Halina Molka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Halina Molka (ur. 4 kwietnia 1953 w Kalinkach) – polska polityk, dziennikarka, politolog, przedsiębiorca, posłanka na Sejm V kadencji.

Andrzej Ruciński (ur. 15 października 1958 w Kłodawie) – polski polityk, przedsiębiorca, menedżer, działacz sportowy, rolnik, poseł na Sejm V kadencji.Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[ | edytuj kod]

Ukończyła studia z zakresu politologii oraz stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Podjęła następnie studia doktoranckie w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wybory parlamentarne w Polsce, odbyły się 25 września 2005 roku na terenie Polski oraz w 166 obwodowych komisjach ulokowanych poza Polską. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie zostały one przeprowadzone razem z wyborami prezydenckimi i referendum 2005 w sprawie traktatu konstytucyjnego UE.Partia Regionów (PR, Regiony) – polska centrolewicowa partia polityczna, zawiązana 24 listopada 2007 (zarejestrowana sądownie 25 lutego 2008) przez grupę byłych działaczy Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej i częściowo Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Założycielami ugrupowania byli m.in. Krzysztof Filipek, Danuta Hojarska i Bolesław Borysiuk.

Od 1984 do 1990 pracowała jako starszy inspektor w TVP Łódź. Od 1993 była dziennikarką „Wiadomości Dnia”, a następnie „Super Expressu”. W 1999 została właścicielką lokalnej stacji telewizyjnej. Prowadziła również firmę produkującą reklamy telewizyjne.

W październiku 2009 została dyrektorem biura administracyjnego Polskiego Radia.

Wybory samorządowe VI kadencji odbyły się 21 listopada 2010 roku (I tura). II tura (ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) odbyła się 5 grudnia i 19 grudnia 2010 roku. Termin wyborów został ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska 15 września 2010 roku.Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.

Działalność polityczna[ | edytuj kod]

Należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W kwietniu 2002 przystąpiła do Samoobrony RP. W tym samym roku bez powodzenia ubiegała się z jej poparciem o urząd prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego. Zdobyła 7,84% głosów, co dało jej piąte miejsce spośród ośmiu kandydatów. W latach 2002–2005 była radną oraz wiceprzewodniczącą rady miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

W wyborach parlamentarnych w 2005 z listy Samoobrony RP uzyskała mandat poselski w okręgu piotrkowskim liczbą 3706 głosów. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu, a następnie pracowała w Komisji Ustawodawczej i Komisji Infrastruktury, a także Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Była jedną z założycielek, a następnie wiceprzewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet. We wrześniu 2006 wystąpiła z Samoobrony RP i przeszła do nowo powstałego klubu parlamentarnego Ruch Ludowo-Narodowy (istniejącego do grudnia 2006), a następnie zasiadała w kole RLN (razem z Janem Bestrym, Bernardem Ptakiem i Andrzejem Rucińskim), w kwietniu 2007 przemianowanym na Koło Posłów Bezpartyjnych (bez udziału Andrzeja Rucińskiego). W sierpniu 2007 przeszła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (w wyniku czego KPB przestało istnieć).

Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję z listy PiS (otrzymała 8156 głosów). Później przystąpiła do Partii Regionów, gdzie objęła funkcję sekretarza generalnego i prezesa zarządu województwa łódzkiego. W wyborach samorządowych w tym samym roku bezskutecznie kandydowała do rady miasta Piotrkowa Trybunalskiego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (w ramach porozumienia wyborczego SLD i Partii Regionów).

Komisja do Spraw Unii Europejskiej (skrót: SUE) wchodzi w skład stałych komisji sejmowych. Ogólnie rzecz biorąc zajmuje się ona sprawami związanymi z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (UE). W szczególności zaś do jej zadań należy zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych UE, projektów umów międzynarodowych, których stroną mają być Unia Europejska, Wspólnoty Europejskie lub ich państwa członkowskie, oraz planów pracy Rady Unii Europejskiej, rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, formułowanie zaleceń dla Rady Ministrów dotyczących stanowiska, jakie Rada Ministrów ma zająć podczas rozpatrywania projektu w Radzie Unii Europejskiej, rozpatrywanie informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów.Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.

