• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HRT  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Nadawca (źródło, ang. sender, source) – określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.
  Halo, halo, ovdje Radio Zagreb – słowa Boženy Begović wypowiedziane 15 maja 1926 na początku emisji programu
  Siedziba HRT
  Wóz reporterski telewizji HRT na chorwackiej autostradzie
  „Chłodzenie” wozu satelitarnego telewizji HRT tuż po łączeniu

  Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRTchorwacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Zagrzebiu, od 1 stycznia 1993 członek Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

  Licencja (z łac. licet, „jest dozwolone“; Imiesłów przymiotnikowy czynny: licens, „wolny“) - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu.Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki radiofonii w Chorwacji sięgają lat 20. XX wieku, gdzie pierwszy program radiowy został wyemitowany 15 maja 1926. Halo, halo! Ovdje Radio Zagreb! – tak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane na żywo o godzinie 20:30 na antenie radia przez prezenterkę Bożenę Begović.

  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

  30 lat po rozpoczęciu emisji programu radiowego, 7 września 1956 wyemitowany został pierwszy program telewizyjny w Chorwacji, za pośrednictwem nadajnika zlokalizowanego na górze Šljeme w pobliżu Zagrzebia. Drugi program uruchomiono 27 sierpnia 1972. Aż do 2000 roku były to jedyne stacje telewizyjne w Chorwacji, wtedy wówczas uruchomiono pierwszą w kraju stację komercyjną Nova TV.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Šljeme – szczyt w paśmie Durmitor, w Górach Dynarskich, położony w Czarnogórze. Jest to trzeci co do wysokości szczyt Durmitoru. W zasadzie Šljeme to płaskowyż długi na ok 2 km, którego najwyższy szczyt to Vrh Šljemena o wysokości 2455 m.
  Język – ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi, używany w procesie komunikacji interpersonalnej. Na język składają się dwa elementy:
  Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj, niem. Pulei, łac. Pietas Iulia) – miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim.
  MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. Od roku 1995 jest zatwierdzonym standardem ISO/IEC nr 13818.
  Czas środkowoeuropejski (ang. Central European Time, CET) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E, który różni się o 1 godzinę od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1:00).
  Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.
  27 sierpnia jest 239. (w latach przestępnych 240.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 126 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.803 sek.