• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gypini

  Przeczytaj także...
  Sęp uszaty (Torgos tracheliotos) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Torgos. Wyróżniono trzy podgatunki:Gyps – rodzaj ptaków z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), obejmujący gatunki występujące w Afryce i Eurazji.
  Sęp łysy (Sarcogyps calvus) - gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Sarcogyps.

  Gypiniplemię ptaków z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).

  Występowanie[]

  Plemię obejmuje gatunki padlinożerne, zamieszkujące Stary Świat.

  Charakterystyka[]

  Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

 • szerokie skrzydła o dużej rozpiętości
 • naga, lub pokryta rzadkim puchem głowa i szyja
 • gniazdo na drzewie lub skalnej półce
 • 1-2 jaja w zniesieniu
 • wysiadywanie trwa 42-60 dni
 • młode opuszczają gniazdo w wieku 10-18 tygodni
 • Systematyka[]

  Do plemienia należą następujące rodzaje i gatunki:

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Sęp kasztanowaty (Aegypius monachus) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący półwyspy Iberyjski i Apeniński oraz Bałkany, a także pasma górskie Azji aż po Pacyfik. Jeszcze w XIX wieku mógł się gnieździć w Tatrach, być może również na terenie dzisiejszej Polski (nie są to jednak potwierdzone informacje, a tylko przypuszczenia). Na pewno natomiast kilkunastokrotnie obserwowano osobniki zalatujące. Obecnie sporadycznie zalatuje w południowe rejony kraju.
 • Sarcogyps – jedynym przedstawicielem jest Sarcogyps calvus – sęp łysy.
 • Trigonoceps – jedynym przedstawicielem jest Trigonoceps occipitalis – sęp białogłowy.
 • Necrosyrtes – jedynym przedstawicielem jest Necrosyrtes monachus – sęp brunatny.
 • Gyps
 • Aegypius – jedynym żyjącym przedstawicielem jest Aegypius monachus – sęp kasztanowaty.
 • Torgos – jedynym przedstawicielem jest Torgos tracheliotus – sęp uszaty.
 • Przypisy

  1. Frank Gill, David Donsker (red.): New World vultures, Secretarybird, kites, hawks & eagles (ang.). IOC World Bird List: Version 4.3. [dostęp 2014-08-23].
  2. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Plemię: Gypini Blyth, 1851 (Wersja: 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-03-06].
  Plemię, tryb (łac. tribus) – pomocnicza kategoria systematyczna szczebla rodzinowego, niższa od rodziny (familia), a wyższa od rodzaju (genus). Dodatkowymi kategoriami pomocniczymi dla plemienia są nadplemię (supertribus) i podplemię (subtribus), a w literaturze anglojęzycznej również infratribus.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sęp kasztanowaty (Aegypius monachus) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący półwyspy Iberyjski i Apeniński oraz Bałkany, a także pasma górskie Azji aż po Pacyfik. Jeszcze w XIX wieku mógł się gnieździć w Tatrach, być może również na terenie dzisiejszej Polski (nie są to jednak potwierdzone informacje, a tylko przypuszczenia). Na pewno natomiast kilkunastokrotnie obserwowano osobniki zalatujące. Obecnie sporadycznie zalatuje w południowe rejony kraju.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Sęp białogłowy, sęp białoszyjny (Trigonoceps occipitalis) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Trigonoceps.
  Sęp brunatny, ścierwnik brunatny (Necrosyrtes monachus) – gatunek padlinożernego ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Występuje na obszarze Afryki subsaharyjskiej. Jest ptakiem osiadłym i pospolitym.
  Stary Świat − określenie wprowadzone w Europie w okresie wielkich odkryć geograficznych dla kontynentów znanych Europejczykom bezpośrednio lub z relacji już od starożytności, czyli Europy, Azji i Afryki. Jego użycie związane było z odkryciem Ameryki, czyli Nowego Świata, do którego zaliczono później także Australię i Oceanię wraz z Antarktydą. Pojęcia Starego i Nowego Świata utrzymują się do dziś nie tylko w historii i geografii historycznej, ale także w biogeografii.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.