• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • H0

  Przeczytaj także...
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Piko, obecnie: PIKO Spielwaren GmbH - niemieckie przedsiębiorstwo, specjalizujące się w modelarstwie kolejowym, z siedzibą w Sonnebergu.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  Elektrowóz E 69 Piko w skali H0

  Skala H0 – nazwa skali w modelarstwie kolejowym o podziałce 1:87 i rozstawie szyn 16,5 milimetra.

  Märklin – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące modele kolejowe z siedzibą w Göppingen. Firmę założono w 1859 roku.Targi Lipskie (niem. Leipziger Messe, ang. Leipzig Fair) – wspólna nazwa wielu imprez wystawienniczych i jednocześnie miejsce na którym są organizowane. Tradycja Targów w Lipsku została zapoczątkowana w 1895.

  Historia[edytuj kod]

  Pierwsze modele kolejowe wykonane w skali H0 były zaprezentowane na Targach Lipskich w 1935 roku przez niemieckie przedsiębiorstwa modelarskie Trix oraz Märklin. Później modele kolejowe w tej skali były produkowane przez wiele niemieckich przedsiębiorstw modelarskich. Po drugiej wojnie światowej modele kolejowe były dodatkowo produkowane w NRD przez przedsiębiorstwa modelarskie Piko oraz Gützold. Modele kolejek w skali H0 były typowe dla Niemiec Wschodnich, ze względu na normatywy mieszkaniowe, które ustanawiały 40 m2 powierzchni mieszkań. Największa makieta kolejowa w skali H0 nosi nazwę Miniatur Wunderland i znajduje się w Hamburgu. Większość niemieckich i szwajcarskich modeli kolejowych oraz makiet kolejowych wykonywana jest w skali H0.

  Modelarstwo kolejowe ma tradycję sięgającą początków historii kolejnictwa i występuje w różnych formach. Z racji dążenia do dokładnego odwzorowania wyglądu oryginalnych obiektów, jest to zwykle modelarstwo redukcyjne, ale jego szczególną cechą jest także zazwyczaj dążenie do budowania funkcjonalnych (jeżdżących) modeli.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Przypisy

  1. Herbert Rebscher: Modellbahnen Spur H0 (niem.).
  2. Ralf Schmeink: Elektrische Eisenbahnen (niem.).
  3. Praca zbiorowa: Modele kolejek. 2006, s. 236. ISBN 83-7319-834-2.
  4. Schweizer Radio: Grösste Modelleisenbahn der Welt (niem.).
  5. Peter Baining: Nenngrößen in der Schweiz (niem.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.137 sek.