• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halo!gramy

  Przeczytaj także...
  INFOR PL S.A. – polska firma (holding) działająca w branży wydawniczej, wydawca periodyków specjalistycznych, portali internetowych oraz Dziennika Gazety Prawnej.Gothic rock (lub gotycki rock) – gatunek w muzyce rockowej charakteryzujący się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami utrzymanymi w molowej tonacji, w niektórych przypadkach sięgający do muzyki operowej, depresyjnym klimatem, tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej, powieści i filmów grozy. Pokrewne mu są takie gatunki jak cold wave, dark wave, post punk, neofolk a także rock progresywny czy industrial i noise. Nazwa gatunku pochodzi od powieści gotyckiej XIX wieku, a pośrednio od średniowiecznego stylu gotyckiego w architekturze.
  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.

  Halo!Gramy – magazyn muzyczny emitowany w Polsacie od 1993 do maja 1997 roku, a w latach 1997-1998 w Polsacie 2.

  Halo!Gramy nadawany był na żywo o 16.55 i ok. 15.05 we wtorki i czwartki do maja 1997 roku (trwał około godziny lub półgodziny), w dalszym okresie czasu program zaczynał się około 15.30 (także we wtorki i czwartki) - trwał już tylko pół godziny, a emisję przeniesiono do Polsatu 2. Program miał wielu prowadzących, a byli to m.in. Kuba Wojewódzki (prowadził go najdłużej), Łucja Kryńska, Agnieszka Iwańska, Leszczu, Marek Horczyczak (do 1995, później przeniesiony do redakcji pogodowej Polsatu), DJ Górnik, Małgorzata Halber, Kama i inni.

  Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.Jakub Władysław Wojewódzki znany jako Kuba Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, perkusista, showman, satyryk i felietonista. Związany z telewizją TVN, radiem Eska Rock i tygodnikiem Polityka.

  W magazynie muzyka spełniała rolę drugoplanową. Największą uwagę koncentrowano na rozmowie z zaproszonymi gośćmi oraz rozmowach telefonicznych z widzami, którzy po zadzwonieniu do studia mieli szansę wygrać koszulki, płyty kompaktowe, kasety z muzyką, skok na bungee, magnetofony i inne nagrody. Był to pierwszy interaktywny program muzyczny emitowany na żywo w Polsce. Goście programu, szczególnie w późniejszych latach grali muzykę na żywo.

  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Agnieszka Barbara Chylińska (ur. 23 maja 1976 w Gdańsku) – polska wokalistka i autorka tekstów, a także osobowość telewizyjna. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1994-2003 członkini rockowego zespołu O.N.A. Następnie w latach 2003-2006 wokalistka formacji Chylińska. Od 2009 roku prowadzi działalność solową, kiedy to ukazał się jej debiutancki album solowy zatytułowany Modern Rocking, stylistycznie nawiązujący do nurtu dance i pop.

  Gośćmi programu byli m.in. Edyta Bartosiewicz, zespół Hey, Kasia Stankiewicz, Agnieszka Chylińska, zespoły Stona-BMS (muzyka rap), Dogman (hard-rock, grunge), GUSH (heavy metal), O.N.A., TSA, Acid Drinkers, IRA, Anja Orthodox, Jan Borysewicz, Lady Pank, Houk Farben Lehre i inni.

  Program przechodził wiele ewolucji, zarówno odnośnie do czołówki, jak i studia. Na początku, w okresie prowadzenia programu przez Kubę Wojewódzkiego, charakterystyczny wygląd studia obejmował stanowisko prowadzącego z wielką, czerwoną słuchawką, która wtedy była obecna także w czołówce. Na wizji, przy pomocy blueboxa, za plecami prowadzącego wyświetlano żółty ekran z różnymi ozdobami. Pod koniec 1996 roku studio pomniejszono oraz nadano mu ciemniejszą tonację, zrezygnowano również z blueboxa. W 1997 roku ponownie zaczęto korzystać z blueboxa, a wyświetlany obraz był zielony lub biały, niekiedy rozszerzano zastosowanie technik wirtualnych tworzenia tła na całe studio. W czołówce, podobnie jak wcześniej, pojawiał się napis "Halo!Gramy" (żółte litery z czerwonym, dużym wykrzyknikiem), pojawiały się również animacje z napisami PREMIERA, UWAGA, WYGRAŁEŚ, HIT (z uchem), KONKURS, WYGRAMY, TU i TAM, itd. również z dużym, czerwonym wykrzyknikiem, oprócz tego od 1995 roku w czołówce pojawiała się sylwetka Mony Lisy.

  Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

  W 1998 roku, kiedy program zaczęła prowadzić Agnieszka Iwańska, zrezygnowano wówczas ponownie ze stosowania blueboxa do generowania tła i utworzono studio utrzymane w niebieskim kolorze.

  W magazynie pokazywano premierowe teledyski artystów, którzy byli gośćmi bieżącego odcinka, poza tym także inne typu dance, disco itp. W "Halo!Gramy" można było usłyszeć muzykę z gatunków takich jak: rock, pop, rap, dance, gotycki rock, disco i inne. I to rap tutaj został dostrzeżony. Na antenie Polsatu pojawił się bowiem drugi oficjalny teledysk zespołu Trials X zrealizowany przez samego prowadzącego tj. Kubę Wojewódzkiego. Duet pojawiał się też w programie jako gość i był to znaczący krok dla nowo powstającej polskiej kultury hip hop. Rozmowa na antenie była impulsem dla innych twórców, oświadczając publicznie, iż oto pojawił się nowy gatunek muzyczny. Po raz pierwszy na prywatnym kanale polskiej telewizji satelitarnej zaczęto promować oficjalnie ten rodzaj muzyki. Pod koniec 1998 roku program zdjęto z anteny.

  Trials X - polski zespół hip-hopowy, założony w 1991 roku, przez Marcina Chmarzyńskiego pseudonim J. Tiger (występujący pod pseud.: Tigermaan, Autor X oraz Muslee) i Piotra Boruca pseud. DJ Platoon B. W 1996 roku grupa została rozwiązana.Farben Lehre – polski zespół punkrockowy, który powstał w 1986 roku z inicjatywy Wojciecha Wojdy oraz Marka Knapa w Płocku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [A PAMIĘTASZ, JAK...?] 5-10-15, Lalamido, Dzyndzylyndzy - programy, których już nie ma. W: gazeta.pl [on-line]. Agora SA, 09.06.2011. [dostęp 2021-01-02].
  2. Młody Wojewódzki był przaśny, „wiadomosci.dziennik.pl”, Infor Biznes Sp. z o.o., 28 maja 2009 [dostęp 2021-01-02].
  3. HALOGRA!MY KUBA WOJEWÓDZKI i EDYTA BARTOSIEWICZ - epizod 1. Anira Wojan 2009-05-02. [dostęp 2017-09-19].
  4. FARBEN LEHRE - Stacja wolność | Oficial video 2018. Farben Lehre - Official 2018-09-06. [dostęp 2018-09-11].
  5. Trials X - Jarają, Jarają '94 (Official Video). TRIALS-X Oficjalny Kanał 2014-01-19. [dostęp 2019-07-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • [A PAMIĘTASZ, JAK...?] 5-10-15, Lalamido, Dzyndzylyndzy - programy, których już nie ma. 09.06.2011, gazeta.pl, Agora SA
 • gramy.tv – strona zarchiwizowana w bazie Wayback Machine
 • Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
  Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.
  Mona Lisa (mona to w dialekcie toskańskim odpowiednik madonny, wł. i hiszp.: La Gioconda; fr.: La Joconde) – obraz olejny namalowany na drewnie topoli o wymiarach 77 cm × 53 cm przez sławnego malarza włoskiego renesansu, Leonarda da Vinci.
  Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  Katarzyna Stankiewicz (ur. 2 czerwca 1977 w Działdowie) – wokalistka alternatywna, autorka tekstów, była wokalistka Varius Manx. Zadebiutowała w programie telewizyjnym Szansa na sukces.
  TSA (skrót od: Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) – polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.713 sek.