• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Halina Czengery

  Przeczytaj także...
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Teatr Współczesny w Warszawie - warszawski teatr, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście przy ul. Mokotowskiej 13 w rejonie placu Zbawiciela.
  07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.

  Halina Czengery-Wołłejko (ur. 15 maja 1919 roku w Petersburgu, zm. 4 grudnia 1981 roku w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Biografia[]

  Wieloletnia aktorka Teatru Polskiego oraz Teatru Współczesnego w Warszawie.

  Pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

  Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.Magdalena Wołłejko (ur. 27 maja 1955 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, autorka sztuk teatralnych (pseudonim Meggie W.Wrightt), scenariuszy telewizyjnych oraz filmowych (pseudonim Maciej Pisz) i tekstów piosenek.

  Życie prywatne[]

  Była pierwszą żoną Czesława Wołłejki oraz matką dwóch córek; Jolanty Wołłejko oraz Magdaleny Wołłejko.

  Filmografia[]

 • 1962: Między brzegami , jako żona Rudego, matka Madzi
 • 1970: Kolumbowie (serial telewizyjny), jako matka Zygmunta (3 odcinek)
 • 1971: Trzecia część nocy, jako matka Michała
 • 1975: Noce i dnie , jako Wiktoria Łada, żona Jana
 • 1977: Noce i dnie (serial telewizyjny), jako Wiktoria Łada, żona Jana (1 i 2 odcinek)
 • 1978: 07 zgłoś się (serial telewizyjny), jako żona profesora Malickiego (6 odcinek)
 • 1980: Punkt widzenia (serial telewizyjny), jako archiwistka w oddziale ZUS (2 odcinek)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Halina Czengery w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Halina Czengery w bazie filmpolski.pl
 • Halina Czengery na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Kolumbowie – polski serial telewizyjny opowiadający o losach przedstawicieli pokolenia Kolumbów – konspiratorów, żołnierzy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, a później powstania warszawskiego.Noce i dnie – polski serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka. Jest to telewizyjna wersja filmu kinowego o tym samym tytule.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Internetowa Baza Filmu Polskiego (filmpolski.pl) – największa pośród istniejących, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Czesław Wołłejko (ur. 17 marca 1916 w Wilnie, zm. 7 lutego 1987 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny. Ojciec aktorek Magdaleny Wołłejko i Jolanty Wołłejko.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.
  Trzecia część nocy – polski film wojenny w reżyserii Andrzeja Żuławskiego z roku 1971. Film był reżyserskim debiutem. Tytuł filmu nawiązuje do Apokalipsy św. Jana.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.