• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hagåtña

  Przeczytaj także...
  Guam (Terytorium Guamu) – wyspa w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji, terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych Ameryki.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Quezón City (filipino Lungsod Quezon) – największe miasto i historyczna stolica Filipin w latach 1948-1976, wchodząca obecnie w skład Narodowego Terytorium Stołecznego Metro Manila. Miasto położone jest na wyspie Luzon, na północny wschód od obecnej stolicy Manili. Ludność: 2 173 800. (2000).
  Okręg administracyjny Hagåtña na mapie wyspy Guam

  Hagåtña (do 1998: Agaña, Agana) - stolica i jeden z okręgów administracyjnych Guamu (związkowego terytorium USA) Okręg ma powierzchnię 3 km², a zamieszkany jest przez 1 051 osób (dane spisowe z 2010).

  Znajduje się tu siedziba gubernatora, parlament i ministerstwa oraz uniwersytet i siedziba Mikronezyjskiej Rady Turystyki.

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.

  Położenie[]

  Hagåtña jest położona w środkowej części zachodniego wybrzeża wyspy przy ujściu rzeki Agania.

  Historia[]

  Miasto Hagåtña przed II wojną światową

  W 1940 roku liczyło około 10 tysięcy mieszkańców. Podczas II wojny światowej całkowicie zniszczone. Odbudowa była utrudniona przez skomplikowaną sytuację prawną wielu gruntów. Od czasu II wojny światowej liczba ludności nieprzerwanie, chociaż powoli, wzrasta.

  Guadalajara – stolica stanu Jalisco i siedziba gminy Guadalajara. Miasto położone jest w centralnym regionie Jalisco w zachodnio-pacyficznej części Meksyku. Jest drugą najbardziej zaludnioną gminą Meksyku z liczba mieszkańców 1564514. Obszar miejski Guadalajary składa się z siedmiu przyległych gmin o łącznym zaludnieniu 4328584 (w 2009 roku) sprawiając, że Guadalajara jest tuż zaraz za Meksykiem najbardziej zaludnionym obszarem miejskim[. Gmina jest drugim obszarem pod względem gęstości zaludnienia w Meksyku.

  Przypisy

  1. Municipalities of Guam. Administrative Divisions of Countries ("Statoids"). [dostęp 2014-04-09].
  2. Guam Statistical Yearbook 2010. Bureau of Statistics and Plans, Government of Guam. [dostęp 2014-04-09].

  Współpraca[]

 • Meksyk Guadalajara, Meksyk
 • Filipiny Quezon City, Filipiny
 • Bibliografia[]

 • Encyklopedia Audiowizualna Britannica – Geografia I – ISBN 978-83-60563-07-6
 • Linki zewnętrzne[]

 • O stolicy na stronie rządu Guam • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.