (ur. 20 stycznia 1972) - szwedzki gitarzysta. Obecnie gra w zespole Hammerfall. Z dzisiejszych członków grupy tylko on i Joacim Cans są obecni w zespole od początku jego działalności.Crimson Thunder – czwarty album grupy Hammerfall, wydany 28 października 2002 przez Nuclear Blast. Przez wielu uważany jest za najlepszy w historii zespołu. Okładka albumu została wykonana przez Sama Didiera, pracującego w Blizzard Entertainment.

Debiutancki album grupy zatytułowany Glory To The Brave ukazał się w roku 1997. Wydawnictwo utrzymywało się m.in. na niemieckiej liście Top 100 przez ponad dwa miesiące, a magazyn "Rock Hard" obwołał go albumem roku. W rok później ukazał się kolejny album zatytułowany Legacy of Kings (1998). Rok później skład opuścił Patrik Räfling, którego zastąpił Anders Johansson.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Stefan Elmgren (ur. 1975) - były gitarzysta szwedzkiego zespołu powermetalowego HammerFall. Początkowo grał w zespole Highlander. Do Hammerfalla został przyjęty w styczniu 1997 roku. Odszedł z grupy 2 kwietnia 2008 roku, by skupić się na karierze pilota.

Na następnym wydawnictwie pt. Renegade muzycy zaprezentowali muzykę heavymetalową w klasycznej formie. Płyta ukazała się w 2000 roku. 28 października 2002 roku został wydany album Crimson Thunder. 4 marca 2005 roku ukazał się album zatytułowany Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken. Z kolei w 2006 roku została wydana płyta pt. Threshold. W roku 2007 ze względu na 10 lat istnienia pierwszego albumu o nazwie Glory To The Brave zespół wydał kompilację piosenek pod tytułem Steel Meets Steel - Ten Years of Glory składająca się z dwóch płyt, natomiast rok później ukazała się również druga kompilacja o nazwie Masterpieces zawierająca aż 18 utworów muzycznych.

Anders Johansson (ur. 20 maja 1962 roku w Göteborgu) - szwedzki muzyk. Syn Jana Johanssona i brat klawiszowca Jensa Johanssona.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

6 marca 2007 roku grupę opuścił basista Magnus Rosén. Na jego miejsce 10 kwietnia powrócił Fredrik Larsson, członek tego zespołu w latach 1994-1997. 2 kwietnia 2008 śladami Magnusa podążył gitarzysta Stefan Elmgren, który zakończył karierę muzyczną i zajął się zawodowo pilotażem samolotów. Został on zastąpiony przez Pontusa Norgrena. W 2009 roku został wydany album No Sacrifice, No Victory. W 2011 roku ukazała się kolejna płyta zespołu pt. Infected. W 2014 roku ukazał się 10. album o nazwie (r)Evolution, jednak zaraz po jej wydaniu zespół opuszcza perkusista Anders Johansson, a na jego miejsce przychodzi David Wallin, gdyż Anders po 15 latach aktywności w tym zespole doszedł do wniosku, że stracił swoją chęć do dalszego działania na wzięcie udziału w trasach koncertowych oraz nagrywaniu kolejnych albumów. W międzyczasie zespół opuszcza Fredrik Larsson, gdyż postanowił wziąć sobie urlop i poświęcić czas rodzinie. Na jego miejsce zgodził się przyjść były gitarzysta Stefan Elmgren i zespół rozpoczyna trasę koncertową, która promuje ich nowy album. Po niedługim czasie urlopu Fredrik Larsson powraca do zespołu i bierze udział w kolejnych koncertach z zespołem.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).No Sacrifice, No Victory – siódmy album studyjny grupy Hammerfall, wydany 20 lutego 2009 roku przez Nuclear Blast. Jest to pierwsza płyta zespołu na której na gitarze gra Pontus Norgren.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Joacim Cans (ur. 19 lutego 1970) - szwedzki muzyk. Na początku swojej kariery grał w zespołach Lost Horizon i Warlord. Obecnie śpiewa w szwedzkim zespole power metalowym Hammerfall, do którego został przyjęty w kwietniu 1996 roku. Nagrał także jeden album solowy.
(r)Evolution – dziewiąty album studyjny szwedzkiego zespołu power metalowego Hammerfall wydany 27 sierpnia 2014 roku przez Nuclear Blast Records. Jest to ostatni album z udziałem perkusisty Andersa Johanssona.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Masterpieces – składanka szwedzkiego zespołu Hammerfall. Album ten zawiera wszystkie nagrane przez zespół covery (do daty swojego wydania) i trzy nowe piosenki, również będące coverami.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Glory to the Brave – pierwszy album grupy Hammerfall, wydany 27 czerwca 1997 przez Nuclear Blast. Album ten łączy heavy metal z elementami power metalu.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama