• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2010

  Przeczytaj także...
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Qatar Athletic Super Grand Prix – międzynarodowy mityng lekkoatletyczny rozgrywany rokrocznie w stolicy Kataru – Ad-Dausze na obiekcie Khalifa International Stadium. Do 2009 zawody miały rangę Super Grand Prix IAAF. Od sezonu 2010 impreza znajduje się w kalendarzu prestiżowej diamentowej ligi. Impreza gromadzi zawsze czołówkę światowej lekkoatletyki.
  Fabiana de Almeida Murer (ur. 16 marca 1981 w Campinas) – brazylijska lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce.

  13. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się od 12 do 14 marca 2010 w stolicy Kataru, Dosze. Areną zmagań lekkoatletów była hala Aspire Dome.

  25 marca 2007 roku na spotkaniu w Mombasie IAAF ogłosił, że organizatora imprezy wybierze spośród Ad-Dauhy i tureckiego Stambułu. Decyzję o przyznaniu Katarowi prawa do organizacji imprezy podjęto na kongresie IAAF 25 listopada 2007 w Monako. Wybór ten oznaczał, że lekkoatletyczne halowe mistrzostwa świata po raz pierwszy odbędą się na Bliskim Wschodzie i po raz drugi poza Europą lub Ameryką Północną (w 1999 czempionat zorganizowano w japońskim Maebashi).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

  Hala Aspire Dome, która była areną zmagań lekkoatletów była w roku 2008 gospodarzem halowych mistrzostw Azji. Światowy czempionat, który odbył się w Dosze był pierwszą z dwóch ważnych imprez lekkoatletycznych, które miały miejsce w stolicy Kataru w roku 2010. 14 maja mityngiem Qatar Athletic Super Grand Prix zainaugurowała tutaj cykl prestiżowych zawodów Diamentowa Liga IAAF.

  Ad-Dauha albo Doha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) – miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, stolica i największe miasto Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Rezultaty[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Klasyfikacja medalowa[]

  Fabiana Murer zdobyła jedyny złoty medal dla Brazylii
  Rosjanin Iwan Uchow wygrał skok wzwyż
  Złoty medal w wieloboju zdobył reprezentant USA Bryan Clay

  Uczestnicy[]

  Do zawodów zgłoszono 657 zawodników ze 150 krajów.

  Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) w interwale dwuletnim począwszy od 1985 roku.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
 • Państwa uczestniczące w Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2010
 • Przypisy

  1. Basic Information Guide – 13th IAAF World Indoor Championships 2010 – Doha – QAT (ang.). iaaf.org. [dostęp 2 sierpnia 2009].
  2. The Aspire Dome, centre stage for Doha 2010 (ang.). iaaf.org. [dostęp 11 listopada 2009].
  3. Record breaking gathering expected in Doha – 150 countries confirm participation (ang.). iaaf.org. [dostęp 8 marca 2010].
  4. Diamond League: Event calendar 2010 (ang.). diamondleague.com. [dostęp 8 marca 2010].

  Bibliografia[]

 • WC Doha QAT 12 – 14 March 2010 Indoor (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 28 stycznia 2012].
 • 2010 World Indoor Athletics Championships Doha Qatar (ang.). [dostęp 2012-06-14].
 • 3. Halowe Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce – halowe zawody lekkoatletyczne, które odbyły od 14 do 16 lutego 2008 w stolicy Kataru Ad-Dausze. Areną zmagań sportowców była hala Aspire Dome, która w 2010 roku gościła uczestników lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata. Najwięcej medali – 17 – wywalczyli zawodnicy Indii. W zawodach wystartowało 29 reprezentacji narodowych skupionych w Azjatyckim Stowarzyszeniu Lekkoatletycznym.Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.
  Maebashi (jap. 前橋市, Maebashi-shi) - miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Gunma, w środkowej części wyspy Honsiu.
  Diamentowa Liga (ang. Diamond League) – cykl najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych, który rozgrywany jest od sezonu 2010 i zastąpił Golden League. Diamentowa Liga składa się z co najmniej 12 mityngów. Odbędą się one w Chinach, USA, w Europie oraz na Bliskim Wschodzie w Ad-Dausze. Zawodnicy, którzy zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej swojej konkurencji otrzymają diament o wartości 80 tys. dolarów. Lekkoatleci i lekkoatletki rywalizować będą w sumie w 32 konkurencjach.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Iwan Uchow, ros. Иван Сергеевич Ухов (ur. 4 kwietnia 1986 w Czelabińsku) – rosyjski lekkoatleta specjalizujący się w skoku wzwyż.
  Aspire Dome – wielofunkcyjny kompleks hal sportowych mieszczący się w stolicy Kataru – Ad-Dausze. Jest częścią kompleksu sportowego Aspire Zone.
  Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza), a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Liczba mieszkańców: 939 370 (2009).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.