• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hadadezer - król Soby

  Przeczytaj także...
  Soba – starożytne państwo aramejskie położone w dolinie rzeki Litani, pomiędzy Libanem a Antylibanem, na zachód od Damaszku. Z królem Soby Hadadezerem miał toczyć wojnę król Izraela, Dawid. Jednymi z miast Soby miały być Tebach i Berotaj.Dawid (hebr. דָּוִדDāwiḏ; arab. داودDāʾūd) (ur. ok. 1040 p.n.e. – zm. ok. 970 p.n.e.) – postać biblijna, król Izraela od ok. 1010 p.n.e., poeta. Najmłodszy syn Jessego z Betlejem, ojciec Salomona. Ojciec rodu Dawidytów.
  Zjednoczone królestwo Izraela (znane również jako królestwo Izraela i Judy) – starożytne państwo na Bliskim Wschodzie, którego historię szeroko opisuje Biblia. Zgodnie z opisem biblijnym było to potężne państwo obejmujące tereny dzisiejszego Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Syrii i Jordanii. Źródła pozabiblijne dostarczają nielicznych informacji o tym okresie w dziejach Palestyny, dlatego znaczenie, a nawet istnienie zjednoczonego królestwa i jego władców bywa kwestionowane.

  Hadadezeraramejski król Soby opisywany w Starym Testamencie, syn Rechoba.

  Jedyne informacje na temat tego króla pochodzą z opisów bitew stoczonych przez niego z królem Izraela, Dawidem (2 Sm 8,3-8; 10,1-9). Wskazują one, że Soba odgrywała dość znaczną rolę w południowej Syrii, jednak musiała zmagać się z mającym aspiracje imperialne królestwem Izraela. Chronologia obu bitew jest kwestią sporną, większość biblistów uważa, że bitwa opisana w 2 Sm 8 była późniejsza. Niezależnie od tego ostatecznie Dawid zwyciężył, a Hadadezer został jego wasalem.

  Stary Testament, Biblia Hebrajska – starsza część Biblii, przyjęta przez chrześcijaństwo z judaizmu. Judaistyczna (a za nią protestancka) wersja obejmuje 39 ksiąg (tylko hebrajskich), katolicka zawiera 46, a prawosławna w sumie 50-53 (księgi hebrajskie i greckie z Septuaginty oraz niekiedy apokryfy).

  Bibliografia[]

 • David Noel Freedman: Eerdmans dictionary of the Bible. Wm. B. Eerdmans Publishing, 2000, s. 537. ISBN 0-8028-2400-5.
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.