Halina Mlynkova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Halina Mlynkova (cz. Halina Mlynková), primo voto Nowicka, secundo voto Wronka; ur. 22 czerwca 1977 w Trzyńcu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, okazjonalnie także prezenterka telewizyjna i aktorka pochodząca z Zaolzia.

Halina Kunicka (właśc. Halina Kydryńska) (ur. 18 lutego 1938 we Lwowie) – polska piosenkarka. Autorka kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych. Odznaczona nagrodami branżowymi i odznaczeniami państwowymi.Podejrzani zakochani – singel Haliny Mlynkovej i Krzysztofa Kiljańskiego będący ścieżką dźwiękową do filmu Podejrzani zakochani w reżyserii Sławomira Kryńskiego. Utwór został wyprodukowany przez Bogdana Kondrackiego w grudniu 2012 roku.

W latach 1998–2003 wokalistka zespołu Brathanki, z którym wydała dwa albumy studyjne: Ano! (2000) i Patataj (2001) i wypromowała przeboje: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Siebie dam po ślubie” i „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”. Za sprzedaż pierwszego albumu zdobyli czterokrotnie platynową płytę, za drugi album otrzymali Fryderyka za album roku etno/folk. Od 2003 artystka solowa, wydała trzy albumy studyjne: Etnoteka (2011), Po drugiej stronie lustra (2013) i Życia mi mało (2016). Drugi album promowała singlem „Ostatni raz”, z którym zwyciężyła w konkursie „SuperPremier” podczas LI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Mela Koteluk (właśc.: Malwina Koteluk, ur. 3 lipca 1985 w Sulechowie) – polska wokalistka. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. W 2003 zdobyła 2 miejsce VI edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. 8 maja 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron, będącą płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. Zagrała również koncert retransmitowany przez to radio. 25 kwietnia 2013 została laureatem Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut roku i Artysta roku.Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

Poza działalnością muzyczną była konferansjerką kilku edycji Gorolskiego Święta, a także występowała jako uczestniczka, trenerka, jurorka bądź prowadząca w wielu telewizyjnych programach rozrywkowych oraz zagrała w spektaklach teatralnych Życie jest sceną i Édith i Marlene.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodziła się w Trzyńcu, a dorastała w Nawsiu w części Śląska Cieszyńskiego, znajdującej się w granicach Republiki Czeskiej. Jest córką Anny i Władysława Młynka, polskiego działacza społecznego na Zaolziu, m.in. prezesa Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Ma brata. Mając sześć lat, rozpoczęła naukę gry na fortepianie.

Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Śpiewała w różnych chórach i zespołach dziecięcych. W czasach nauki w liceum medycznym w Cieszynie należała do Zespołu Pieśni i Tańca „Olza”. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na trzecim roku studiów rozpoczęła naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Halina Mlynkova podczas koncertu w Bydgoszczy, 2002

W latach 1995–1997 prowadziła Gorolski Święto w Jabłonkowie. Wiosną 1998 została wokalistką zespołu Brathanki. 27 marca 2000 wydali pierwszy album studyjny pt. Ano!, który zdobył przychylne opinie krytyków. Album promowali m.in. singlami „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Modliła się dziewczyna” i „Siebie dam po ślubie”, które stały się ogólnopolskimi przebojami. Album dotarł do piątego miejsca oficjalnej listy sprzedaży w Polsce i pokrył się czterokrotnie platynową płytą. 18 marca 2001 wystąpili na gali rozdania Fryderyków 2000, na której zdobyli nominacje do nagrody muzycznej w czterech kategoriach: fonograficzny debiut roku, grupa roku, piosenka roku (za „Czerwone korale”) i album roku – muzyka tradycji i źródeł (za Ano!). 11 czerwca wydali drugi album studyjny pt. Patataj, który dotarł do trzeciego miejsca listy najchętniej kupowanych płyt w Polsce i wylansował kolejny przebój zespołu – „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”. 23 kwietnia 2002 na gali rozdania Fryderyków odebrali nagrodę za wygraną w kategorii album roku etno/folk.

