• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hack4Europe

  Przeczytaj także...
  Neelie Kroes (ur. 19 lipca 1941 w Rotterdamie) – holenderska ekonomistka i polityk. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w urzędującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso. Członkini konserwatywno-liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).Europeana – biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie.
  Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

  Hack4Europe – międzynarodowy konkurs programistyczny zorganizowany przez Fundację Europeana. Odbył się w formie równoległych „Hackatonów” w czterech miastach Europy (Poznań, Barcelona, Londyn i Sztokholm) między 6 a 10 czerwca 2011. Jego celem było stworzenie programów wspomagających propagowanie i rozwój kultury europejskiej.

  Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Fundacja Europeana, którą powołała do życia Komisja Europejska, zajmuje się gromadzeniem dorobku kulturowego krajów Unii Europejskiej. W swojej bazie posiada ponad 19 milionów rekordów. Szukając zastosowań dla tak dużego zbioru danych, Fundacja postanowiła zorganizować konkurs na oprogramowanie, które będzie w stanie przyczynić się do propagowania i rozwoju kultury europejskiej.

  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Forma konkursu[ | edytuj kod]

  Rozpisano zawody, na które miały składać się cztery równolegle trwające „Hackatrony” – w Poznaniu, Barcelonie, Londynie i Sztokholmie. Każdy „Hackatron” składał się z trzech sesji, po 5 godzin każda. W czasie sesji programiści zajmowali się kodowaniem oraz prezentowaniem swoich prac.

  Uczestnicy otrzymali na czas zawodów klucze dostępu do API Fundacji Europeana i tym samym mieli możliwość korzystania z jej bazy danych.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

  Aplikacje konkursowe w każdym z miast były oceniane w 4 kategoriach. Prezentacje zwycięzców z każdego z miast przesłano do Brukseli i tam wyłoniono ostatecznych laureatów.

  Nagroda publiczności jest to wyróżnienie przyznawane przez wszystkich uczestników spotkań Hack4Europe.

  16 czerwca nagrody wręczyła zwycięzcom komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.