• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halton - borough

  Przeczytaj także...
  Ditton – część miasta Widnes w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Halton. Leży 21 km na północny wschód od miasta Chester i 274 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 6249 mieszkańców.Marzahn-Hellersdorf (niem. Bezirk Marzahn-Hellersdorf) to dziesiąta dzielnica Berlina. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia dwóch istniejących wtedy dzielnic: Marzahn i Hellersdorf, które w czasach NRD należały do Berlina Wschodniego.
  Preston Brook – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Halton. Leży 22 km na północny wschód od miasta Chester i 265 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 716 mieszkańców.

  Haltondystrykt o statusie borough i unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Cheshire w Anglii.

  Borough – tytuł przyznawany na mocy edyktu królewskiego (royal charter) jednostkom administracyjnym (dystryktom) w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Jest on wyłącznie honorowy i nie wiąże się z dodatkowymi kompetencjami.Tongling (chin.: 铜陵; pinyin: Tónglíng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Anhui, port nad rzeką Jangcy. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 324 728. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 699 947 mieszkańców. Ośrodek wydobycia i zakładów wzbogacania rud miedzi, hutnictwa metali nieżelaznych i produkcji kwasu siarkowego.

  Miasta[ | edytuj kod]

 • Runcorn
 • Widnes
 • Inne miejscowości[ | edytuj kod]

  Daresbury, Ditton, Farnworth, Hale, Halton, Moore, Preston Brook.

  Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu (np. w Izraelu, Luksemburgu, czy na Cyprze), jak i niższych rzędów (np. w RPA, czy Indii).Leiria – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum w podregionie Pinhal Litoral. Znajduje się tam stadion wybudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2004 noszący nazwę Estádio Municipal de Leiria. W mieście znajduje się stacja kolejowa Leiria.

  Współpraca[ | edytuj kod]

 • Portugalia Leiria, Portugalia
 • Niemcy Marzahn-Hellersdorf, Niemcy
 • Chińska Republika Ludowa Tongling, Chińska Republika Ludowa
 • Czechy Uście nad Łabą, Czechy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Halton – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Halton. Teraz część miasta Runcorn.Widnes - miasto przemysłowe w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii. Ludność wynosi 57 663 mieszkańców (2004).
  Warto wiedzieć że... beta

  Runcorn - miasto przemysłowe i portowe w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Halton, położone na południowym brzegu rzeki Mersey, naprzeciwko miasta Widnes, około 19 km na południowy wschód od Liverpoolu. W 2004 roku liczba ludności miasta wyniosła 61 252.
  Cheshire – hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Farnworth – część miasta Widnes w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Halton. Leży 24 km na północny wschód od miasta Chester i 273 km na północny zachód od Londynu. Miejscowość liczy 6300 mieszkańców.
  Uście nad Łabą (czes. Ústí nad Labem, niem. Aussig an der Elbe) - miasto w Czechach, stolica kraju usteckiego, okręgu terytorialnego kraj północnoczeski i powiatu Uście nad Łabą. Według danych z 31 grudnia 2004 powierzchnia miasta wynosiła 9 395 ha, a liczba jego mieszkańców 93 859 osób.
  Daresbury – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, w dystrykcie (unitary authority) Halton. Leży 24 km na północny wschód od miasta Chester i 266 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 216 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.