• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hambacher Fest

  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).
  Hambach an der Weinstraße - dzielnica miasta Neustadt an der Weinstraße w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Dawniej samodzielna gmina. W 2001 roku miały tu miejsce obrady Trójkąta Weimarskiego.
  Demonstracja na zamku Hambach
  Demonstracja na zamku Hambach – z polską i niemiecką flagą

  Hambacher Fest – demonstracja od 27 do 30 maja 1832 roku ponad 30 000 obywateli różnych stanów na zamku Hambach w Hambach an der Weinstraße, dzielnicy Neustadt an der Weinstraße w Niemczech (Nadrenia-Palatynat) na rzecz zjednoczonych i wolnych Niemiec oraz na znak solidarności z polskimi emigrantami po powstaniu listopadowym.

  Aleksander Kwaśniewski (ur. 15 listopada 1954 w Białogardzie) – polski polityk, z zawodu dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005.Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz, w skrócie RP lub RLP) – kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech. Założony został w 1947 r. Stolicą kraju związkowego jest Moguncja.

  Obecnie jest symbolem demokracji niemieckiej.

  27 marca 2001 roku na zamku odbył się zjazd przywódców krajów członkowskich Trójkąta Weimarskiego z udziałem Gerharda Schrödera, Jacques’a Chiraca i Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Festyn wolności, artykuł Adama Suchońskiego w archiwum tygodnika „Polityka” • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trójkąt Weimarski właśc. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – organizacja powołana przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między tymi państwami i promocji odradzającej się Polski na arenie międzynarodowej.
  Neustadt an der Weinstraße, Neustadt a. d. Wstr., Neustadt a. d. W. (hist. Neustadt an der Haardt) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.146 sek.