• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halina Wyrodek  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Autoportret z kochanką – polski film obyczajowy z roku 1996 w reżyserii Radosława Piwowarskiego i z jego scenariuszem.Grzeszny żywot Franciszka Buły – film polski w reżyserii Janusza Kidawy, zrealizowany w 1980, próbuje utrwalić w fabularnej fikcji obyczajowość polskiego Śląska.

  Halina Wyrodek-Dziędziel (ur. 4 kwietnia 1946 w Olkuszu, zm. 12 sierpnia 2008 w Krakowie) – polska aktorka, piosenkarka, gwiazda kabaretu „Piwnica pod Baranami”.

  Grób Haliny Wyrodek na Cmentarzu Parafialnym w Olkuszu (sektor IIPB, rząd 13, grób nr 15)

  Życiorys artystyczny[ | edytuj kod]

  W 1969 ukończyła z wyróżnieniem krakowską PWST. W 1974 zadebiutowała w „Piwnicy” w spektaklu z okazji jubileuszu urodzin J. I. Kraszewskiego. Później występowała w wielu przedstawieniach, stając się ważną osobowością kabaretu. Interpretowała utwory do słów m.in. Baczyńskiego, Witkacego, Szekspira, Leśmiana i Poświatowskiej. Jej najbardziej znaną piosenką kabaretową jest Ta nasza młodość, skomponowana przez Zygmunta Koniecznego do słów wiersza Tadeusza Śliwiaka. Utwór ten w jej interpretacji został stałym punktem repertuaru „Piwnicy pod Baranami”, stając się jednym z hymnów kabaretu.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Sztos – polska komedia sensacyjna w reżyserii Olafa Lubaszenki, wyprodukowana w 1997. Część scen kręcona była w plenerach Pułtuska.

  W latach 1969–1991 Wyrodek była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1992 wchodziła w skład zespołu Teatru STU. W 2000 na XXXV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie otrzymała nagrodę za rolę Erny w przedstawieniu Prezydentki Wernera Schwaba, wyreżyserowanym przez Grzegorza Wiśniewskiego i wystawianym przez Teatr STU.

  Królowa chmur z cyklu Święta polskie – polski film fabularny z 2003 roku w reżyserii i na podstawie scenariusza Radosława Piwowarskiego.12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni.

  Występowała również w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych i telewizyjnych.

  Nagrała jedną płytę, pt. Ta nasza młodość, wydaną w 1997 (Art-CD). Pięć lat później wznowiło ją Polskie Radio w serii: „Artyści Piwnicy pod Baranami”. Na płycie znajdują się najbardziej znane piosenki z repertuaru artystki, m.in. Ta nasza młodość, Sonet, Jaka szkoda, Zabij ten lęk, Panieneczki, Szał i Ballada o żołnierzu i śmierci.

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Krakowski Teatr Scena STU – krakowski teatr, działający od lipca 1997 roku, będący kontynuatorem tradycji „Teatru STU”, założonego 20 lutego 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim nieprzerwanie do dziś.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Baśń o Pączkowej – polski film telewizyjny przeznaczony dla młodych widzów, baśń. Powstał w roku 1996, premierę miał w roku 2000. Jest to filmowa adaptacja opowiadania Zbigniewa Brzozowskiego pod tym samym tytułem, pochodzącego ze zbioru Dycha z Kopernikiem (1976). Reżyserem filmu i autorką scenariusza jest Grażyna Popowicz.
  Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.
  Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 tamże) – polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.
  Zmory – polski film, oparty na powieści "Zmory" Emila Zegadłowicza, w reżyserii Wojciecha Marczewskiego z roku 1978.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Tadeusz Śliwiak (ur. 23 stycznia 1928 we Lwowie, zm. 3 grudnia 1994 w Krakowie) – poeta, autor literatury dziecięcej, aktor, dziennikarz, tłumacz.
  Święta polskie – cykl trzynastu (dotychczas) polskich filmów telewizyjnych związanych ze świętami obchodzonymi w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.606 sek.