• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hajnówka - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Białorusini w Polsce – jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkująca w większości w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.Łozice – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Olchowa Kładka – przysiółek w Polsce położony w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka, w sołectwie Borysówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Hajnówka (biał. гмiна Гайнаўка, hmina Hajnaŭka; w 1954 gmina Nowoberezowo) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy. Siedziba gminy to Hajnówka.

  Sacharewo – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Według danych z 30 czerwca 2014 gminę zamieszkiwały 3942 osoby.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Hajnówka ma obszar 293,15 km², w tym:

 • użytki rolne: 37%
 • użytki leśne: 56%
 • Gmina stanowi 18,05% powierzchni powiatu.

  Borysówka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka, powstała w końcu XVIII wieku.Pasieczniki Duże – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2014:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Hajnówka w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Hajnowka.png

  Skład narodowościowy[]

  Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku gmina wiejska Hajnówka była jedną z gmin, w których osoby narodowości polskiej stanowiły mniej niż połowę mieszkańców. Narodowość polską zadeklarowało wówczas 34,29% mieszkańców. Narodowość białoruską podało w tym samym czasie 65,47% ludności gminy.

  Smolany Sadek – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego. Przysiółek wsi Nowosady.Kotówka – (gwarowe: Kotôvka) wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. Do r. 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Religia[]

  Większość mieszkańców gminy wyznaje prawosławie, na terenie gminy mieszczą się trzy parafie prawosławne: w Nowoberezowie, w Orzeszkowie i w Dubinach. Katolicy i przedstawiciele innych wyznań należą do placówek duszpasterskich w Hajnówce.

  ]

  Bielszczyzna, Borek, Borysówka, Chytra, Czyżyki, Dubicze Osoczne, Dubiny, Kotówka, Lipiny, Łozice, Mochnate, Nowoberezowo, Nowokornino, Nowosady, Orzeszkowo, Pasieczniki Duże, Postołowo, Puciska, Progale, Rzepiska, Stare Berezowo, Topiło, Trywieża, Wasilkowo, Wygoda.

  Gmina Białowieża to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Olszyna – część wsi Orzeszkowo w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka.

  Pozostałe miejscowości[]

  Bokówka, Dubińska Ferma, Golakowa Szyja, Majdan, Nieznany Bór, Olchowa Kładka, Olszyna, Pasieczniki-Stebki, Przechody, Sacharewo, Sawiny Gród, Skryplewo, Smolany Sadek, Sorocza Nóżka, Sosnówka, Wygon, Zwodzieckie, Podtrostyniec, Zatrostyniec.

  Sąsiednie gminy[]

  Białowieża, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Narew, Narewka.

  Chytra – (gwarowe: Chítra) wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Gmina sąsiaduje z Białorusią.

  Przypisy

  Puciska – (gwarowe: Putíska) wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Orzeszkowo – (gwarowe: Orêškovo) wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa białostockiego.
  Pasieczniki-Stebki – przysiółek w Polsce położony w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Mochnate – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Lipiny – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa białostockiego.
  Nowoberezowo (dawn. Nowe Berezowo) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Nowoberezowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.