• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hack and slash

  Przeczytaj także...
  Dungeon Siege – komputerowa fabularna gra akcji rozgrywana w czasie rzeczywistym, opracowana przez Gas Powered Games i wydana przez Microsoft Studios 5 kwietnia 2002 roku. W Polsce została wydana przez APN Promise 29 kwietnia 2002 roku. Od 8 kwietnia 2011 roku gra dostępna jest na Steamie w zestawie razem z Dungeon Siege II i Dungeon Siege III.Sacred – gra komputerowa z gatunku hack & slash wydana przez niemiecką firmę Ascaron Software. W Polsce gra została wydana w maju 2004 roku przez Cenegę Poland. W 2008 roku ukazała się jej kontynuacja Sacred 2: Fallen Angel.
  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

  Hack and slash lub hack'n'slash (z angielskiego hack – rąbać i slash – ciąć) – termin stosowany jako nazwa gatunku gier komputerowych lub stylu grania w RPG, w których dominującą rolę w rozgrywce odgrywa zabijanie potworów, zdobywanie doświadczenia i rozbudowywanie statystyk postaci.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Torchlight – gra komputerowa z gatunku hack and slash wyprodukowana przez Runic Games i wydana 27 października 2009 roku na system Microsoft Windows. Gra w klimacie fantasy osadzona w fikcyjnym mieście Torchlight oraz pobliskich rozległych podziemiach i jaskiniach. Poszukiwacze przygód eksplorują lokacje w celu zdobycia cennych łupów oraz zmierzenia się z hordami rozmaitych potworów.

  Termin używany jest głównie do wyodrębnienia tego rodzaju gier z rozgrywek gier fabularnych i cRPG, w których walka i pokonywanie potworów nie stanowi dominującego elementu rozgrywki. Rozróżnienie między grami typu hack and slash a grami cRPG bywa przedmiotem kontrowersji.

  Wśród gier fabularnych można prowadzić hack'n'slash w systemach, w których większość walk nie kończy się definitywnym kalectwem lub ostateczną śmiercią postaci gracza np. Dungeons & Dragons. Na mechanice takich gier wzorują się komputerowe gry hack'n'slash.

  Titan Quest – gra komputerowa na komputery Microsoft Windows z gatunku hack and slash. Stworzona została przez firmę Iron Lore Entertainment i wydana 26 czerwca 2006 przez THQ. Do gry powstał również dodatek zatytułowany Titan Quest: Immortal Throne. W Polsce grę dystrybuuje firma CD Projekt. Titan Quest oferuje możliwość gry w trybie jednoosobowa i wieloosobowym.Path of Exile – fabularna gra akcji osadzona w świecie dark fantasy. Tworzona przez studio Grinding Gear Games z Nowej Zelandii, dostępna w formie free-to-play z opcjami mikropłatności.

  Określenie przeszło ze środowiska gier fabularnych na gry komputerowe. Do gier typu hack and slash można zaliczyć np. gry z serii Diablo oraz m.in.: Dungeon Siege, Sacred, Titan Quest, Loki, Torchlight czy też Path of Exile.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hack'n'slash. Gry-Online. [dostęp 2013-06-21].
  Warto wiedzieć że... beta

  Diablo – seria gier komputerowych z gatunku hack and slash wyprodukowanych i wydanych przez firmę Blizzard Entertainment.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Loki – gra komputerowa typu hack and slash, w której fabuła łączy mitologie aztecką, egipską, grecką i skandynawską. Została wydana 6 czerwca 2007 roku przez Cyanide Studio na system Microsoft Windows. W Polsce dystrybutorem gry został Techland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.594 sek.