• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HALO/HAHO

  Przeczytaj także...
  SOG lub MACV-SOG (Military Assistance Command, Vietnam – Studies and Observations Group, dosłownie Dowództwo Wsparcia Militarnego, Wietnam – Grupa Studyjno-Obserwacyjna) był ściśle tajnym, wielozadaniowym oddziałem sił specjalnych Stanów Zjednoczonych, prowadzącym działania podczas konfliktu wietnamskiego.Hipoksja – niedobór tlenu w tkankach powstający w wyniku zmniejszonej dyfuzji tlenu w płucach (hipoksja hipoksemiczna) lub zaburzenia transportu tlenu przez krew do tkanek (hipoksja ischemiczna).
  Desant – operacja taktyczna przeniesienia wojsk na teren przeciwnika, w celu wykonania określonego zadania, najczęściej opanowania terenu przeciwnika lub uchwycenia punktów o istotnym znaczeniu. W zależności od wykorzystanego do tego celu środka transportu wyróżnia się desant morski, lądowy lub powietrzny (szybowcowy, spadochronowy lub śmigłowcowy).

  HALO i HAHOakronimy z nazewnictwa wojskowego, pochodzące z języka angielskiego, określające dostarczanie personelu i sprzętu metodą zrzutu na spadochronie (desantu) z dużej wysokości. Zrzuty wykonywane są przeważnie z samolotów transportowych lecących powyżej zasięgu pocisków obrony przeciwlotniczej.

  Samolot transportowy – samolot dostosowany do przewozu towarów i przesyłek pocztowych, także duży samolot, służący do przewozu sprzętu wojskowego, oddziałów desantowych, grup rannych itp.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

  Metody te znane są pod określeniem Military Free Fall (MFF) (ang. free fall – spadek swobodny), są wojskową wersją AFF.

  Hasła te, w nieco odmiennym znaczeniu, odnoszą się też do sportów ekstremalnych.

  HALO jest akronimem od High Altitude-Low Opening, co oznacza otwarcie spadochronu na niewielkiej wysokości. Obiekt zrzucany przelatuje szybko przez strefę rażenia, a w bezpiecznej odległości od ziemi jego pęd jest wyhamowywany otwarciem spadochronu.

  W sportach ekstremalnych chodzi o to, aby wyskoczyć z jak największej wysokości, a spadochron otworzyć jak najniżej – i wylądować cało.

  Maska tlenowa – wyrób medyczny służący do przetransportowania tlenu ze zbiornika do płuc pacjenta. Może przylegać do ust i nosa bądź całej twarzy. Za jej pomocą nie można precyzyjnie ustalić FiO2. Pozwala uzyskać 40–60% stężenia tlenu w powietrzu wdychanym.Oddychanie (łac. respiratio – oddychanie) – procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:

  HAHO jest akronimem od High Altitude-High Opening, co oznacza otwarcie spadochronu na znacznej wysokości, przeważnie około 8000 metrów nad ziemią. Żołnierz wyposażony w kompas i inne środki nawigacji oraz spadochron umożliwiający sterowanie lotem ma za zadanie dotrzeć do wyznaczonej strefy lądowania, po drodze wykonując ewentualnie zadanie bojowe w rodzaju odpalenia pocisku kierowanego.

  Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych Rzeczypospolitej Polskiej, sformowana 13 lipca 1990 (Jednostka Wojskowa 2305) w odpowiedzi na postrzelenie przez terrorystów 30 marca 1990 w Bejrucie dwóch Polaków, w odwecie za pomoc polskiego rządu w emigracji Żydów z ZSRR do Izraela. Pierwsi dowódcy używali też nazwy, wydaje się najbardziej adekwatnej: Wojskowa Formacja Specjalna "GROM" (symboliczny numer "13"). Miała ona podkreślać wojskowy charakter oddziału, zgodny z sugestiami brytyjskiej delegacji na czele której stał gen. Jeremy Phipps, która sugerowała, iż RP powinna utworzyć jednostkę HRU o charakterze wojskowym. WFS "GROM" zostało zapomniane, lub też celowo się je ignoruje, ponieważ podkreśla odrębność, oraz znacznie szersze ambicje, a potem już konkretne możliwości jednostki JW 2305.Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.

