• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Haikou

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Wojna chińsko-japońska w latach 1937-1945, zwana również drugą wojną chińsko-japońską – wojna toczona od 7 lipca 1937 do 9 września 1945, będąca ośmioletnim zmaganiem między Republiką Chińską i Cesarstwem Wielkiej Japonii. Rozpoczęła się przed wybuchem w Europie II wojny światowej i zakończyła się po kapitulacji Japonii w wojnie na Pacyfiku.
  Dynastia Ming (1368–1644) (chiń.: 明朝; pinyin: Míng Cháo; Wade-Giles: Ming Ch’ao; IPA: [mǐŋ tʂʰɑ̌ʊ̯]) – dynastia cesarska Chin, panująca po upadku mongolskiej dynastii Yuan. Była to ostatnia narodowa dynastia chińska.

  Haikou (chin.: 海口; pinyin: Hǎikǒu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, na wyspie Hajnan, ośrodek administracyjny prowincji Hajnan. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 680 177. Prefektura miejska w 2007 roku liczyła ok. 1 794 500 mieszkańców. Główny port handlowy na wyspie; ośrodek przemysłu rybnego, cukrowniczego, olejarskiego, metalowego, maszynowego i elektronicznego. Miasto posiada własny port lotniczy.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Historia[]

  Haikou pełniło pierwotnie funkcję portu obsługującego miasto Qiongshan, dawną stolicę Hajnanu. W XIII wieku utworzono w Haikou posterunek wojskowy, a za panowania dynastii Ming (1368–1644) wybudowano fortyfikacje. Pomimo tego, że Haikou nie leży nad zatoką a u ujścia rzeki Nandu Jiang, było głównym portem na wyspie. Po podpisaniu traktatu tiencińskiego i otwarciu Qiongshan dla handlu zagranicznego w 1876 roku, Haikou zaczęło rywalizować z głównym miastem na wyspie. W 1926 roku Haikou otrzymało status powiatu i wkrótce potem, w latach 30. wyprzedziło Qiongshan pod względem liczby ludności. Miasto rozwijało się prężnie jako port w okresie wojny chińsko-japońskiej (1937–45), kiedy było okupowane przez Japończyków w latach 1939–45.

  Specjalne strefy ekonomiczne (chin. trad. 經濟特區, chin. upr. 经济特区, pinyin jīngjì tèqū) są obszarami Chińskiej Republiki Ludowej, wydzielonymi administracyjnie i celnie z terytorium ChRL, celem ściągnięcia kapitału zagranicznego.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

  W kolejnych latach Haikou utrzymało pozycję głównego miasta i portu Hajnanu. W 1988 roku Hajnan został wydzielony z prowincji Guangdong i ustanowiony odrębną prowincją, a cała wyspa zyskała status specjalnej strefy ekonomicznej. W Haikou nastąpił wzrost gospodarczy i zwiększenie liczby ludności.

  Perth (gael. Peairt) − miasto (city) w Wielkiej Brytanii (Szkocja), w regionie Perthshire, nad rzeką Tay. Jest stolicą jednostki administracyjnej Perth and Kinross. Według spisu z 2001 roku liczy 43 450 mieszkańców. Od 1998 roku jest miastem partnerskim Bydgoszczy. Na miejscowym cmentarzu pochowany jest polski pilot i konstruktor Stanisław Działowski. Perth jest położone koło drogi krajowej A9 pomiędzy Dundee a Edynburgiem. W miejscowości znajduje się uczelnia Perth College.

  Podział administracyjny[]

  Prefektura miejska Hefei podzielona jest na:

 • 4 dzielnice: Longhua, Xiuying, Qiongshan, Meilan.
 • Miasta partnerskie[]

 •  Szkocja, Perth
 •  Stany Zjednoczone, Oklahoma City
 •  Polska, Gdynia
 • Przypisy

  1. Andrzej Halimarski, Andrzej Maryański: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1980, s. 71. ISBN 83-01-00952-7.
  2. Haikou (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-18].
  3. Haikou. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-12-18].
  4. Haikou (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-09-15].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.