• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HDB3

  Przeczytaj także...
  PCM (ang. Pulse Code Modulation) – to najpopularniejsza metoda reprezentacji sygnału analogowego w systemach cyfrowych. Używana jest w telekomunikacji, w cyfrowej obróbce sygnału (np. w procesorach dźwięku), do przetwarzania obrazu, do zapisu na płytach CD (CD-Audio) i w wielu zastosowaniach przemysłowych.Plesiochronous Digital Hierarchy (PDH; plezjochroniczna hierarchia cyfrowa) - technologia używana w sieciach telekomunikacyjnych. Termin plesiochronous pochodzi z Greki plesio, znaczy prawie i chronos, czas. Oznacza to ze elementy sieci PDH są ze sobą zsynchronizowane, ale nie idealnie gdyż każdy z elementów sieci posiada swój zegar. System PDH oparty jest na modulacji kodowo-impulsowej (PCM). Pojedynczy kanał ma przepływność 64Kb/s (8*8KHz=64Kb/s) co pozwala na przesyłanie jednej nieskompresowanej rozmowy telefonicznej. Systemy PDH przy multipleksacji wykorzystują zwielokrotnienie z podziałem czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing). Zwielokrotnienie sygnału następuje w kolejnych poziomach wykorzystując dopełnienie impulsowe.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Maska nieramkowanego sygnału PCM kodowanego za pomocą kodu HDB3, wzór "wszystkie jedynki".

  HDB3 (ang. high density bipolar of order 3 code) – telekomunikacyjny kod liniowy stosowany przy przesyle danych głównie w Japonii, Europie i Australii (na przykład w europejskich traktach E-1). Oparty jest na kodzie AMI. Jest także bardzo podobny do kodowania B8ZS wykorzystywanego w amerykańskich traktach T1.

  Maska telekomunikacyjna (ang. pulse mask) – termin stosowany przy pomiarach cyfrowych traktów telekomunikacyjnych. Aby odbiornik, mógł właściwie zinterpretować przesyłane dane, sygnał przenoszony przez tor transmisyjny powinien mieć ściśle określony kształt. Na skutek różnych niepożądanych zjawisk (takich jak odbicia, spadki napięcia i mocy, nieliniowość stopni mocy odbiorników i nadajników, fluktuację fazy itp.) kształt odebranego impulsu zwykle nie jest idealny (i różni się od sygnału na wyjściu nadajnika).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Przy występowaniu 4 bitów zerowych z rzędu kodowanie jest następujące:

  Małe wyjaśnienie:

  Wzór B00V (+00+ lub -00-) jest wymagany z następującego powodu: Jeśli poprzedni impuls był dodatni i występuje parzysta liczba impulsów z powodu ostatniego podstawienia, to w takim przypadku ostatni gwałcący regułę bit jest dodatni. Ten bit musi być jednak ujemny (ponieważ przedostatni był dodatni). Nie byłoby to możliwe jeśli nie wprowadzilibyśmy ujemnego bitu. Tak więc potrzebny jest właśnie do tego celu wzór B00V.

  Transmisyjny Kod AMI (ang. Alternate Mark Inversion) – powszechnie stosowany w telekomunikacji, ISDN na styku S i T. Jest kodem trójstanowym, reprezentowanym poprzez odpowiednie zmiany napięć na magistrali.E1 – jest to podstawowy system zwielokrotnienia kanałów cyfrowych (64 kb/s) w telekomunikacji w Europie oraz większości krajów poza Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Japonią.

  Przykład kodowania HDB3

  Przy wzorze składającym się z bitów

  " 1 0 1 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 "

  po zastosowaniu kodu HDB3 " + 0 - 0 0 0 V 0 + - B 0 0 V - + B 0 0 V 0 0 " otrzymujemy

  " + 0 - 0 0 0 - 0 + - + 0 0 + - + - 0 0 - 0 0 "

  (w przypadku kodowania kodem AMI otrzymalibyśmy " + 0 - 0 0 0 0 0 + - 0 0 0 0- + 0 0 0 0 0 0 ").

  W polskich liniach przesyłowych stosuje się kod HDB3 głównie przy przesyle sygnałów PDH przy przepływnościach 2, 8 i 34 Mbit/s. Przy przepływności 140 Mbit/s wykorzystywany jest kod CMI.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.T1 (Digital Signal 1, DS-1) – jest to podstawowy system zwielokrotnienia kanałów cyfrowych (64 kb/s) w telekomunikacji w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Ma 24 kanały (liczone od 0 do 23).

  Zobacz też[]

 • kod
 • kodowanie CMI
 • Linki zewnętrzne[]

 • Techniki kodowania
 • High Density Bipolar Order 3 Encoding (w języku angielskim)
 • HDB3 Code (w języku angielskim) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kod (łac. codex – spis) – ciąg składników sygnału (kombinacji sygnałów elementarnych, np. kropek i kresek, impulsów prądu, symboli) oraz reguła ich przyporządkowania składnikom wiadomości (np. znakom pisma). W niektórych zastosowaniach, głównie przy przesyłaniu informacji podlegających utajnieniu, zwany jest szyfrem. Kody są stosowane m.in. w telegrafii, w technice cyfrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.