• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HMD Global

  Przeczytaj także...
  Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.
  Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

  HMD Global Oy, HMD – fińska firma powiązana z firmą Nokia. Działająca od grudnia 2016 r. firma rozwija i sprzedaje smartfony oraz telefony z funkcjami pod marką „Nokia”. Firma ma wyłączne prawa do marki telefonów komórkowych w ramach umowy licencyjnej. HMD jest w ścisłej współpracy z Google i korzysta z oprogramowania Android na swoich smartfonach. Marka HMD jest używana wyłącznie do celów korporacyjnych i nie pojawia się w reklamach, podczas gdy nazwa Nokia Mobile jest używana w mediach społecznościowych.

  Foxconn (富士康) - to nazwa handlowa tajwańskiej firmy Hon Hai Precision Industry Co. (Ltd.). Foxconn jest największym producentem elektroniki i komponentów komputerowych na świecie, i produkuje głównie na podstawie umowy z innymi firmami. Foxconn produkuje m.in.:

  HMD ma swoją główną siedzibę w Espoo, naprzeciwko siedziby firmy Nokia, a firma jest w dużej mierze kierowana przez byłych dyrektorów Nokii. Pierwszym dyrektorem generalnym był Arto Nummela, weteran Nokii przez 17 lat, do lipca 2017 r., kiedy to Florian Seiche objął stanowisko dyrektora generalnego. Produkcja jest zlecana firmie Foxconn. Nokia nie ma żadnych inwestycji w HMD, ale pozostaje partnerem, wyznaczając obowiązkowe wymagania i zapewniając patenty i technologie w zamian za opłaty licencyjne. HMD stosuje strategię marketingową, która reklamuje telefony Nokia jako „czyste, bezpieczne i aktualne” (odnosząc się do interfejsu systemu Android i jego zaangażowania w szybkie aktualizacje), jak również zaufanie i nostalgię marki.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa. hmdglobal.com. [dostęp 2021-02-05].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.