• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HRT

  Przeczytaj także...
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.Licencja (z łac. licet, „jest dozwolone“; Imiesłów przymiotnikowy czynny: licens, „wolny“) - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu.
  Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.
  Wóz reporterski telewizji HRT na chorwackiej autostradzie
  "Chłodzenie" wozu satelitarnego telewizji HRT tuż po łączeniu

  Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRT – publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Republiki Chorwackiej z siedzibą w Zagrzebiu. HRT jest producentem 4 kanałów telewizyjnych i 5 stacji radiowych (w tym 1 rozgłośni regionalnej). Od 1 stycznia 1993 HRT jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

  Początki radiofonii w Chorwacji sięgają lat 20. XX wieku. Pierwszy program radiowy został wyemitowany oficjalnie 15 maja 1926 roku. Halo, halo! Ovdje Radio Zagreb! – tak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane na żywo o godzinie 20.30 na antenie radia przez prezenterkę Bożenę Begović.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  30 lat po rozpoczęciu emisji programu radiowego, 15 maja 1956 wyemitowany został pierwszy program telewizyjny w Chorwacji, za pośrednictwem nadajnika zlokalizowanego na górze Šljeme w pobliżu Zagrzebia. Drugi program uruchomiono 27 sierpnia 1972. Aż do 2000 roku były to jedyne stacje telewizyjne w Chorwacji, wtedy wówczas uruchomiono pierwszą w kraju stację komercyjną Nova TV.

  Šljeme – szczyt w paśmie Durmitor, w Górach Dynarskich, położony w Czarnogórze. Jest to trzeci co do wysokości szczyt Durmitoru. W zasadzie Šljeme to płaskowyż długi na ok 2 km, którego najwyższy szczyt to Vrh Šljemena o wysokości 2455 m.Język – ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi, używany w procesie komunikacji interpersonalnej. Na język składają się dwa elementy:

  Kanały[]

  Telewizja[]

 • HRT1 (HTV1, potocznie Prvi program) - profil kanału zbliżony jest do polskiej TVP1, na program składają się informacje, publicystyka, filmy, seriale i programy rozrywkowe. Główny program informacyjny HRT1, emitowany codziennie o 12.00 i 19.30, nosi nazwę Dnevnik. Kilkakrotnie w ciągu dnia emitowane są również krótsze wydania dziennika, pod nazwą Vijesti. Na antenie HRT1 zobaczyć można też lokalne wersje takich programów, jak: Milionerzy (Tko želi biti milijunaš?), Najsłabsze ogniwo (Najslabija karika), czy Taniec z gwiazdami (Ples sa zvijezdama), a także amerykańskie seriale, m.in. Ally McBeal, Brzydula Betty (Ružna Betty) oraz program Oprah Show. Kolejnym znaczącym programem emitowanym na tej antenie jest codzienny historyczno-dokumentalny program TV kalendar, który jest emitowany nieprzerwanie od 1976 roku.
 • HRT2 (HTV2, potocznie Drugi program) - w ramówce kanału znajdują filmy i seriale, programy dla dzieci i młodzieży, transmisje z widowisk sportowych, a także informacje.
 • HRT3 (HTV3, potocznie Treći program) - zazwyczaj w ramówce są programy o kulturze, ale także na tym kanale emitowane są filmy oraz filmy dokumentalne. Emisja rozpoczęła się w późnych latach 90., natomiast zakończyła się w 2004 roku, a później HRT3 powróciło do emisji we wrześniu 2012 roku.
 • HRT4 (HTV4, potocznie Četvrti program) - w ramówce emitowane są programy informacyjne. Emisja rozpoczęła się w grudniu 2012 roku.
 • HRT Plus - kanał dostępny drogą satelitarną i w sieciach kablowych, dzieli czas antenowy z kanałem HRT Sat. Program emitowany jest w godzinach 10.00 - 2.00, składa się głównie z relacji z wydarzeń kulturalnych, jak również filmów i seriali.
 • HRT Sat (inne nazwy: HTV Slika Hrvatske, HTV Pictures of Croatia, HRT Satelitski Program) - kanał adresowany do widzów zamieszkałych poza granicami Chorwacji. Należy rozróżnić 2 wersje kanału: pierwsza emitowana jest w Europie, druga w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii.
 • W Europie HRT Sat emitowany jest po zakończeniu programu HRT Plus, na wspólnym kanale, w godzinach 2.00-10.00. Program składa się w większości z powtórek wybranych audycji głównie z anteny HRT1.
 • W Australii i obu Amerykach kanał HRT Sat emitowany jest w takiej samej formie, jak w Europie, jednak po zakończeniu programu o godzinie 10.00 (według czasu środkowoeuropejskiego) cały program z danego dnia powtarzany jest dwukrotnie, w celu umożliwienia odbioru widzom z innych stref czasowych.
 • Radio[]

 • HR1 i HR2 - w ramówce stacji znajdują się programy informacyjne, rozrywkowe i dokumentalne, a także muzyka. Na antenie HR2 emitowane są informacje dla turystów przygotowywane we współpracy z nadawcami zagranicznymi, nadawane w 4 językach: włoskim (Rai Radio Uno), niemieckim (Hitradio Ö3, Bayerischer Rundfunk), angielskim (Virgin Radio) i chorwackim.
 • HR3 - programy kulturalne i muzyka poważna.
 • HR Glas Hrvatske (HR Voice of Croatia) - kanał przeznaczony dla słuchaczy zamieszkujących poza granicami Chorwacji, wraz z telewizją HRT Sat transmitowany jest do Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.
 • HR - programy regionalne - odrębne rozgłośnie radiowe, emitujące własny program, znajdują się w miastach: Zagrzeb (Radio Sljeme), Dubrownik, Knin, Osijek, Pula, Rijeka, Split i Zadar.
 • Odbiór[]

 • Cyfrowy przekaz naziemny (DVB-T) - na terenie całej Chorwacji (głównie w okolicach większych miast) emitowane są programy wchodzące w skład cyfrowego multipleksu: HRT1, HRT2 oraz stacje komercyjne (RTL Televizija i NovaTV, a lokalnie także NIT - Nezavisna istarska televizija i Slavonska televizija). Emisja prowadzona jest w systemie MPEG-2. Dodatkowo w Zagrzebiu i najbliższej okolicy realizowany jest eksperymentalny przekaz w technologii HDTV oparty o system MPEG-4.
 • Przekaz satelitarny:
 • W Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie za pośrednictwem satelity Hot Bird 6 nadawane są kanały telewizyjne: HRT1, HRT2, HRT Plus/HRT Sat i radiowe: HR1, HR2, HR3, HR Glas Hrvatske, HR Pula. Kanały radiowe są ogólnodostępne (przekaz niekodowany), natomiast HRT2 i HRT Puls/HRT Sat są w całości kodowane w systemie Viaccess. Program HRT1 jest w większości niekodowany, z wyjątkiem audycji, do których emisji HRT posiada prawa jedynie na terenie Chorwacji (głównie filmów, seriali i programów realizowanych w oparciu o zagraniczne licencje oraz niektóre transmisje sportowe). W oficjalnej sprzedaży znajdują się karty umożliwiające odbiór wszystkich kanałów HRT z satelity. Oferowane są zarówno mieszkańcom Chorwacji, jak i innych krajów położonych w zasięgu satelity Hot Bird, jednak po znacznie wyższej cenie.
 • W Ameryce Północnej za pośrednictwem satelity AMC 4 transmitowane są programy HRT Sat i HR Glas Hrvatske, przekaz kodowany w systemie Irdeto 2.
 • W Ameryce Południowej z satelity AMC 4 dostępne są programy HRT Sat (przekaz niekodowany) i HR Glas Hrvatske (przekaz kodowany)
 • W Australii programy HRT Sat i HR Glas Hrvatske dostępne są z satelity Optus B3, przekaz kodowany w systemie Irdeto 2.
 • Internet - HRT udostępnia na swojej stronie internetowej bezpłatny streaming swoich kanałów radiowych: HR1, HR2, HR3, HR Glas Hrvatske i programów regionalnych z Rijeki, Puli, Osijeka, Splitu i Zagrzebia. Streaming HR Dubrovnik dostępny jest na jego stronie internetowej [1].
 • Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj, niem. Pulei, łac. Pietas Iulia) – miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim.MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. Od roku 1995 jest zatwierdzonym standardem ISO/IEC nr 13818.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.
  Czas środkowoeuropejski (ang. Central European Time, CET) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E, który różni się o 1 godzinę od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1:00).
  Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
  <|||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| - |||||||||| |||||||||| ||||||||||>,
  Telewizja publiczna – stacja telewizyjna (lub stacje telewizyjne), stanowiąca własność skarbu państwa, niebędąca – w odróżnieniu od telewizji komercyjnych – własnością prywatnego kapitału. Środek masowego przekazu ustawowo zobowiązany do szerzenia tzw. społecznej misji programowej, bowiem generowanie zysków nie jest jej podstawowym zadaniem. Dlatego też ramówki nadawców państwowych zawierają m.in.: programy kulturalne, magazyny przeznaczone dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz magazyny religijne. Nie oznacza to braku takiego programu w stacjach komercyjnych – np. w Polsce stacje komercyjne takie jak Telewizja Śląska, Religia.tv zawierają podobne programy. Z kolei np. TVP posiada stacje traktowane jako stricte komercyjne, kodowane mimo "misji programowej", np. TVP Sport.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.