• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hallodapini

  Przeczytaj także...
  Phylinae – podrodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z rodziny tasznikowatych (Miridae). Druga pod względem liczebności, po Mirinae podrodzina tasznikowatych w Polsce. Pluskwiaki te są niewielkie i zwykle nie przekraczają 5 mm długości ciała. Obejmuje zarówno fitofagi jak i drapieżniki oraz gatunki wszystkożerne. Do ciekawszych należy północnoamerykański rodzaj Ranzovius bytujący w sieciach pajęczych i żywiący się resztkami niezjedzonymi przez pająki.Systellonotus triguttatus – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny tasznikowatych (Miridae). Jedyny polski przedstawiciel rodzaju Systellonotus.
  Cremnocephalus abolineatus – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych, rodziny tasznikowatych (Miridae) i podrodziny Phylinae. Jeden z dwóch występujących w Polsce gatunków rodzaju Cremnocephalus.

  Hallodapini – plemię pluskwiaków z podrzędu różnoskrzydłych, rodziny tasznikowatych (Miridae) i podrodziny Phylinae.

  Budowa ciała[]

  Charakteryzuje je spłaszczona obrączka apikalna oraz przezroczyste plamy na półpokrywach. Wyglądem przypominają najczęściej robotnice mrówek.

  Biologia[]

  Wszystkie gatunki są drapieżne i bardzo ruchliwe. Wiele żyje na ziemi, często w pobliżu mrówek.

  Tasznikowate (Miridae syn. Capsidae) – największa rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych licząca około 10 tys. gatunków zgrupowanych w około 1400 rodzajach. Każdego roku opisywane są nowe taksony głównie z terenów tropikalnych i subtropikalnych. Owady tej rodziny występują na większości kontynentów. W Polsce rodzina ta jest najliczniejsza w swoim podrzędzie, a liczbę wykazanych do tej pory gatunków szacuje się na ponad 260 .Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera) – Rząd owadów (dawniej podrząd) liczący kilkadziesiąt tysięcy gatunków współczesnych oraz kopalnych, z nadzwyczaj różnorodną budową i biologią. W Polsce zaobserwowano ok. 780 gatunków, należących do 36 rodzin.

  Systematyka[]

  Do niedawana plemię to traktowano jak podrodzinę Hallodapinae. Należy tu kilkaset gatunków zgrupowanych w ponad 40 rodzajach.

  Występowanie w Polsce[]

  W Polsce występuje 5 gatunków z 3 rodzajów:

 • Rodzaj: Cremnocephalus Fieber, 1860
 • Cremnocephalus abolineatus Reuter, 1875
 • Cremnocephalus alpestris Wagner, 1941
 • Rodzaj: Hallodapus Fieber, 1858
 • Hallodapus montandoni Reuter, 1895
 • Hallodapus rufescens Burmeister, 1835
 • Rodzaj: Systellonotus Fieber, 1858
 • Systellonotus triguttatus (Linneusz, 1767)
 • Przypisy

  1. Hallodapini, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).

  Bibliografia[]

 • Jacek Gorczyca, Aleksander Herczek: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII, zeszyt 6b: Tasznikowate, Phylinae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 2004, s. 18.
 • Pluskwiaki (Hemiptera) — nazwa zależnie od przyjętej systematyki rzędu lub nadrzędu owadów składającego się 50 000—80 000 gatunków.Hallodapus montandoni – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny tasznikowatych (Miridae). Jeden z dwóch występujących w Polsce gatunków rodzaju Hallodapus.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Linneusz, szw. Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeus (ur. 23 maja 1707 w Råshult, zm. 10 stycznia 1778 w Uppsali) — szwedzki przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Uppsali.
  Drapieżnictwo – sposób odżywiania się organizmów, polegający na wykorzystaniu jako pokarm ciała innego zwierzęcia i w odróżnieniu od pasożytnictwa prowadzący do śmierci ofiary. Jest jedną z form oddziaływań antagonistycznych, korzystną dla drapieżnika, a niekorzystną dla ofiary; może mieć charakter międzygatunkowy lub wewnątrzgatunkowy (kanibalizm).
  Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.
  Cremnocephalus alpestris – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych, rodziny tasznikowatych (Miridae) i podrodziny Phylinae. Jeden z dwóch występujących w Polsce gatunków rodzaju Cremnocephalus.
  Hallodapus rufescens – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych, rodziny tasznikowatych (Miridae) i podrodziny Phylinae. Jeden z dwóch występujących w Polsce gatunków rodzaju Hallodapus.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.