• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hakodate

  Przeczytaj także...
  Wiktor Bielenko (ur. 15 lutego 1947 w Nalczyku) – sowiecki pilot wojskowy. 6 września 1976 roku uciekł do Japonii najnowszym samolotem MiG-25, co się wiązało z uzyskaniem przez Amerykanów wszystkich tajemnic tego samolotu, którego pojawienie się wywołało szok w Pentagonie, ponieważ nikt nie wierzył, że Sowieci są w stanie zbudować samolot o takich osiągach. Prezydent Stanów Zjednoczonych Gerald Ford nadał Bielence azyl polityczny w USA. W ZSRR w procesie toczącym się w trybie zaocznym Wiktor Bielenko został skazany na karę śmierci, która od tego czasu nie została mu zniesiona mimo upadku komunizmu i wyrok kary śmierci dla Bielenki jest w mocy prawnej Federacji Rosyjskiej. Istnieją informacje, że sowieckie służby specjalne usiłowały ustalić miejsce pobytu Bielenki w USA, a następnie go zamordować.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Hakodate (jap. 函館市 Hakodate-shi)japońskie miasto i port położony w podprefekturze Oshima, w południowej części wyspy Hokkaido. Hakodate jest stolicą podprefektury Oshima.

  Liczy 263 tys. mieszkańców (dane: marzec 2017 r.) i zajmuje obszar 677,86 km².

  Port w Hakodate został otwarty dla handlu ze Stanami Zjednoczonymi w marcu 1854 r. na mocy traktatu z Kanagawy, wynegocjowanego przez komandora Matthew Perry'ego.

  Podprefektura Oshima (jap. 渡島総合振興局, Oshima-sōgō-shinkō-kyoku) – podprefektura w Japonii, w prefekturze Hokkaido, na południowym krańcu wyspy.Makasar (Makassar; w latach 1970-1999 Ujung Pandang) – miasto w Indonezji, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Celebes. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Celebes Południowy, jednym z głównych portów morskich (eksport kopry, kawy, rotangu, drewna, kauczuku) i miast kraju, liczy 1,3 mln mieszkańców (2003).

  Wkrótce potem kilka krajów europejskich założyło tu swoje konsulaty. W 1898 powstał tu pierwszy w Japonii katolicki klasztor - Klasztor Tenshien. Tu także swoją działalność zapoczątkował Japoński Kościół Prawosławny, otwierając w 1859 roku cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego.

  Traktat z Kanagawy (jap. 日米和親条約, Nichibei Washin Jōyaku; Traktat o pokoju i przyjaźni pomiędzy Japonią i Stanami Zjednoczonymi, lub w skrócie 神奈川条約 Kanagawa Jōyaku) – został podpisany 31 marca 1854 w Kannai (jap. 関内, Kannai), w Naka (jap. 中区, Naka-ku, obecnie dzielnica Jokohamy) pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi. Japonia została zmuszona do podpisania traktatu pod groźbą użycia siły przez flotę amerykańską. Miał on na celu otwarcie dwóch portów: Shimody i Hakodate na handel ze Stanami Zjednoczonymi i zakończenia ponad 220-letniej polityki izolacjonizmu zwanego Sakoku. Traktat zapewniał bezpieczeństwo amerykańskim rozbitkom ze statków wielorybniczych i ustanawiał stanowisko amerykańskiego konsula w Japonii.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  We wrześniu 1976 roku radziecki pilot wojskowy, Wiktor Bielenko zbiegł na Zachód, lądując samolotem MiG-25 na lotnisku w Hakodate.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Hakodate. Działają dwie linie tramwajowe, numer 2 i 5.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Australia Australia: Lake Macquarie
 • Kanada Kanada: Halifax
 • Rosja Rosja: Władywostok, Jużnosachalińsk
 • Indonezja Indonezja: Makassar
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 函館市の人口 (Ludność Hakodate) (jap.). 函館市役所 (władze Hakodate), 2017. [dostęp 2017-04-25].
  2. Dane statystyczne miasta (jap.). Władze Hakodate, 2017. [dostęp 2017-04-25].
  3. Japan Travel: Trappistine Convent (ang.), dostęp 07.02.2021
  4. P. Paszkiewicz, W służbie Imperium Rosyjskiego 1721-1917. Funkcje i treści ideowe rosyjskiej architektury sakralnej na zachodnich rubieżach Cesarstwa i poza jego granicami, Warszawa, Instytut Sztuki PAN, ​ISBN 83-85938-13-3​, ss.235-236

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Artykuł BBC nt. ucieczki W. Bielenki
 • Informator turystyczny miasta
 • Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.MiG-25 (ros. МиГ-25) (oznaczenie NATO Foxbat) – radziecki samolot naddźwiękowy osiągający prędkość maksymalną odpowiadającą liczbie Macha równej 3.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Władywostok ros. Владивосток – miasto w Rosji, stolica Kraju Nadmorskiego. 578,213 tys. mieszkańców (2010). Końcowy punkt Kolei Transsyberyjskiej. Ważny port morski. Położony w południowej części półwyspu Murawiowa-Amurskiego, przy Zatoce Piotra Wielkiego, pośród wzgórz.
  Klasztor Tenshien w Hakodate lub Klasztor trapistek p.w. Matki Bożej Anielskiej (jap. 天使の聖母トラピスチヌ修道院 Tenshi no seibo torapisuchinu shūdōin) – klasztor trapistek w Hakodate, w Japonii, na wyspie Hokkaido. Jest to pierwszy klasztor katolicki, jaki powstał w tym kraju.
  Port lotniczy Hakodate (IATA: HKD, ICAO: RJCH) – port lotniczy położony w Hakodate, w prefekturze Hokkaido, w Japonii.
  Jużnosachalińsk (ros. Южно-Сахалинск, trb. Jużno-Sachalinsk, jap. 豊原 – Toyohara) – miasto w Rosji, na wyspie Sachalin, stolica obwodu sachalińskiego. Leży nad rzeką Susuja. Miasto założone w 1882 roku przez Rosjan. Podczas przynależności Sachalina do Japonii nosiło nazwę Toyohara. Prawa miejskie uzyskało w 1946 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.