• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halsten

  Przeczytaj także...
  Adam z Bremy, Adam Bremeński (ur. ok. 1050, zm. po 1081) – niemiecki kronikarz i geograf, piszący po łacinie. Przybył do Bremy w 1068 roku aby napisać historię "Hamburga i ziem północnych" (północnej Europy).Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Halsten Stenkilsson lub Hallsten (ur. ok. 1050, zm. ok. 1070) – był przez krótki czas królem Szwecji od roku 1067. Znany jest tylko z uwagi na marginesie dzieła Adama Bremy.

  Możliwe, że Halsten rządził od ok. 1068 razem ze swoim bratem Inge I Starszym. Halsten był synem Stenkila Ragnvaldssona i ojcem dwóch królów szwedzkich: Filip Hallstenssona i Inge II Młodszego. Rok jego śmierci jest wątpliwy, wiadomo jedynie, że źródła wspominają o nim w 1070, a później dopiero w 1084. Wiadomo jest, że w ciągu jego rządów chrześcijanie zyskali nadmierne wpływy, co spowodowało spory o koronę w latach 1066–1088.

  Inge I Starszy (szw. Inge den äldre, Inge Stenkilsson) – król Szwecji z rodu Stenkila. Początek jego panowania datuje się na okres 1070/1080, a koniec na około 1112 (do końca XII w. daty życia i panowania władców szwedzkich są niepewne).

  Linki zewnętrzne[]

  Królowie Swewów na stronie tacitus.nu

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.