  W sportach ekstremalnych chodzi o to, aby wyskoczyć z jak największej wysokości, a więc w rekordowych wykonaniach środkami transportu są balony stratosferyczne – wykonywane już były skoki z wysokości ponad 30 kilometrów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki techniki sięgają roku 1960, kiedy to dowództwo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych prowadziło eksperymenty, które były kontynuacja badań pułkownika Johna Stappa z przełomu lat 40 XX w. i 50 XX w., których przedmiotem były czynniki wpływające na możliwość przetrwania pilotów zmuszonych do katapultowania się na dużych wysokościach. Stapp, powszechnie szanowany naukowiec i specjalista do spraw medycyny uczynił z siebie samego królika doświadczalnego by przekonać się, czy uderzenie powietrza jest w stanie zabić pilota, który katapultuje się z potężnych rakietowych sań. Stapp rozwiązał ponadto wiele kłopotliwych zagadnień dotyczących lotów na znacznych wysokościach podczas pracy dla Sił Powietrznych, wystawiając się na działanie wysokości sięgającej 45 tysięcy stóp (14 km). W późniejszym okresie swej pracy pomagał w pracach nad fotelami katapultującymi oraz kombinezonami ciśnieniowymi, które są do dziś używane przez pilotów odrzutowców. Jako część eksperymentów, 16 sierpnia 1960, pułkownik Joe Kittinger wykonał pierwszy skok na dużych wysokościach, opuszczając samolot 19 mil (30,5 km) nad ziemią. Jednakże technika ta została użyta do celów wojskowych dopiero podczas działań US Army w Laosie, gdy członkowie MACV-SOG wykonali pierwsze stricte bojowe skoki. Szósta brygada United States Navy SEALs rozwinęła technikę HALO do zrzutów większych przedmiotów, takich jak łodzie, wraz ze skoczkami.

  United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd) – siły specjalne amerykańskiej marynarki. Prekursorem oddziałów SEAL był "UDT" (Underwater Demolition Team), który działał m.in. w czasie II wojny światowej i konfliktu koreańsko-amerykańskiego.United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:

  Do wojskowych zrzutów wyposażenia, specjalne spadochrony stabilizujące są używane do wyciągnięcia ładunku, po czym całość opada swobodnie, a gdy osiągnie wystarczająco małą wysokość, główny spadochron umożliwia lądowanie z niską prędkością. Personel wojskowy udaje się do miejsca lądowania by zabezpieczyć sprzęt lub wyładować zaopatrzenie.

  Kompas magnetyczny – przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku południka magnetycznego. W kompasie wykorzystywane jest zjawisko ustawiania się swobodnie zawieszonego magnesu wzdłuż linii pola magnetycznego. Kompas składa się z wąskiego, długiego i lekkiego magnesu (tzw. igły magnetycznej) ułożyskowanego na pionowej osi oraz tarczy z podziałką kątową (tzw. róży wiatrów). Współczesne kompasy wypełnione są płynem (zwykle alkoholem), co zapobiega drganiu igły utrudniającemu odczyt.Spadochron – statek powietrzny, który wykorzystując opór powietrza do zmniejszenia prędkości opadania w atmosferze, pozwala na bezpieczne wylądowanie podwieszonego skoczka, sprzętu lub ładunku.

  W typowym ćwiczeniu przygotowującym do skoków HALO, skoczkowie wyskakują z samolotu, po czym spadają swobodnie prędkością końcową tworząc ścisłą formację i otwierają spadochrony na małej wysokości.

  Połączenie opadania z dużą prędkością oraz minimalna prędkość powietrza od przodu pozwalają oszukać radary, przez co umożliwiają niewykrywalny zrzut.

  Technika HAHO jest także wykorzystywana do zrzutów personelu na dużych wysokościach, gdy samolot może lecieć wysoko nad niebem nieprzyjaciela, dzięki czemu nie stanowi to zagrożenia dla skoczków.

  Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – siły i środki wydzielone przez Rzeczpospolitą Polską do zabezpieczenia jej interesów i prowadzenia walki. Siły Zbrojne są podstawowym elementem systemu obronnego państwa, przeznaczonym do skutecznej realizacji polityki bezpieczeństwa i obronnej. Zgodnie z obowiązującą Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Siły Zbrojne RP utrzymują gotowość do realizacji trzech rodzajów misji: zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz w operacjach reagowania kryzysowego i operacjach humanitarnych, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.

  Typowe ćwiczenie skoków HAHO zaczyna się od opuszczenia przez skoczka samolotu i otwarcia spadochronu na dużej wysokości, 10-15 sekund po skoku (na wysokości około 8 km). Skoczek wykorzystuje kompas by prowadził go podczas lotu, gdy ten jest przewidziany na odległość około 30 i więcej mil. Skoczek używa punktów charakterystycznych i cech terenu przy nawigacji do zamierzonej strefy lądowania, biorąc pod uwagę prędkość i kierunek wiatru, co czyni taką nawigację niezbyt łatwym zadaniem.

  Odzież – okrycie ludzkiego ciała. Istnieją takie typy odzieży jak: służbowa (np. mundur, kitel), wizytowa (garnitur, suknia wieczorowa), sportowa (dres), ochronna (np. fartuch ochronny, rękawice ochronne), zwykła (domowa, np. szlafrok). Istnieje także odzież dla zwierząt.Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.

  Niebezpieczeństwa dla zdrowia[ | edytuj kod]

  Na dużych wysokościach ziemskiej atmosfery ilość tlenu niezbędnego do oddychania jest niewystarczająca. Typowe ćwiczenia skoków HALO wymagają użycia masek tlenowych, ponieważ skoki są wykonywane z wysokości rzędu 25 tys. stóp. Ta technika stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, gdyż brak tlenu prowadzi do wystąpienia hipoksji. Hipoksja może prowadzić do utraty przytomności, co z kolei stawia skoczka w sytuacji zagrożenia życia, gdyż może on umrzeć od uderzenia w grunt, nie będąc zdolnym do otwarcia własnego spadochronu.

  AFF - (ang. Accelerated FreeFall - przyspieszona nauka swobodnego spadania) - metoda szkolenia spadochronowego mająca na celu stosunkowo szybkie przygotowanie ucznia-skoczka do wykonywania samodzielnych skoków z opóźnionym otwarciem spadochronu.Radar (stacja radiolokacyjna) – urządzenie służące do wykrywania – za pomocą fal radiowych – obiektów powietrznych, nawodnych oraz lądowych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety, statki (również chmury oraz obiekty terenowe), pozwalające na określenie kierunku, odległości a także wielkości obiektu, a w radarach dopplerowskich także do pomiarów prędkości wykrywanego obiektu.

  Kolejnym zagrożeniem zdrowia jest obcowanie w niskimi temperaturami spadającymi poniżej zera oraz dużą przenikliwością mrozu. By temu zapobiec stosuje się ciepłą odzież taką jak specjalne polary.

  Tak jak we wszystkich technikach związanych z akrobacjami powietrznymi, uczestnicy tych skoków są poddani ryzyku nieotwarcia się czaszy spadochronu, co prowadzić może do poważnych urazów, a nawet śmierci.

  Sytuacja w | edytuj kod]

  Dwie polskie jednostki wojskowe są najbardziej doświadczone w ww. technikach desantowania, JW 4101 i JW 2305.

  Przytomność - (łac. sensorium) to aktualnie dostępne przeżywanie siebie i świata. Jest związana z aktywnością układu siatkowatego pnia mózgu.Stratosfera – druga, licząc od powierzchni, warstwa atmosfery planety, w której ma miejsce inwersja temperatury. Jest położona nad troposferą, od której dzieli ją tropopauza, a pod mezosferą, od której oddziela ją stratopauza.




  Warto wiedzieć że... beta

  Joseph William Kittinger II (ur. 27 lipca 1928, Tampa na Florydzie) – amerykański pilot wojskowy, skoczek spadochronowy, baloniarz, pierwszy człowiek który przeleciał przez Ocean Atlantycki balonem.
  Spadochroniarstwo – sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych, w których - zależnie od dyscypliny - ocenie podlega element składowy skoku, np. wykonywanie akrobacji w swobodnym spadaniu, wykonanie akrobacji na otwartej czaszy lub precyzja lądowania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.691 sek.