• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HMS Erin

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bałkany – region Europy, obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego. Jednak nazwa ta mniej odnosi się do geografii, a bardziej do wspólnoty historyczno-kulturowej. Przy takim podejściu o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują cechy kulturowe (np. język należący do ligi bałkańskiej, pewne elementy kultury ludowej), społeczne (np. wieloetniczność, współwystępowanie katolicyzmu, prawosławia i islamu) oraz historyczne (np. dawna przynależność do Cesarstwa Bizantyjskiego, zasiedlenie przez Słowian w VI wieku naszej ery, a przede wszystkim doświadczenie panowania tureckiego).
  Pancernik – klasa dużych, silnie opancerzonych i uzbrojonych pełnomorskich okrętów, stanowiących trzon największych flot wojennych od czasu powstania klasy pancerników w drugiej połowie XIX wieku, do okresu II wojny światowej. Przeznaczeniem pancerników było zapewnienie panowania na morzach poprzez wygrywanie bitew artyleryjskich i niszczenie wrogich jednostek nawodnych wszystkich klas. Pierwsze pancerniki pojawiły się w latach 60. XIX wieku i z miejsca zastąpiły drewniane okręty liniowe w roli najpotężniejszych jednostek floty, przejmując także ich nazwę w niektórych językach (zobacz niżej). Szczyt znaczenia pancerniki miały podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905) i I wojny światowej, istotną rolę odgrywały także podczas II wojny światowej, aczkolwiek utraciły wtedy swój prymat na rzecz lotniskowców. Po tej wojnie klasa ta stopniowo zanikła, jedynie nieliczne pozostające w służbie okręty używane były w bardzo ograniczonym zakresie do lat 90. XX wieku. Polska nie posiadała w swojej marynarce okrętów tej klasy.

  HMS Erinbrytyjski pancernik z okresu I wojny światowej. Pierwotnie zamówiony przez Turcję, po wybuchu I wojny światowej przejęty przez Royal Navy.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1909 Turcja podjęła decyzję o zamówieniu w brytyjskich stoczniach dwóch pancerników. Zamówienie było częścią programu modernizacji tureckiej marynarki wojennej, w wyniku którego zamówiono także 40 innych okrętów. Zamówione w Wielkiej Brytanii pancerniki miały zapewnić flocie tureckiej przewagę w rejonie Bałkanów. Stępkę pod pierwszy z zamówionych pancerników „Reshadiye” położono w stoczni Vickers 1 sierpnia 1911. Okręt był zmodernizowaną wersją pancerników typu King George V (I). Wodowanie nastąpiło 3 września 1913. Z przyczyn finansowych z budowy drugiej jednostki tego typu zrezygnowano, jednak na początku 1914 Turcja zdecydowała się przejąć zamówienie, z którego wycofała się Brazylia, któremu nadano imię „Sultan Osman I”.

  Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.

  Zgodnie z planem 2 sierpnia 1914 „Reshadiye” miał być przekazany Turcji. Godzinę przed przekazaniem okrętu tureckiej załodze na okręt weszli brytyjscy żołnierze i internowali turecka załogę. Winston Churchill podjął decyzję o przejęciu okrętu z powodu obaw o jego możliwe wykorzystanie przeciw Royal Navy w rozpoczętej dzień wcześniej I wojnie światowej. Decyzja ta spowodowała wzrost nastrojów antybrytyjskich w Turcji i przyczyniła się do przystąpienia tego kraju do wojny po stronie Niemiec. Wielka Brytania odmówiła wypłaty odszkodowania za okręty, za które Turcja zapłaciła 4 miliony funtów. Z uwagi na kłopoty budżetowe pieniądze na budowę okrętów pochodziły ze zbiórek wśród ludności. Znaczni ofiarodawcy byli wyróżniani specjalnym okolicznościowym medalem.

  Bitwa jutlandzka (w historiografii niemieckiej zwana bitwą na Skagerraku) – bitwa morska stoczona 31 maja i 1 czerwca 1916 roku na Morzu Północnym w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego i Skagerraku, pomiędzy zespołami flot: brytyjskiej Royal Navy i niemieckiej Kaiserliche Marine. Była to największa bitwa morska I wojny światowej i jedyne w tym konflikcie starcie flot liniowych.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Po przejęciu przez Royal Navy okręt został wcielony do drugiej eskadry liniowej pod nazwą HMS „Erin”. Pancernik wziął udział w bitwie jutlandzkiej, gdzie został uszkodzony. W 1919 okręt przeniesiono do rezerwy, a w 1923 złomowano.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • www.history.navy.mil (ang.). [dostęp 2010-09-25].
 • Warto wiedzieć że... beta

  HMS Agincourt – brytyjski pancernik z okresu I wojny światowej. Pierwotnie zamówiony przez Brazylię, następnie w fazie budowy przejęty przez Turcję, a po wybuchu I wojny światowej wcielony do Royal Navy. "Agincourt" był jedynym pancernikiem w historii mającym siedem wież artylerii głównej.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Skrótowce przed nazwami okrętów – akronimy używane przed nazwami okrętów w różnych marynarkach wojennych oraz statków w służbie państwowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.