• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2011  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  European Athletics (do 2009: European Athletic Association) – europejskie stowarzyszenie skupiające narodowe federacje lekkoatletyczne. Obecnie liczy 50 członków.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  31. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Paryżu między 4 a 6 marca 2011. Areną zmagań sportowców była hala Palais Omnisports de Paris-Bercy. Nad organizacją mistrzostw czuwała Fédération Française d'Athlétisme oraz European Athletics. Francja już po raz piąty gościła uczestników halowych mistrzostw Europy – poprzednio zawody tej rangi odbyły się w tym kraju (także w Paryżu) w roku 1994. Gospodarza mistrzostw Rada European Athletics wybrała w czasie posiedzenia na Malcie w październiku 2007 – kontrkandydatami Paryża były Lipsk oraz Göteborg.

  30. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – odbyły się w Turynie we Włoszech od 6 do 8 marca 2009. Były to już trzydzieste halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, a jednocześnie czwarte zawody tej rangi rozgrywane we Włoszech. Impreza została zorganizowana w hali Oval Lingotto.Czechy na Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 2011 – reprezentacja Czech powołana do reprezentowania kraju na halowych mistrzostwach Europy w Paryżu od 4 do 6 marca.

  W zawodach miało wziąć udział 49 spośród 50 reprezentacji zrzeszonych w European Athletics – wszystkie z wyjątkiem Liechtensteinu. Ostatecznie na listach zgłoszonych zawodników, które opublikowano 28 lutego, znalazło się 630 sportowców (346 mężczyzn i 284 kobiety) z 46 krajów.

  Poziom wyników uzyskanych podczas mistrzostw był zdecydowanie najwyższy spośród halowych mistrzostw Europy rozegranych w XXI wieku.

  Jelena Gadżyjewna Isinbajewa (ros. Елена Гаджиевна Исинбаева, ur. 3 czerwca 1982 w Wołgogradzie) – rosyjska lekkoatletka uprawiająca skok o tyczce, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna mistrzyni świata, czterokrotna halowa mistrzyni świata, mistrzyni Europy, halowa mistrzyni Europy, 28-krotna rekordzistka świata.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Absencje[ | edytuj kod]

  Mistrzowskich tytułów z 2009 nie obronili kontuzjowani: polski kulomiot Tomasz Majewski, belgijska płotkarka Eline Berings, niemiecka skoczkini wzwyż Ariane Friedrich, estońska skoczkini w dal Ksenija Balta i francuski płotkarz Ladji Doucouré. W mistrzostwach nie wzięli udziału także: niemiecka kulomiotka Petra Lammert, która ogłosiła w 2010 zakończenie kariery sportowej oraz rosyjski średniodystansowiec Jurij Borzakowski. Ze startu w stolicy Francji wycofały się także dwie czołowe rosyjskie skoczkinie o tyczceSwietłana Fieofanowa oraz Jelena Isinbajewa (oficjalnie nieobecność drugiej zawodniczki uargumentowano chorobą). Kontuzja kostki wykluczyła ze startu w zawodach – planującą we Francji pobicie rekordu świata w pięcioboju – reprezentantkę Wielkiej Brytanii Jessicę Ennis.

  Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) - najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe, założone 11 października 1919 w Krakowie. Od 1922 siedziba PZLA mieści się w Warszawie. Związek zajmuje się m. in. popularyzacją i rozwojem lekkoatletyki w Polsce, prowadzi szkolenie zawodników i sędziów. Od 1919 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ladji Doucouré (ur. 28 marca 1983 w Juvisy-sur-Orge) – francuski lekkoatleta, specjalizujący się w biegu na 110 m przez płotki.
  Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane są od 1966. Pierwsze cztery edycje nosiły nazwę europejskich igrzysk halowych (ang. European Indoor Games), a od 1970 oficjalnie nazywane są halowymi mistrzostwami Europy. Początkowo były rozgrywane co roku, a od 1990 co dwa lata (przy czym raz była przerwa trzyletnia).
  Halowe rekordy świata w lekkoatletyce – najlepsze wyniki w historii halowych startów lekkoatletów na całym świecie. Obecnie żaden polski sportowiec nie jest posiadaczem halowego rekordu świata.
  Polska na Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 2011 – grupa zawodników powołana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki do reprezentowania kraju podczas halowego czempionatu Starego Kontynentu w Paryżu między 4 i 6 marca.
  Jurij Michajłowicz Borzakowski, ros.: Юрий Михайлович Борзаковский (ur. 12 kwietnia 1981 w Kratowie) – rosyjski lekkoatleta.
  Skok o tyczce – konkurencja lekkoatletyczna, w której skok odbywa się na takich zasadach jak w skoku wzwyż, z tą różnicą, że zawodnik do pokonania poprzeczki używa tyczki.
  Swietłana Jewgienjewna Fieofanowa, ros. Светлана Евгеньевна Феофанова, (ur. 16 lipca 1980 w Moskwie) – rosyjska tyczkarka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.