• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halloween - seria

  Przeczytaj także...
  Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles w USA) – amerykańska aktorka filmowa, także autorka książek dla dzieci.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Halloween – seria horrorów (slasherów) filmowych produkcji amerykańskiej, zapoczątkowana przez Halloween Johna Carpentera w 1978 roku. We wszystkich częściach, oprócz trzeciej, czarnym charakterem jest Michael Myers, zabijający w brutalny sposób ludzi zbiegły pacjent szpitala psychiatrycznego. Dotychczas nakręcono dziesięć filmów z serii, w tym dwa remaki.

  Rick Rosenthal, właśc. Richard L. Rosenthal, Jr. (ur. 15 czerwca 1949 w Nowym Jorku), amerykański reżyser, producent i aktor filmowy. Zdobywca nagrody imienia Johna Cassavetesa.Czarny charakter – przewrotny i zły bohater utworu literackiego, komiksowego, scenicznego lub filmowego, często będący kołem zamachowym intrygi.

  Lista filmów z serii[]

 • Halloween (Halloween, 1978, reż. John Carpenter). Był to pierwszy film z serii, zrealizowany za minimalne koszty, który przyniósł twórcom wielki rozgłos, a z ekipy aktorskiej uczynił gwiazdy kina. Dziś uznawany jest za klasyk, a w bazie filmowej The Internet Movie Database posiada jedną z najwyższych średnich wśród filmów grozy, dobiegającą 8,0.
 • Halloween 2 (Halloween II, 1981, reż. Rick Rosenthal). Pierwszy sequel Halloween. Zdobył dwie nominacje do prestiżowej nagrody Saturna. Przez liczne grono odbiorców uważany za ostatni dobry film z Michaelem Myersem (lub też jedyną dobrą kontynuację).
 • Halloween 3: Sezon czarownic (Halloween III: Season of the Witch, 1982, reż. Tommy Lee Wallace). Trzecia część Halloween, która jako jedyna nie przedstawia wątku Michaela Myersa. Pierwotnie miał to być początek nowej serii filmów Halloween; John Carpenter co roku miał wydawać horrory związane ze świętem duchów, jednak plan nie spodobał się fanom dwóch poprzednich części i należało przywrócić postać psychopaty w białej masce.
 • Halloween 4: Powrót Michaela Myersa (Halloween 4: The Return of Michael Myers, 1988, reż. Dwight H. Little)
 • Halloween 5: Zemsta Michaela Myersa (Halloween 5: The Revenge of Michael Myers, 1989, reż. Dominique Othenin-Girard)
 • Halloween 6: Przekleństwo Michaela Myersa (Halloween 6: The Curse of Michael Myers, 1995, reż. Joe Chappelle)
 • Halloween: 20 lat później (Halloween H20, 1998, reż. Steve Miner). Siódma część Halloween, trzeci film z udziałem Jamie Lee Curtis. W kinach film odniósł spory sukces kasowy.
 • Halloween: Resurrection (Halloween: Resurrection, 2002, reż. Rick Rosenthal)
 • Halloween (Halloween, 2007, reż. Rob Zombie). Remake oryginalnego Halloween w reżyserii muzyka rockowego Roba Zombie. Film spotkał się ze skrajnym przyjęciem ze strony widzów i krytyki.
 • Halloween II (Halloween 2, 2009, reż. Rob Zombie). Kolejny remake Roba Zombie. Jest to kontynuacja remake'u z 2007 roku.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Halloween II to amerykański film grozy z 2009 roku, sequel horroru Halloween (2007), napisany i wyreżyserowany przez muzyka rockowego Roba Zombie. Projekt nie jest remakiem filmu o tym samym tytule z roku 1981 i jest w sumie dziesiątym elementem serii Halloween. Fabuła filmu kontynuuje wątek przedstawiony w Halloween, jednak nabiera dramatycznego kolorytu. Laurie Strode (w tej roli Scout Taylor-Compton), po konfrontacji ze swoim psychopatycznym bratem Michaelem Myersem (Tyler Mane), próbuje odzyskać stabilność psychiczną. Okazuje się jednak, że Myers − żywy czy martwy − wciąż jest obecny w jej życiu. Tymczasem doktor Loomis, były psychiatra mordercy, usiłuje zbić majątek na tragicznych zajściach.Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stephen C. "Steve" Miner (ur. 18 czerwca 1951 r. w Westport w stanie Connecticut, USA) – amerykański reżyser, producent oraz aktor filmowy, dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy. Głównie kojarzony jednak z pracą reżyserską, udany debiut zaliczył w 1981 roku, tworząc sequel kultowego horroru Piątek, trzynastego (1980). Dziś znany przede wszystkim jest jako twórca dreszczowców klasy "B" oraz przebojowej komedii Tata i małolata (1994). Był też producenckim asystentem filmu Ostatni dom po lewej (1972), debiutanckiego horroru Wesa Cravena.
  Slasher (ang. slash – ciąć) – rodzaj horroru filmowego o charakterystycznej fabule, w której liczba bohaterów zmniejsza się w „dziwnych” okolicznościach. Slashery spotykały się z ogromną aprobatą szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie, pomimo dalszej popularności, powstaje ich coraz mniej. Slasher to także gatunek gry komputerowej.
  Halloween to amerykański slasher, który swoją światową premierę miał 31 sierpnia 2007 roku, a na ekranach polskich kin pojawił się dwa miesiące później, w święto halloween. Remake klasycznego dreszczowca Johna Carpentera z 1978 roku. Reżyserem filmu jest muzyk rockowy Rob Zombie – twórca m.in. Domu tysiąca trupów.
  Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.
  Halloween 2 – film fabularny (horror z podgatunku slasher) w reżyserii Ricka Rosenthala z 1981 roku. Film jest kontynuacją wydarzeń przedstawionych w pierwszej części serii – Halloween (1978). Główne role powtórzyli Jamie Lee Curtis i Donald Pleasence.
  John Howard Carpenter (ur. 16 stycznia 1948 w Carthage w stanie Nowy Jork w USA) – amerykański reżyser filmowy i scenarzysta, twórca głównie horrorów oraz filmów science fiction.
  Halloween – kultowy amerykański horror filmowy (z podgatunku slasher) w reżyserii Johna Carpentera z 1978 roku, nakręcony za około trzysta tysięcy dolarów na podstawie scenariusza reżysera oraz Debry Hill. W rolach głównych wystąpili Donald Pleasence i Jamie Lee Curtis. Zdobył nominację do nagrody Saturn Award i zapoczątkował serię filmów o tym samym tytule. Do tej pory powstało dziewięć kontynuacji – zdecydowanie mniej udanych, choć nadal trzymających poziom. Dziś film uznawany jest za klasykę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.