Gyldendal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klareboderne 3, Kopenhaga, siedziba główna od 1787 roku
Założyciel Søren Gyldendal (1742-1802)

Gyldendal (pełna nazwa Gyldendalske Boghandel, Forlag Nordisk A/S)  - duńskie przedsiębiorstwo, działające w branży medialnej, z siedzibą w Kopenhadze. Gyldendal powstał jako księgarnia założona przez Sørena Gyldendala w 1770 roku. Jest największym i najstarszym wydawnictwem w Danii. Przychody netto wyniósły w 2018 roku 853,5 miliona koron duńskich. Gyldendalkoncernen ma udziały w wielu innych firmach, w tym wytwórni Records Exlibris. Jest też wydawcą Den Store Danske Encyklopædi, największej duńskiej encyklopedii.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Wydawnictwo Gyldendal zostało założone przez Sørena Gyldendala w 1770 roku, co czyni je najstarszym istniejącym wydawcą książek w Danii. Ojciec założyciela, dyrektor szkoły, Jens Mortensen, nie nadał swojemu najstarszemu synowi, urodzonemu w 1742 roku, nazwiska Jensen, co było popularne w tamtych czasach, ale nadał mu nazwisko Gyldendal („złota dolina”), na cześć doliny w Giver w gminie Løgstør w Jutlandii, gdzie znajdowała się szkoła jego ojca. Søren Gyldendal kupił posiadłość przy ulicy Klareboderne 3 w Kopenhadze w 1787 roku, która nadal jest siedzibą wydawnictwa. Logo marki Gyldendal pochodzi z charakterystycznego pierścienia założyciela Sørena Gyldendala. Przedstawia żurawia stojącego z kamieniem w jednym, podniesionym pazurem, Żuraw jest starym europejskim symbolem troski i czujności. Jeśli ptak zacznie zasypiać, kamień spadnie i go obudzi.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1925 r. założono norweskie wydawnictwo Gyldendal Norsk Forlag („Gyldendal Norwegian Publishing House”), które nabyło prawa do norweskich autorów od Gyldendal.

Wydawnictwo Gyldendal od prawie 250 lat wydaje publikacje, które mają na celu wzbogacenie duńskich czytelników o wiedzę, sztukę, kulturę i rozrywkę. W samym wydawnictwie Gyldendal publikuje się rocznie ponad 400 nowych tytułów dla różnych grup odbiorców: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na stronie internetowej wydawnictwa znajduje się leksykon online, który zawiera ponad 161 000 haseł, z których każde zostało zredagowane i zweryfikowane przez wiodących duńskich ekspertów tematycznych z danej dziedziny. W latach 2011-14 został rozszerzony o dziesięć leksykonów specjalistycznych, między innymi: Duński Leksykon Biograficzny, Starożytna Dania i Natura w Danii.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Den Store Danske Encyklopædi – duńska encyklopedia, składająca się z 23 tomów. Składa się z 20 wydanych w latach 1994-2001 tomów i 3 tomów indeksu haseł. Liczba haseł wynosi 115 tys. Przygotowana została przez 4 tys. specjalistów z różnych dziedzin. Wydawcą jest Danmarks Nationalleksikon A/S. W 2004 roku ukazała się wersja elektroniczna na CD. Od 2009 roku jest dostępna online. Można używać jej dla celów niekomercyjnych. Obecnie także czytelnicy mogą dodawać nowe hasła. Liczba haseł w wersji elektronicznej wynosi obecnie 170 tys. Do jej ukazania się największą duńską encyklopedią był Salmonsens Konversationsleksikon

Gyldendal jest także założycielem klubów książkowych do których należy około 150 000 miłośników książek, należą do nich: Gyldendal's Book Club, Gyldendal's Children's Book Club i Collector's Book Club. Kluby książkowe Gyldendal organizują spotkania ze znanymi i nowymi autorami, na których prowadzone są dyskusje oraz podpisywane książki. Można zostać również członkiem internetowego klubu książki Gyldendal + i korzystać ze zniżek na książki oraz dostawać co miesiąc nową książkę według spersonalizowanych pod każdego czytelnika kryteriów.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Półwysep Jutlandzki (Jutlandia, duń. Jyske Halvø, Jylland, niem. Jütland) – półwysep położony w północnej Europie, oblany morzami Bałtyckim i Północnym.

Następujące spółki zależne należą do Gyldendal:

 • Forlaget Cicero A / S - została założona w 1990 roku i publikuje książki z zakresu historii i historii kultury.
 • Forlaget Systime A / S - opracowuje materiały dydaktyczne dla duńskiego sektora edukacji, szczególnie w dziedzinie cyfrowej.
 • g.dk A / S - duża duńska księgarnia internetowa.
 • Gyldendal Akademisk A / S - publikuje materiały do nauki i nauczania na temat kształcenia i szkolenia zawodowego.
 • Nordisk Bog Center A / S zajmuje się wyłącznie dystrybucją i serwisem. Głównymi klientami są księgarnie i inni sprzedawcy książek.
 • Rocinante & Co. A / S - wydawnictwo, które jest szczególnie znane z kryminałów oraz książek dla dzieci i młodzieży.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 5 års hoved- og nøgletal for Gyldendal-koncernen, Gyldendal A/S [dostęp 2020-02-10] (duń.).
  2. Gyldendal Norsk Forlag, En klangfullt navn, www.gyldendal.no [dostęp 2020-02-10] (norw.).
  3. Om Gyldendal Forlag, www.gyldendal.dk [dostęp 2020-02-10].
  4. Gyldendal Norsk Forlag, Hjem til Norge, www.gyldendal.no [dostęp 2020-02-10] (norw.).
  5. Gyldendal+ - Om bogklubben, www.gyldendals-bogklub.dk [dostęp 2020-02-10].
  6. Gyldendal.dk - Dattervirksomheder, web.archive.org, 26 września 2010 [dostęp 2020-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gyldendal.dk
 • SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama