• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • H. J. Heinz Company  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Pudliszki – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Krobia. W latach 1975−1998 miejscowość położona była w województwie leszczyńskim, obecnie w województwie wielkopolskim.
  Siedziba w Pittsburghu

  H. J. Heinz Companyamerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją przetworów spożywczych, działające pod marką Heinz. Siedziba spółki mieści się w Pittsburghu, w stanie Pensylwania.

  W czerwcu 2013 roku przedsiębiorstwo zostało zakupione przez konsorcjum Berkshire Hathaway i 3G Capital, wcześniej notowane było na giełdzie NYSE. Koncern Heinz zatrudniał około 32 500 pracowników, wytwarzał 5700 produktów i sprzedawał je w ponad 200 krajach. W roku fiskalnym 2009 wartość sprzedaży wyniosła 10 148 082 000 dolarów, dochód operacyjny wyniósł 1 493 652 000 dolarów, a zysk netto osiągnął sumę 923 072 000 dolarów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pudliszki – marka i przetwórnia owocowo-warzywna w Pudliszkach. Obecnie wchodzi w skład amerykańskiej grupy Heinz, która ma w niej pakiet większościowy akcji. Profil jej produkcji to głównie przetwory pomidorowe (ketchup i koncentrat) oraz warzywne (z groszku, fasoli i kukurydzy).

  2 lipca 2015 dokonano fuzji H. J. Heinz Company z Kraft Foods Group w wyniku której powstał Kraft Heinz.

  Historia[ | edytuj kod]

  Historia przedsiębiorstwa Heinz sięga 1869 roku, kiedy to Henry John Heinz wraz ze swoim przyjacielem Clarensem Noble otworzyli przedsiębiorstwo Heinz & Noble i rozpoczęli sprzedaż tartego chrzanu. Mottem H. Heinza było: „Drogą do sukcesu jest czynić towary powszechne niespotykanie dobrymi (smacznymi)” (ang. To do a common thing uncommonly well brings success). W 1888 roku firma zmieniła nazwę na H.J.Heinz. Dzięki współpracy z brytyjskim domem towarowym Fortnum & Mason, czołowym dostawcą żywności, Heinz weszła w 1896 roku na rynek międzynarodowy, stając się pierwszą amerykańską spółką, która dokonała ekspansji na rynki międzynarodowe, jeszcze w XIX wieku. W roku 1972 sprzedaż osiągnęła wartość miliarda dolarów, a w 1979 roku nowy dyrektor naczelny Anthony J. F. O’ Reilly zapoczątkował okres światowej ekspansji. W 1990 roku spółka Heinz wprowadziła politykę „dolphin-safe”, odchodząc całkowicie od zakupu tuńczyka, odławianego w sposób zagrażający delfinom.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Burger King – sieć typu fast food specjalizująca się głównie w burgerach, frytkach, zimnych napojach. Najbardziej znanym produktem firmy jest burger Whopper, który jest już jednym z symboli popkultury.

  W 2005 roku doszło do wykupienia marek kulinarnych, między innymi firmy Lea & Perrins, części koncernu HP Foods Limited, za ponad 470 milionów funtów szterlingów od Danone. Heinz wykupił także w lipcu 2005, akcje Nancy's Specialty Foods, specjalisty w zakresie produkcji i dystrybucji przystawek, starterów, przekąsek i deserów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Heinz przez ok. 40 lat był jedynym dostawcą keczupu dla sieci McDonald’s na całym świecie. W 2013 r. po zatrudnieniu w zarządzie Heinza byłego menedżera z konkurencyjnego Burger Kinga, McDonalds zrezygnowało z dalszych dostaw Heinza.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Danone – (W USA znane jako Dannon) francuski koncern spożywczy, produkujący przede wszystkim produkty mleczne (m.in. jogurty, serki homogenizowane). Działalność w Polsce rozpoczął w 1990. Na początku firma jedynie importowała produkty spożywcze. W 1992 otworzyła pierwszą swoją fabrykę w Warszawie, a po trzech latach – następną, w Bieruniu w województwie śląskim. W 2009 roku Danone Polska była 4 największym producentem wyrobów mleczarskich w Polsce. W roku 2012 uzyskała już 3 miejsce w rankingu z obrotem rzędu 1564,397 mln zł. Koncern w 1998 wdrożył system identyfikacji zagrożeń HACCP.
  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).
  Keczup, ketchup – sos pomidorowy podawany na zimno, o gamie smaków od łagodnego do ostrego, barwy zwykle ciemnoczerwonej, czerwonobrązowej, rzadziej zielonej, stosowany do potraw mięsnych, kanapek, pizzy, frytek itp. Na ogół kupowany jako produkt gotowy, choć jest także sporządzany w warunkach domowych.
  New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.
  Kraft Foods Group, Inc. – spółka powstała w wyniku podziału globalnego koncernu Kraft Foods w październku 2012 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i dystrybucją artykułów spożywczych na rynku północnoamerykańskim. Dział produkcji słodyczy i przekąsek należy do Mondelēz International.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.