• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HD 88133

  Przeczytaj także...
  Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.Podolbrzymy to gwiazdy jaśniejsze od gwiazd z ciągu głównego, ale nie tak jasne jak prawdziwe olbrzymy. Uważa się, że podolbrzymy już kończą lub właśnie skończyły spalanie wodoru w swoich jądrach i zaczynają rozrastać się aż do stadium olbrzyma.
  Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.

  HD 88133gwiazda typu żółty podolbrzym. Znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 243 lat świetlnych.

  Zestawienie to zawiera gwiazdy w gwiazdozbiorze Lwa o wielkości gwiazdowej do 6,5 magnitudo. Dodatkowo uwzględniono w nim także inne znaczące choć słabsze obiekty gwiazdowe.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  W 2004 roku odkryto planetę HD 88133 b krążącą wokół tej gwiazdy.

  Aktualnie (9 maja 2013) znane są 693 układy planetarne, w tym 689 układów gwiazd ciągu głównego, trzy układy pulsarów i jeden układ brązowego karła. 132 układy to układy multiplanetarne, czyli posiadające więcej niż jedną planetę. Dotychczas potwierdzono istnienie 885 planet pozasłonecznych.HD 88133 b – planeta typu gorący jowisz orbitująca wokół gwiazdy HD 88133. Jej masa jest zbliżona do masy Saturna. Jeden obieg wokół gwiazdy zajmuje jej tylko około 3,5 dnia.

  Zobacz też[]

 • lista gwiazd w gwiazdozbiorze Lwa
 • lista gwiazd posiadających zidentyfikowane planety
 • Przypisy

  1. HD 88133 w bazie SIMBAD (ang.)
  2. R. P. Butler et al.. Catalog of Nearby Exoplanets. „The Astrophysical Journal”. 646 (1), s. 505-522, 2006-07-20. DOI: 10.1086/504701 (ang.). 
  3. Planet HD 88133 b (ang.). The Extrasolar Planets Encyclopaedia. [dostęp 2013-07-20].
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.