• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halina Korolec-Bujakowska

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

  Halina Korolec-Bujakowska (ur. 8 października 1907 w Wilnie, zm. w 1971 w Stanach Zjednoczonych) – polska podróżniczka i reportażystka.

  W latach 1934-1936 wspólnie z mężem Stanisławem Bujakowskim odbyła podróż motocyklem z Druskiennik przez kraje Europy, Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w Chinach. Jej reportaże z podróży drukowane były między innymi w Kurierze Wileńskim, miesięczniku Świat, Kurierze Warszawskim, Expressie Porannym oraz Głosie Druskiennik. Wróciła do Polski w 1938 roku. Po II wojnie światowej zamieszkała wraz z mężem i synem w Kalkucie w Indiach.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Express Poranny - dziennik warszawski, wydawany w latach 1922-1939 przez koncern Dom Prasy S.A., do którego należały również m.in. "Kurier Czerwony", "Kino", "Przegląd Sportowy". Miał profil sensacyjny (tzw. bulwarowy). Istniały również jego mutacje dla innych miast, m.in. "Dziennik Białostocki".

  Bibliografia[]

  Reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej zostały zebrane i zredagowane przez Łukasza Wierzbickiego. Ukazały się w 2011 roku w książce Mój chłopiec, motor i ja (Halina Korolec-Bujakowska Mój chłopiec, motor i ja, W.A.B./Poradnia K. Warszawa 2011).

  Ciekawostki[]

  Syn Haliny Korolec-Bujakowskiej, Jarema Bujakowski reprezentował Indie w biegu zjazdowym i slalomie gigancie na zimowych igrzyskach olimpijskich w 1964 i 1968 roku. Przeszedł do historii jako pierwszy reprezentant Indii na olimpiadzie zimowej.

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kurjer Warszawski – gazeta codzienna wydawana w Warszawie od roku 1821 do 1939. Związana ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.Wydawnictwo W.A.B. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1991, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter imion jego założycieli: Wojciecha Kuhna, Adama Widmańskiego, Beaty Stasińskiej. Od sierpnia 2011 roku właścicielem większościowego pakietu udziałów w Wydawnictwie W.A.B. stał się NFI EM&F S.A. (NFI Empik Media & Fashion), a stanowisko prezesa objęła Beata Stasińska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łukasz Wierzbicki (ur. 15 września 1974 r. w Poznaniu) – redaktor, biografista, autor książek dla dzieci, podróżnik.
  Jeremy John Bujakowski lub Jarema Stanisław Bujakowski (ur.30 marca 1939 Druskieniki, zm. 1 lipca 2010, San Bernardino, Kalifornia) – indyjski narciarz alpejski polskiego pochodzenia, dwukrotny reprezentant Indii na zimowych igrzyskach olimpijskich.
  Kurier Wileński : dziennik polski na Litwie – polskojęzyczny dziennik wydawany w Wilnie od 1953, ukazuje się codziennie oprócz niedziel i poniedziałków; w latach 1953–1990 wydawany pod tytułem „Czerwony Sztandar”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.