• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HD ready

  Przeczytaj także...
  HDCP (ang. High-bandwidth Digital Content Protection) – opracowany przez firmę Intel mechanizm pozwalający na kontrolę przesyłania dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych pomiędzy dwoma urządzeniami. Głównym celem HDCP jest uniemożliwienie przesyłania treści w wysokiej rozdzielczości w postaci, która pozwalałaby na utworzenie nieautoryzowanych kopii.HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).
  Rozdzielczość ekranu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.
  logo HD ready
  Analogowy (komponentowy) kabel typu YPbPr
  Złacze kabla DVI do karty graficznej (męski)

  HD ready – logo wprowadzone przez organizację EICTA (ang. European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations) jako znak wyróżniający urządzenia mogące wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości.

  1080p – skrócona nazwa jednego z trybów wideo. Liczba 1080 oznacza pionową rozdzielczość ekranu równą 1080 poziomych linii, a litera p oznacza obraz progresywny lub bez przeplotu. 1080p jest częścią telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w formacie panoramicznym 16:9 oraz o rozdzielczości 1920 × 1080, czyli ponad 2 miliony pikseli. Informacja o odświeżaniu obrazu jest przyjmowana albo jako domyślna w danym kontekście (np. 25 klatek na sekundę w tych regionach świata, w których stosowany jest system PAL), albo może zostać dopisana po prawej stronie litery p (np. 1080p30 oznacza 30 klatek na sekundę).Skanowanie progresywne – jest to technika nagrań wideo, w której obraz (w przeciwieństwie do skanowania międzyliniowego) jest skanowany w całości. Dzięki temu obraz pojawia się w całości na ekranie telewizora. Technika ta w znaczący sposób zwiększa jakość obrazu oraz niweluje zmęczenie oczu spowodowane migotaniem obrazu.

  Minimalne wymagania, jakie musi spełniać urządzenie, aby otrzymać logo HD ready:

 • Rozdzielczość ekranu 720 linii
 • Urządzenie musi posiadać:

 • analogowe wejście YPbPr (komponentowe)
 • cyfrowe wejście DVI lub HDMI obsługujące technologię HDCP
 • wejścia muszą obsługiwać następujące formaty przy częstotliwościach 50 i 60 Hz:
 • 1280 × 720 ze skanowaniem progresywnym (720p)
 • Typowy telewizor bez Full HD, z HD Ready ma rozdzielczość 1366 × 768 pikseli. Telewizory o dokładnie 720 liniach nie są powszechnie dostępne.

  DVI (ang. Digital Visual Interface) – standard złącza pomiędzy kartą graficzną a monitorem komputera. Pojawił się w komputerach w 1999 roku.HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) – interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo.

  Specjalnie dla odbiorników telewizyjnych zaprojektowano podobne logo HD TV – urządzenie, aby je otrzymać, musi spełniać takie same wymagania, jak dla otrzymania logo HD ready. 30 sierpnia 2007 roku organizacja EICTA zaprezentowała dwa nowe logo, które mogą być umieszczane na produktach spełniających odpowiednie kryteria:

  YPbPr (tzw. Component Video) - standard analogowego przesyłania obrazu, do niedawna popularny w zastosowaniach profesjonalnych, obecnie wychodzący z użycia na rzecz przesyłu cyfrowego. Polega na przesyłaniu sygnału za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach dla zmniejszenia wpływu zewnętrznych zakłóceń oraz strat sygnału. Są to Y (złącze zielone) - luminancja, Pb (złącze niebieskie) - niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) - czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancji. Jest odpowiednikiem cyfrowego standardu YCbCr.1080p – skrócona nazwa jednego z trybów wideo. Liczba 1080 oznacza pionową rozdzielczość ekranu równą 1080 poziomych linii, a litera p oznacza obraz progresywny lub bez przeplotu. 1080p jest częścią telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV w formacie panoramicznym 16:9 oraz o rozdzielczości 1920 × 1080, czyli ponad 2 miliony pikseli. Informacja o odświeżaniu obrazu jest przyjmowana albo jako domyślna w danym kontekście (np. 25 klatek na sekundę w tych regionach świata, w których stosowany jest system PAL), albo może zostać dopisana po prawej stronie litery p (np. 1080p30 oznacza 30 klatek na sekundę).
 • HD ready 1080p – przeznaczone dla urządzeń (w tym dla telewizorów plazmowych i LCD), które mogą odbierać, przetwarzać i wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości w trybie 1080p
 • HD TV 1080p – tak jak poprzednio, przeznaczone wyłącznie dla odbiorników telewizyjnych
 • Powyższe logotypy zastępują potoczną nazwę „Full HD”, zapewne ze względu na przyszłościowe zwiększenie do wyższych rozdzielczości, co będzie się odznaczać kolejnymi, coraz wyższymi wartościami.

  Umieszczenie logo na urządzeniu jest dobrowolne, wymaga zawarcia odpowiedniej umowy pomiędzy producentem a organizacją EICTA. Brak takiego logo nie musi oznaczać, że nie obsługuje ono sygnału wysokiej rozdzielczości.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona organizacji EICTA dotycząca logo HD ready (ang.)
 • strona organizacji EICTA dotycząca logo HD TV (ang.)
 • strona organizacji EICTA na temat nowych standardów HD ready 1080p i HD TV 1080p
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.