HIP 5158

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HIP 5158gwiazda typu widmowego K położona w gwiazdozbiorze Wieloryba, odległa o około 147 lat świetlnych (45 parseków) od Ziemi. Należy tak jak Słońce do ciągu głównego, jednak jest od niego mniejsza i chłodniejsza.

Parsek – jednostka odległości używana w astronomii. Jest to odległość, dla której paralaksa roczna położenia Ziemi widzianej prostopadle do płaszczyzny orbity wynosi 1 sekundę łuku. Parsek można równoważnie opisać jako odległość, z jakiej połowa wielkiej osi orbity ziemskiej (czyli 1 j.a.) jest widoczna jako łuk (na firmamencie obserwującego) o długości 1 sekundy kątowej.Ciąg główny na diagramie Hertzsprunga-Russella przedstawia krzywą, wzdłuż której zgrupowana jest większość gwiazd z okolic Słońca. Gwiazdy na niej położone nazywa się gwiazdami ciągu głównego lub karłami. Najzimniejsze z nich to czerwone karły.

W swoim układzie gwiazda HIP 5158 posiada dwie odkryte planety. Obiekt c prawdopodobnie okaże się brązowym karłem.

DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Wieloryb (łac. Cetus, dop. Ceti, skrót Cet) – konstelacja nieba równikowego, czwarta pod względem wielkości. Znana już w starożytności. W Polsce widoczna jesienią. Zawiera około 100 gwiazd do 6.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista gwiazd posiadających zidentyfikowane planety
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. HIP 5158 w bazie SIMBAD (ang.)
  2. F. Feroz, S. T. Balan, M. P. Hobson. Bayesian evidence for two companions orbiting HIP 5158. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. 416 (1), s. L104-L108, 2011. DOI: 10.1111/j.1745-3933.2011.01109.x (ang.). 
  3. Planet HIP 5158 b (ang.). The Extrasolar Planets Encyclopaedia. [dostęp 2013-07-23].
  Typ widmowy – w astronomii klasyfikacja gwiazd oparta na widmie światła wysyłanego przez gwiazdę. Widmo światła emitowanego przez gwiazdę jest określone przez trzy podstawowe parametry atmosfery gwiazdy, a mianowicie:Aktualnie (9 maja 2013) znane są 693 układy planetarne, w tym 689 układów gwiazd ciągu głównego, trzy układy pulsarów i jeden układ brązowego karła. 132 układy to układy multiplanetarne, czyli posiadające więcej niż jedną planetę. Dotychczas potwierdzono istnienie 885 planet pozasłonecznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  HIP 5158 c – jeden z dwóch obiektów orbitujących wokół gwiazdy HIP 5158 w gwiazdozbiorze Wieloryba. Został odkryty w 2010 roku metodą, która polega na mierzeniu zmienności prędkości radialnych. Potwierdzenie jego istnienia nastąpiło rok później.
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.
  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama