• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hamdan ibn Muhammad al-Maktum

  Przeczytaj także...
  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  The London School of Economics and Political Science lub London School of Economics, LSE – część University of London, jedna z najważniejszych szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii i naukach społecznych, która miała prawdopodobnie większy wpływ na kształt współczesnego świata politycznego niż jakakolwiek inna instytucja uniwersytecka.

  Hamdan ibn Muhammad ibn Raszid Al Maktum, zwany Fazza (ar. حمدان بن محمد بن راشد آل مكتوم) (ur. 13 listopada 1982), książę dubajski, następca tronu emira Dubaju Muhammada ibn Raszida Al Maktum.

  Biografia[]

  Hamdan ibn Muhammad Al Maktum jest drugim synem emira Dubaju Muhammada ibn Raszida Al Maktuma i jego żony Hind bint Maktum ibn Dżumy Al Maktum.

  Kształcił się w Rashid Private School w Dubaju oraz w Wielkiej Brytanii. Ukończył Royal Military Academy Sandhurst. Studiował również w London School of Economics oraz w Dubai School of Government.

  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie na Półwyspie Arabskim. Dubaj jest najbardziej zaludnionym i drugim co do wielkości emiratem w ZEA po Abu Zabi. Dubaj wyróżnia się spośród innych członków ZEA niskim dochodem z wydobycia ropy naftowej w wysokości 6% PKB. Główne dochody emirat czerpie z Jebel Ali Free Zone oraz coraz więcej z turystyki. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Muhammad ibn Raszid Al Maktum, arab. الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم (ur. 1949) – szejk arabski, emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

  Hamdan ibn Muhammad Al Maktum od września 2006 pełni funkcję przewodniczącego Rady Wykonawczej emiratu Dubaju. 1 lutego 2008 emir Dubaju i jego ojciec mianował go następcą tronu. Jest również przewodniczącym Rady Sportu Dubaju oraz Centrum Dubaju ds. Autyzmu.

  Książę Hamdan ibn Muhammad Al Maktum znany jest ze swego zamiłowania do jazdy konnej. Zdobył złoty medal w jeździectwie na Igrzyskach Azjatyckich. Inną jego pasją jest poezja, książę publikuje swoją twórczość, głównie o charakterze romantycznym i patriotycznym, pod pseudonimem Fazza.

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.Igrzyska azjatyckie – międzynarodowa impreza sportowa organizowana w różnych krajach Azji co 4 lata, podobnie jak igrzyska olimpijskie. Igrzyska te są organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA), pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W każdej konkurencji rozdawane są od 1951 roku medale – złoty za pierwsze miejsce, srebrny za drugie, a brązowy za trzecie miejsce.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona osobista • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama