• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Håkon Barfod

  Przeczytaj także...
  Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.
  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.

  Håkon Barfod (ur. 17 sierpnia 1926, zm. 4 listopada 2013), norweski żeglarz sportowy. Dwukrotny medalista olimpijski.

  Brał udział w dwóch igrzyskach (IO 48, IO 52), na obu zdobywał złote medale w klasie Dragon. Podczas obu startów załogę tworzyli również Sigve Lie i Thor Thorvaldsen. Płynęli na łodzi Pan.


  Przypisy

  1. Hakon Barfod Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 26 lipca 2011].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.109 sek.