• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hélio Gracie

  Przeczytaj także...
  Royce Gracie (ur. 12 grudnia 1966 w Rio de Janeiro) – brazylijski zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu (7 Dan) oraz mieszanych sztuk walki (MMA). Członek rodziny Gracie.Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.
  Dan (jap. 段, dan) – termin oznaczający stopień, poziom. Ma na celu dokładne określenie rangi wskazującej na osiągnięty poziom mistrzowski (w odróżnieniu od stopnia kyū, który określa osiągnięty poziom uczniowski).

  Hélio Gracie (ur. 1 października 1913, zm. 29 stycznia 2009) – brazylijski mistrz sztuk walki, wraz z bratem Carlosem Gracie współtworzył Gracie Jiu-Jitsu, sztukę walki znaną na świecie jako brazylijskie jiu-jitsu (BJJ). Do swojej śmierci w 2009 roku był jedynym żyjącym mistrzem 10 stopnia tej dyscypliny. Posiadał też szósty dan w judo.

  Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.Judo, dżudo (jap. 柔道, jūdō, "łagodna droga, łagodny sposób"; "droga miękkości, szlachetna droga") – sztuka walki powstała w Japonii.

  Był ojcem zawodników BJJ oraz MMA: Ricksona Gracie, Roylera Gracie, Royce'a Gracie, Relsona Gracie oraz współzałożyciela Ultimate Fighting Championship Roriona Gracie.

  W 1934 roku Helio Gracie walczył z polskim mistrzem zapasów Wladkiem Zbyszko w pojedynku składającym się z trzech 10-minutowych rund. Starcie zakończyło się remisem.

  Carlos Gracie (ur. 14 września 1902, zm. 7 października 1994) był członkiem rodziny Gracie, który nauczył się judo od Mitsuyo Maedy. Carlos i jego bracia założyli pierwszą szkołę sztuki walki zwanej później brazylijskim jiu-jitsu (BJJ). Był starszym bratem Hélio Gracie i miał 21 dzieci, z których 13 dotarło do poziomu czarnego pasa w BJJ. Jest też twórcą oryginalnej diety zwanej dietą Gracie. W 2009 roku została wydana w języku portugalskim książka o jego życiu – "Carlos Gracie – O Criador De Uma Dinastia", co w wolnym tłumaczeniu znaczy "Carlos Gracie – twórca dynastii".Royler Gracie (ur. 6 grudnia 1965 w Rio de Janeiro) − brazylijski grappler oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA); czarny pas i trener brazylijskiego jiu-jitsu, wielokrotny mistrz świata w tej dyscyplinie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Cyganiewicz (ur. 20 listopada 1891, zm. 10 czerwca 1968), polski zawodowy zapaśnik i strongman, bardziej znany z ringowego imienia jako Wladek Zbyszko. Brat innego znanego wrestlera i strongmana - Stanisława Zbyszko Cyganiewicza.
  Rorion Gracie (ur. 10 stycznia 1952 w Rio de Janeiro) – brazylijski mistrz sztuk walki. Jest najstarszym synem Hélio Gracie, twórcy Gracie jiu-jitsu. Posiadacz czerwonego pasa w brazylijskim jiu-jitsu w stopniu mistrzowskim (IX dan). Współzałożyciel Ultimate Fighting Championship.
  Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.