Gorolski Święto lub Gorol – święto góralskie organizowane corocznie w pierwszy weekend sierpnia przez mniejszość polską w Czechach na Zaolziu, mające charakter festiwalu kulturalno-folklorystycznego. Odbywa się w Jabłonkowie i trwa od piątku do niedzieli. Obecnie obchody święta góralskiego mają miejsce w Lasku Miejskim w Jabłonkowie.Zaolzie (czes. Zaolší – rzadziej używana nazwa, Těšínsko – nazwa częściej używana, choć dwuznaczna, Českotěšínsko, niem. Olsa-Gebiet) – używana głównie w Polsce potoczna nazwa zachodniej części górnośląskiego Księstwa Cieszyńskiego, położonego na Śląsku Cieszyńskim, który według lokalnego porozumienia z dnia 5 listopada 1918 roku pomiędzy Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego a Zemským Národním Výborem pro Slezsko miał należeć do Polski, a na Konferencji w Spa w 1920 roku, po podziale Śląska Cieszyńskiego między Polskę i Czechosłowację, został przez mocarstwa przyznany Czechosłowacji (dziś Czechy). Zaolzie było zamieszkane głównie przez Polaków (123 tysięcy na Zaolziu; 139 tys. w całej czeskiej części Śląska Cieszyńskiego) z mniejszościami czeską (32 tys.) i niemiecką (22 tys.). Nazwa pochodzi od rzeki Olzy (po czesku do 1920 Olza, od 1920 Olše), stanowiącej w okolicach Cieszyna granicę pomiędzy Polską i Czechami.

Wiosną 2003 odeszła z zespołu z powodów osobistych. W 2003 nagrana przez nią piosenka „To były piękne dni” z repertuaru Haliny Kunickiej znalazła się na składace pt. Ladies wydanej z inicjatywy fundacji Jolanty Kwaśniewskiej. Następnie zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w karierze spowodowaną narodzinami, a następnie wychowaniem dziecka.

Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Those Were the Days – piosenka przypisywana Gene’owi Raskinowi, który napisał angielski tekst do rosyjskiej pieśni Дорогой длинною („Dorogoj dlinnoju”), skomponowanej przez Borisa Fomina (1900–1948) do słów poety Konstantina Podrevskiego. Tekst nawiązuje do wspomnień z młodości i romantycznych ideałów.

W 2007 uczestniczyła w szóstej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami, a z powodu kontuzji wycofała się z konkursu w czwartym odcinku. W 2009 nagrała piosenkę „Bez słów” na płytę Piotra Rubika pt. RubikOne.

Wiosną 2011 była trenerką jednej z drużyn w programie TVP2 Bitwa na głosy. Na początku listopada wydała debiutancki, solowy album studyjny pt. Etnoteka, który stworzyła we współpracy z Robertem Amirianem i z którym dotarła do 48. miejsca oficjalnej listy sprzedaży w Polsce. W grudniu wystąpiła podczas koncertu Szukamy stajenki. Kolędy i pastorałki Jacka Kaczmarskiego organizowanego w Centrum św. Jana w Gdańsku. Na początku 2012 wydała teledysk do drugiego singla, „Dziwogóra”. Latem nagrany przez nią utwór „Za wolność...” pojawił się na albumie pt. Morowe panny, który powstał na potrzeby kampanii promującej współczesną kobiecość, zrealizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jesienią premierę miała książka pt. Bajkowa mozaika, na której znalazła się bajka autorstwa Mlynkovej. W grudniu wraz z Krzysztofem Kiljańskim nagrała piosenkę „Podejrzani zakochani”, promującą film komediowy o tym samym tytule.

LI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:
Halina Mlynkova podczas koncertu Panny wyklęte, 2013

W 2013 wcieliła się w postać Marlene Dietrich w spektaklu Édith i Marlene w reżyserii Márty Mészáros, który był wystawiany w Teatrze Polskim w Warszawie. We wrześniu 2013 poinformowano o rozpoczęciu współpracy Mlynkowej z wytwórnią Universal Music Polska, która w październiku wydała jej drugi solowy album studyjny pt. Po drugiej stronie lustra. Płytę promowała singlami „Aż do dna” i „Ostatni raz”. W latach 2013–2015 współpracowała telewizyjne koncerty sylwestrowe Sylwester z Dwójką. 6 czerwca 2014 z utworem „Ostatni raz” zwyciężyła w konkursie „SuperPremiery” podczas 51. KFPP w Opolu. Podczas festiwalu otrzymała również nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy.

Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę − Rubik jest samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej – najstarszy i największy Kościół ewangelicki (protestancki) w Polsce, kościół luterański prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem takich organizacji, jak Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Konferencja Kościołów Europejskich, Polska Rada Ekumeniczna. Organem prasowym jest Zwiastun Ewangelicki. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.

W 2014 była jurorką w jednym odcinku programu SuperSTARcie. W 2015 współprowadziła koncerty z trasy Lato Zet i Dwójki i szóstą edycję konkursu talentów The Voice of Poland (2015). W czerwcu 2015 wystąpiła w koncercie Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia podczas 52. KFPP w Opolu, wykonując wiązankę przebojów lat 60. i 70., tj. „Nie bądź taki szybki Bill”, „Cicha woda brzegi rwie”, „Tych lat nie odda nikt” i „Gdzie się podziały tamte prywatki?”. Była też nominowana do festiwalowych Superjedynek w kategoriach: SuperPrzebój (za „Ostatni raz”) i SuperArtystka oraz wystąpiła w koncercie Radia Zet i Dwójki w Kołobrzegu. Również w 2015 zakończyła pracę nad trzecim solowym albumem studyjnym, którego premiera została odroczona z powodu innych zobowiązań zawodowych. 30 września 2016 wydała trzeci solowy album pt. Życia mi mało, który promowała singlami „Zabiorę Cię”, „Kawa” i „Mówisz mi”, do których wydała teledyski. Z płytą dotarła do 29. miejsca oficjalnej listy sprzedaży w Polsce. W sierpniu 2017 zaśpiewała na Placu Teatralnym w Warszawie w koncercie piosenek patriotycznych z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W 2018 zagrała epizodyczną rolę w filmie Muzykanci, a także po raz czwarty współprowadziła telewizyjny koncert Sylwester z Dwójką. W sierpniu 2019 zaśpiewała przebój „Czerwone korale” w koncercie Przeboje wolnej Polski na Top of the Top Sopot Festival 2019, występując z zespołem Brathanki pierwszy raz od 16 lat.

Bitwa na głosy – program o formule talent show, nadawany w TVP 2 i TVP HD. Show powstał na licencji amerykańskiej wersji Clash of the Choirs.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

Charakterystyka muzyczna[ | edytuj kod]

Będąc wokalistką zespołu Brathanki, wykonywała piosenki o stylistyce pop-rockowej z elementami folkloru węgierskiego i słowackiego. Na pierwszy solowy album Etnoteka nagrała utwory inspirowane brzmieniami etnicznymi, zadebiutowała też jako autorka tekstów, pisząc słowa do większości piosenek z płyty. Na drugim albumie Po drugiej stronie lustra umieściła materiał inspirowany muzyką irlandzką. Trzeci album Życia mi mało to powrót do stylistyki pop-rockowej z elementami folku.

Trzyniec (czes. Třinec, niem. Trzynietz, słow. Trinec) – miasto we wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, w obrębie Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego. Położone jest w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, nad rzeką Olzą, na granicy Pogórza Morawsko-Śląskiego i Pogórza Śląskiego, południowe dzielnice zaś w kotlinie rozdzielającej Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. Liczy 38 tys. mieszkańców.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ostatni raz – drugi singel polskiej piosenkarki Haliny Mlynkovej promujący album Po drugiej stronie lustra, wydany 1 maja 2014 roku nakładem wytwórni płytowej Universal Music Polska. Autorem muzyki oraz tekstu utworu jest Leszek Wronka.
Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie, MTeatr – teatr muzyczny powołany od podstaw Uchwałą Nr 42 Sejmiku województwa mazowieckiego z 25 kwietnia 2005 r, obecnie pod nazwą Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Obecnie dyrektorem teatru jest Iwona Wujastyk.
Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.
Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.

Reklama