W 2015 powołana na sekretarza zarządu Związku Polskich Parlamentarzystów. W wyborach samorządowych w 2018 bez powodzenia ubiegała się o mandat radnej warszawskiej dzielnicy Bemowo z listy PiS.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Strona sejmowa posła V kadencji. [dostęp 2018-06-09].
 2. Informacje na stronie Partii Regionów. [dostęp 2018-06-09].
 3. Nowi dyrektorzy w Polskim Radiu. wirtualnemedia.pl, 23 października 2009. [dostęp 2015-07-17].
 4. Jesienny zaciąg Leppera. newsweek.pl, 6 października 2002. [dostęp 2015-07-17].
 5. Serwis PKW – Wybory 2002. [dostęp 2015-07-17].
 6. Halina Molka. V kadencja. Przynależność do komisji/podkomisji. sejm.gov.pl. [dostęp 2018-06-10].
 7. Posłanka Halina Molka wystąpiła z klubu Samoobrony. wp.pl, 21 września 2006. [dostęp 2015-07-17].
 8. Nowa posłanka Prawa i Sprawiedliwości. tvn24.pl, 23 sierpnia 2007. [dostęp 2015-07-17].
 9. Serwis PKW – Wybory 2007. [dostęp 2015-07-17].
 10. Serwis PKW – Wybory 2010. [dostęp 2015-07-17].
 11. Zarząd. parlamentarzysci.pl. [dostęp 2015-07-17].
 12. Serwis PKW – Wybory 2018. [dostęp 2018-10-24].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona sejmowa posła V kadencji. [dostęp 2015-07-17].
 • Bernard Adam Ptak (ur. 9 sierpnia 1954 w Mościszkach) – polski polityk, technik rolnik, poseł na Sejm RP V kadencji. Koło Posłów Bezpartyjnych – koło poselskie w Sejmie RP V kadencji założone 1 grudnia 2006. Do 26 kwietnia 2007 funkcjonowało pod nazwą Ruch Ludowo-Narodowy, nawiązującą do nazwy klubu parlamentarnego, z którego wcześniej wystąpili założyciele koła. Przestało istnieć 23 sierpnia 2007, po przejściu posłanki Haliny Molki do klubu parlamentarnego PiS.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.
  Wybory samorządowe w Polsce w 2018 – wybory samorządowe, które zostaną zarządzone między 16 lipca a 16 sierpnia 2018, odbędą się zaś 21 października, 28 października, 1 listopada albo 4 listopada 2018 (ewentualna druga tura dwa tygodnie później). W wyborach tych wybierani będą włodarze (wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast) oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
  Komisja Etyki Poselskiej (skrót EPS) – stała komisja sejmowa zajmująca się sprawami opracowania "Zasad Etyki Poselskiej", ich uzupełnianiem i korygowaniem oraz upowszechnianiem ich wśród posłów. Komisja zajmuje się też rozpatrywaniem spraw posłów, którzy zachowują się w sposób nieodpowiadający godności posła oraz rozpatrywaniem spraw wynikających z Rejestru Korzyści i majątkowych oświadczeń poselskich.
  Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji – posłowie wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 25 września 2005, na czas kadencji od 19 października 2005 do 4 listopada 2007. Pierwotnie miała upłynąć pomiędzy 31 sierpnia 2009 a 20 października 2009, jednak została skrócona na mocy uchwały Sejmu.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Okręg wyborczy nr 10 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz powiatów: bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, rawskiego, skierniewickiego i tomaszowskiego (województwo łódzkie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 9 posłów w systemie proporcjonalnym.

  Reklama